Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kryzys żywności na Ukrainie dotknie Polaków? Daca: To zależy od suszy

Źródło: canva.com

"Obstawiam, że na południu, szczególnie okresie maj-lipiec, będziemy mieli podtopienia, podczas burzy będziemy mieli tzw. błyskawiczne powodzie miejskie, a na centralnej części Polski mogą występować okresowe susze. To jest najbardziej prawdopodobny scenariusz" - przekazał na antenie Republika Prezes Wód Polskich.

Rozmowa w programie Piotra Nisztora rozpoczęła się od tragicznej sytuacji na Ukrainie. Jak wskazał prowadzący, już wiadomo, że okupowane państwo, nie będzie w stanie "nawet w małym procencie" zapewnić tyle żywności, co przed rosyjską inwazją. Dziennikarz zadał więc pytanie, "czy Polska będzie miała problem z żywnością?". Prezes Wód Polskich Przemysław Daca stwierdził, że to zależy od tego, czy w kraju wystąpi susza.

"Szczególnie ważny jest ten okres na przełomie kwietnia i maja, kiedy zboża i rośliny użytkowe zaczynają kiełkować" - powiedział. Zaznaczył jednak, że to jak będzie wyglądał ten rok, wciąż jest niepewne. Zwrócił uwagę, że rok ubiegły był bardzo mokry, "a w ten zaczęliśmy wstępować niebezpieczną sytuacją". 

"Obstawiam, że na południu, szczególnie okresie maj-lipiec, będziemy mieli podtopienia, podczas burzy będziemy mieli tzw. błyskawiczne powodzie miejskie, a na centralnej części Polski mogą występować okresowe susze. To jest najbardziej prawdopodobny scenariusz" - przekazał.

Jak walczyć z suszą?

Pytany o przygotowanie kraju, na ten scenariusz, stwierdził, że w przypadku zjawisk atmosferycznych, można jedynie zarządzać ryzykiem. "Mamy przygotowany program przeciwdziałania skutkom suszy, który nam pokazuje, że wszyscy musimy się skupić na odpowiednich działaniach, budując przede wszystkim infrastrukturę".

Prezes Wód Polskich wskazał, że głównym problemem Polski jest bardzo niewielka ilość zachowywanej wody. Obecnie jest to około 7 proc., podczas gdy powinniśmy redystrybuować około 15-20 proc. Jak wskazał, aby poprawić wynik należy m.in. skupiać się na budowie zbiorników wodnych oraz odtwarzaniu zadrzewienia w środowisku rolnym.

Błyskawiczne powodzie miejskie

Jeżeli chodzi o przygotowanie miast na sytuacje kryzysowe, prezes Wód Polskich ocenił, że "nie jest tak źle". "Jako kraj wydaliśmy dziesiątki miliardów złotych na odbudowę nowoczesnej infrastruktury" - zapewnił. "Nie obawiałbym się również o dostawę wody pitnej dla mieszkańców. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne miast czerpią wodę z podziemnych źródeł, a tam mamy sporo wody i to bardzo dobrej". 

Stwierdził jednak, że problem jest z pojawiającymi się ostatnio powodziami miejskimi. Wskazał, że ich przyczyną, w pewnej części, jest problem z infrastrukturą odprowadzania wód opadowych, ale głównie brak retencji. Chodzi m.in. o brak zbiorników i terenów zielonych.

Rachunki za wodę w górę?

Nisztor zapytał również, czy wszechobecny ostatnio wzrost cen, dotknie również sektor wodny. "Praktycznie zakończyliśmy proces ustalania taryf" - zapewnił Deca. "Zatwierdzonych zostało oko 90% takich taryf. Udało nam się zmniejszyć zdecydowanie zmniejszyć apetyt przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych". - dodał.

Oczywiście zdarzają się również wyjątki. Pomimo tego, że mają one być marginalne, jako jeden z nich prezes Wód Polskich wymienił stolicę. Tam taryfa nie została zatwierdzona.

"W przypadku Warszawy jest bardzo dziwna sytuacja. Nie chce się ona poddać procesowi regulacyjnemu, stara się wpływać na mnie, poprzez zastraszanie mnie, składanie na mnie skarg, podawanie mnie do prokuratury" - przekazał Deca. Jak dodał, oskarżenia zostały oddalone, a uzasadnienia sądu "były wręcz kompromitujące dla MPWiKu".

Telewizja Republika

Wiadomości

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Niemiecka radna uderza w Ruch Obrony Granic i wzywa Tuska do działania

Wstrząsająca relacja mamy Oskarka. "Po śmierci syna nie dano mi nawet leków na uspokojenie"

Müller: do Polski będzie trafiało dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów

Żadnej refleksji. Merkel broni swojej decyzji ws. migrantów z 2015 roku

Całkowita katastrofa. Nawet w gazeta.pl nie chcą już Tuska

Wizerunek za 8 tysięcy? Maciej Pela ujawnia kulisy związku z Agnieszką Kaczorowską: „Byliśmy pokłóceni, a trzeba było zrobić zdjęcie”

Najnowsze

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz