Przejdź do treści
14:15 Prezes Jarosław Kaczyński na kongresie PiS o ewentualnej zmianie rządu: My się nie uchylamy przed przedsięwzięciami zmierzającymi do poprawy sytuacji już w tej kadencji Sejmu, przy tym składzie Sejmu
13:55 Jarosław Kaczyński na Kongresie PiS w Przysusze: Musimy obronić Polskę i muszę powiedzieć na koniec: niech żyje wolna Polska!
11:30 Sport: Turniej WTA w Bad Homburg - Świątek zagra o pierwszy tytuł na trawie
10:40 Ukraina: Prezydenci Polski i Ukrainy złożyli wieńce pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę
09:31 PILNE: Małopolska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego finansowania kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego
09:10 Małopolskie: Trwa obława za sprawcą strzelaniny w Starej Wsi na Limanowszczyźnie - ściągnięte zostały siły policyjne z całego kraju
Wydarzenie PIOTRKÓW TRYBUNALSKI – SOBOTA 28.06. godz. 9.00–13.00 targ przy ul. Wyzwolenia, godz. 15.00–19.00 przed Galerią przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów ws. odwołania Prezydenta i Rady Miasta oraz sprzeciwu wobec nielegalnej migracji
Wydarzenie W niedzielę 29 czerwca o godz. 14 przed ratuszem w Zamościu odbędzie się obywatelski protest przeciw lokowaniu nielegalnych imigrantów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Koniec tanich ubrań? Unia Europejska bierze się za fast fashion [wideo]

Źródło: canva.com

Przemysł odzieżowy jest ogromnym obciążeniem dla środowiska, produkuje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, jest również jednym z głównych trucicieli wód. W ostatnich latach coraz bardziej rozwinął się tzw. fast fashion, czyli projektowanie i wytwarzanie ubrań słabej jakości, które szybko przestają być modne. Według danych unijnych w ciągu roku 5,8 mln ton ubrań jest wyrzucanych do śmieci. Na początku 2022 roku Unia Europejska wprowadziła regulacje na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych. Odzież wprowadzana na rynek UE ma być trwała, nadawać się do naprawy i recyklingu.

Jak zaznacza Ewa Adach-Stankiewicz dyr. Departamentu Handlu i Usług GUS badania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące sprzedaży detalicznej odzieży i obuwia wskazują, że rok 2022 w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku charakteryzował się wysokim wzrostem wynoszącym 21,7%. Największy nastąpił w pierwszym i drugim kwartale roku. Bardzo duża część sprzedaży realizowana jest przez Internet i wynosi średnio około 20% w każdym miesiącu. Największy udział sprzedaży online miał miejsce w pandemii i wyniósł około 60%.

Agnieszka Durlik rzecznik prasowy w Krajowej Izbie Gospodarczej podkreśla, że Fast Fashion, czyli tzw. szybka moda opanowała rynek odzieżowy. Polega ona na wprowadzaniu nowych trendów modowych w bardzo krótkim czasie, co wpływa na szybszą wymianę naszej garderoby. W ciągu dwudziestu lat czas, w jakim dany produkt odzieżowy może być wykorzystywany, skrócił się o 36%. Badania pokazują, że średnio dane ubranie, które posiadamy w szafie, zakładamy około 7,8 razy. W ciągu kilkudziesięciu lat zmieniła znacząco się także jakość dostępnych ubrań.

Według dr Piotra Maszczyka kierownika Zakładu Makroekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie tania odzież wcale nie kosztuje mniej. Ubrania są tańsze, ale są za to gorszej jakości, przez co po kilku praniach nadają się jedynie do śmieci, które docelowo trzeba składować lub spalić, gdyż odzież ta nie nadaje się do recyklingu. Przemysł modowy jest jednym z największych emitentów dwutlenku węgla, a także znacznie zanieczyszcza wodę.

W 2022 Komisja Europejską wprowadziła strategię na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym, która ma na celu wprowadzenie na rynek trwałej odzieży, którą można będzie poddać recyklingowi.

Impulsem do zmian, dowodem na to, że coś złego dzieje się z przemysłem modowym, była katastrofa budowlana, do której doszło w Bangladeszu w 2013 roku. Była uważana za największą katastrofę budowlaną w czasach nowożytnych. Budynek, w którym pracowały szwaczki, zawalił się. Zginęło ponad 1100 osób, a ponad 2000 zostało rannych. Co zwróciło uwagę opinii publicznej to warunki, w jakich ci ludzie pracują: katastrofalne, nieludzkie. Ludzie w Azji Południowo Wschodniej szyją ubrania i dostają za to minimalne wynagrodzenie” – dodał Maszczyk.

Jak tłumaczy Ewelina Antonowicz prezeska Fashion Revolution Polska, współzałożycielka Sustainable Fashion Institute branża modowa odpowiada za około 10% globalnych emisji dwutlenku węgla. Jest to więcej niż żegluga morska oraz lotnictwo razem. Regulacje wprowadzone w pierwszym kwartale 2022 przez Unie Europejską prowadzą do tego, że branża odzieżowa powinna zmniejszyć swoją emisyjność o 30% do roku 2030, a do 2050 osiągnąć neutralność klimatyczną.

Z kolei Durlik zaznacza, że według średniej unijnej w ciągu roku 5,8 mln ton ubrań jest wyrzucanych do śmieci, w przeliczeniu na jedną osobę to około 11 kg rocznie.

Decyzje Unii Europejskiej związane są z tym, aby obciążyć producentów odzieży odpowiedzialnością za cały łańcuch jej użytkowania, od jej wytworzenia aż po jej utylizację bądź wykorzystanie ponownie. Chodzi też o to, aby zwiększyć ilość odzieży pochodzącej z recyklingu” – mówiła.

Maszczyk wskazuje, że przeniesienie produkcji odzieży do Europy wiązać się będzie z wprowadzeniem lepszych warunków pracy dla osób, które szyją ubrania, a także wyższym wynagrodzeniem co przełoży się na ceny ubrań. Zaznacza także, żeby zacząć od wprowadzania zmian w swoich domach, poprzez zakupy odzieży w second-handzie, sprzedawanie ubrań, w których już nie chodzimy, aby dać im drugie życie, naprawianie odzieży czy butów, a także zwracanie uwagi na jakość produktów.

 

Więcej w materiale wideo. Polecamy!

TELEWIZJA REPUBLIKA

Wiadomości

"To ja, Andrzej Duda". Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2015 r. - " ten widok dodawał mi energii" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Kaczyński: PiS musi wygrać w 2027. Potrzebujemy czegoś więcej

Śledztwo ws. kampanii Trzaskowskiego. ABW i prokuratura działają

Kongres PiS w Przysusze. Trwa wybór nowych władz partii [TRANSMISJA]

Sąd Najwyższy obroniony przed bodnarowcami. Słowa uznania dla Republiki

Świętopietrze 2025: Twoja złotówka realnie pomaga tysiącom ludzi

Ukraina doceniła pomoc i solidarność. Zełenski odznaczył prezydenta Dudę Orderem Wolności

Rusza kongres PiS w Przysusze. Patryk Jaki: Tusk chciał powtórki z Rumunii. Polacy nie dali się

Niemcy fałszują informacje dotyczące przerzucanych do Polski migrantów. SG tylko przytakuje

Gliński: Tusk wprowadził zło do polskiej polityki. Musimy uważać

Kłótnia w rodzinie! Czy Giertych zbanuje Lisa za wpisy o Tusku?

NSA: egzaminator nie może oblać za brak kręcenia głową

Rząd 13 grudnia trzęsie się w posadach. Większość Polaków źle ocenia pracę Sejmu

„To ja. Andrzej Duda” – świadectwo odwagi, lojalności i solidarności z Ukrainą

Obchody 69. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56. Wspomnienie krwawo stłumionego przez komunistów protestu

Najnowsze

"To ja, Andrzej Duda". Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2015 r. - " ten widok dodawał mi energii" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Sąd Najwyższy obroniony przed bodnarowcami. Słowa uznania dla Republiki

Świętopietrze 2025: Twoja złotówka realnie pomaga tysiącom ludzi

Ukraina doceniła pomoc i solidarność. Zełenski odznaczył prezydenta Dudę Orderem Wolności

Rusza kongres PiS w Przysusze. Patryk Jaki: Tusk chciał powtórki z Rumunii. Polacy nie dali się

Kaczyński: PiS musi wygrać w 2027. Potrzebujemy czegoś więcej

Śledztwo ws. kampanii Trzaskowskiego. ABW i prokuratura działają

Kongres PiS w Przysusze. Trwa wybór nowych władz partii [TRANSMISJA]