Dla chorych i turystów to doskonała wiadomość. „Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi” – przekazało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.
E-recepta transgraniczna to określenie stosowane do nazywania recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wystawiona. Będzie ona realizowana za pełną odpłatnością i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC” (wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.
⚠️📣Polska jako jeden z pierwszych krajów 🇪🇺 uruchomi e-receptę transgraniczną. Umożliwi zagranicznym pacjentom realizację e-recepty w 🇵🇱aptece, a polskim za granicą.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 29, 2022
Więcej na stronie https://t.co/GBrXyDcsPJ pic.twitter.com/W0ptW94uuw
Resort przekazał, że zgoda KE to pierwszy krok ku temu, by Polacy mogli realizować swoje recepty w innych krajach UE (Finlandia), a mieszkańcy UE (Estonia, Chorwacja, Portugalia i Finlandia) korzystać z tego rozwiązania w naszym kraju. Wraz z dołączaniem do programu kolejnych państw, zakres możliwości realizacji takiej recepty będzie rozszerzany.
Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe wystawienie e-recepty transgranicznej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.