Głód w Ameryce Łacińskiej? Powodem rosyjska inwazja (FAO)
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa uważa, że atak Moskwy na Kijów przyczyni się do skokowego pogłębienia zjawiska niedożywienia i głodu w tej części globu. Atak na tzw. spichlerz świata doprowadzi automatycznie do gwałtownego wzrostu cen zbóż, informuje FAO.
„W konsekwencji Ameryce Łacińskiej i Karaibom grozi kryzys humanitarny”, oświadczył w przededniu rozpoczęcia konferencji w Ekwadorze Julio Berdegue, delegat FAO reprezentujący w ONZ te regiony. Przewiduje on, że w następstwie wojny wywołanej przez Rosję ceny zbóż po 8-procentowym skoku w roku ubiegłym wzrosną w tym roku jeszcze o 21 proc., co poszerzy „strefę głodu” w regionie o 13 milionów ludzi.
Według danych Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia z końca 2021 roku głód lub ciężkie niedożywienie jest obecnie udziałem prawie 60 milionów mieszkańców Ameryki Łacińskiej w porównaniu z 13,8 milionami w roku 2000.
W sytuacji określanej przez ekspertów jako „umiarkowana niepewność wyżywienia”, co oznacza, że członkowie danej rodziny nie mają pewności, czy będzie ich stać na następny posiłek, znajduje się obecnie w regionie 267 milionów jego mieszkańców. To 41 proc. ludności Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Według danych z 2020 roku liczba mieszkańców regionu trwale cierpiących głód wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2014, do 92,8 miliona.