Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
21:49 Trzeci mecz finałowy koszykarskiej ekstraklasy: Orlen Zastal Zielona Góra - Legia Warszawa 63:79 (7:18, 23:21, 17:22, 16:18)
20:19 Włochy: siedmiu alpinistów zginęło w ciągu doby w Alpach, większość w rejonie masywu Mont Blanc po stronie włoskiej i francuskiej
19:10 Amerykański prezydent Donald Trump: w niedzielę podpisanie umowy z Iranem
18:35 Rzeszów: Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec patomorfolog Magdaleny H., byłej właścicielki działki w Lutoryżu, na której znaleziono ludzkie szczątki
18:18 Mistrzostwa Europy w kajakarstwie: kobieca czwórka w olimpijskiej konkurencji K4 500 m zdobyła srebrny medal, a kanadyjkarka Dorota Borowska na 200 m i kobieca dwójka w C2 200 m brązowe
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Marek Jakubiak i Andrzej Kobylarz zapraszają na II Namiot Republikański, który odbędzie się w dniach 12–14 czerwca w ośrodku SUS Mazuria na Mazurach, uczestnikami wydarzenia będą wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki oraz Adam Borowski
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oborniki Śl. zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w związku z rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. 14 czerwca, godz.17:30 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" w Pleszewie i Kaliszu zapraszają na spotkanie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i prof. Przemysławem Czarnkiem. 14 czerwca, godz. 13:00, Sala Sportowa Szkoły Gastronomicznej, ul. Długosza 14, Kalisz
Wydarzenie Zapraszamy na Gwiaździsty zlot Klubu "Gazety Polskiej" Dzierżoniów II i ORP NA WIELKĄ SOWĘ im. por. J. Kaszyńskiego ku czci Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych w Dzierżoniowie. WIELKA SOWA, 14 CZERWCA, GODZ. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Gigantyczne inwestycje miedziowego giganta. Sztuczna Inteligencja KGHM

Źródło: Telewizja Republika

KGHM Polska Miedź to spółka z wieloletnimi tradycjami. Od zawsze była nastawiona na nowoczesne technologie. Od momentu powstania, firma wyznaczała trendy. Teraz mocno rozwija wykorzystywanie danych. KGHM Centrum Analityki stoi przed wielkim zadaniem: tak nakierować Sztuczną Inteligencję, aby innowacje posłużyły do rozwoju firmy i poprawiły bezpieczeństwo pracowników.

KGHM Polska Miedź rozszerza działania w celu wykorzystania danych w biznesie. Temu poświęcona była konferencja, Dolina  Miedziowa, zorganizowana przez KGHM Polska Miedź i KGHM Centrum Analityki. Omawiano na niej m.in. kwestie sztucznej inteligencji i możliwości jakie stwarza SI w przetwarzaniu danych i trafnym prognozowaniu.

Dane w służbie człowieka

- KGHM Centrum Analityki to chyba najmłodsza spółka w Grupie KGHM – twierdzi prezes zarządu KHGM CA, Daniel Lichota. - Dlaczego powstała? KGHM na każdym etapie produkcji zbiera całą masę danych do przeanalizowania. Jesteśmy przekonani, że w tych danych są ukryte innowacje, są ukryte możliwości optymalizacji procesu produkcji. To jest zadaniem Centrum Analityki – na podstawie dostępnych danych w grupie kapitałowej KGHM proponować rożnego rodzaju innowacje.

- Tych danych jest tak dużo, że grupa ludzi z CA nie jest sama w stanie ich analizować – wyjaśnia prezes Lichota. - Pomocne są więc algorytmy Sztucznej Inteligencji. To algorytmy matematyczne, które pomagają nam w czasie rzeczywistym na raz analizować wiele źródeł danych i jednocześnie sugerować optymalizację - również w czasie rzeczywistym.

Żeby to zobrazować - w KGHM mamy minimum 1500 maszyn dołowych, maszyn wartych kilka milionów każda, maszyn które mają do 200 źródeł danych. W czasie rzeczywistym możemy je analizować, choćby do tzw. konserwacji utrzymaniowej czyli np. przykład zajmować się przewidywaniem awarii. To jest dla nas najważniejsze, bo zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz zwiększa efektywność finansowo-kosztową.

Badanie danych to przyszłość

- Te same algorytmy, które wykorzystywane są do badania i przewidywania skutków działań maszyn, mogą być wykorzystywane do przewidywania działa jednostek, poszczególnych ludzi. Służy to do takich zmian, aby poprawić nasz nastrój, a przez to nasze efekty pracy – wyjaśnia prof. Michał Kosinski, ekspert w dziedzinie psychometrii i analizy osobowości w sieci z Uniwersytetu Stanforda, prelegent podczas konferencji Dolina Miedziowa.

- Gdzie nie zastosujemy algorytm, tam on pokonuje człowieka. Algorytmy nie tylko wygrywają w szachy czy grę go, ale ostatnio także okazały się lepsze od pilotów myśliwców. Takie właśnie algorytmy można wykorzystać wspaniale w hutach. Algorytm przetwarza dane i pozwala nam np. tak działać, aby uniknąć wypadków czy przestojów w wielkiej, skomplikowanej produkcji. A także przewidzieć przyszłość: które maszyny już wymagają naprawy, a które zepsują się za jakiś czas. Pozwalają dowiedzieć się, co w takiej hucie zmienić, jak poprawić wydajność pracy zarówno ludzi, jak i maszyn – dodaje prof. Kosiński.

Bezpieczeństwo i wielkie pieniądze

- Analityka, na przykładzie Facebooka czy innych firm technologicznych, która przetwarza dane poszczególnych ludzi, jest możliwa także w sferze danych przemysłowych – twierdzi prezes Lichota. - My tych danych mamy mnóstwo. Algorytmy są stosunkowo proste, ważne jest jak je wykorzystywać. Żeby były skuteczne muszą mieć dwie cechy, wiarygodność, ale tez szybkość działania.

Szef KGHM Centrum Analityki ma prosty przepis na sukces: SI podejmująca decyzje w czasie rzeczywistym pozwala zminimalizować te straty, których firma nie uniknęłaby. - W tej chwili mamy takie projekty w hucie, dotyczące agregatów pompowych, czy tzw. stabilizacji strat ciepła w szybie reakcyjnym pieca zawiesinowego, żeby zoptymalizować straty ciepła, żeby minimalizować koszty energetyczne, minimalizować ślad węglowy. To jest dla nas ważne i nie interesuje nas, co będziemy zmieniali co godzinę. Te zmiany są dokonywane czasami w milisekundach – objaśnia Daniel Lichota.

- Możemy szukać takich mikro regulacji, oszczędności, które - ktoś powie, że są niewielkie, taka złotówka na jakimś parametrze. Tylko trzeba pamiętać, że takich parametrów mamy tysiące. Dzięki analizowaniu takich danych mamy te możliwość innowacji i wielkich oszczędności. Zwiększamy konkurencyjność obniżamy koszty. Ale podkreślę – dla KGHM najważniejsze jest element bezpieczeństwa. Mamy coraz lepsze wyniki w tym obszarze. Dzięki przewidywaniu - przy pomocy algorytmów SI - jesteśmy w stanie to zminimalizować albo wyeliminować – podsumowuje prezes Lichota.

Dolina Miedziowa i farmy wiatrowe

To właśnie innowacje i nowoczesne technologie pozwalają na bycie firmom Grupy KGHM konkurencyjnymi na rynkach, a także obniżać koszty produkcji. W 2023 roku KGHM Polska Miedź zamierza przeznaczyć 1 procent rocznego spółki na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe. To blisko 200 mln zl. Przy okazji konferencji Dolina Miedziowa wyłoniono tez zwycięzców Hakatonu – maratonu programowania. Wyróżniono 7 pomysłów; a pula nagród sięgnęła 120 tys zl.

Co jeszcze? Grupa KGHM i firma TotalEnergies zbudują morskie farmy wiatrowe. Podpisały umowę partnerską dotyczącą udziałów polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Polska uruchomiła nowy system aukcyjny, obejmujący 11 obszarów na polskiej części Morza Bałtyckiego o przewidywanej mocy ponad 10 gigawatów. Chodzi o wykorzystanie potencjału Bałtyku w zakresie wytwarzanie energii wiatrowej. W swojej strategii miedziowy gigant deklaruje osiągniecie neutralności energetycznej do 2050 roku. Ma już za sobą etap planowania, jest zaangażowany w konkretne działania. Złożono już wstępne wnioski o kolejną rundę pozwoleń na Bałtyku. TotalEnergies to globalna spółka energetyczna, która produkuje i  sprzedaje energię na skalę światową: ropę, biopaliwa, gaz ziemny i ekologiczny, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Spółka działa w 130 krajach.

Wielkie zyski finansowe KGHM

Grupa KGHM pokazała wyniki finansowe, najlepsze od wielu lat. W 2021 roku skonsolidowany zysk netto, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wynosił 6 mld 16 mln zl. I to drugi wynik w historii, a jednostkowy – 5 mld 17 mln. Miedziowy gigant zanotował 6-procentowy wzrost produkcji miedzi w całej grupie. Wpływ na takie wyniki miało, m.in. zwiększenie przychodów na skutek zwiększenia cen metali, obniżka kosztów podstawowej działalności operacyjnej oraz skuteczne zarzadzanie.

Ogromna część zysków spółek Skarbu Państwa jest wypracowywana zagranicą. W ocenie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, takie firmy jak Orlen czy KGHM są międzynarodowe. Ich logotypy są znane w wielu krajach poza Polską.

Telewizja Republika