Przejdź do treści
21:45 Z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono okolicznościową iluminację. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, na centralnej części budynku widoczny jest podświetlony napis „Jan Paweł II”
21:20 Przemysław Czarnek w Republice: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech
20:10 Kolejny gracz chce przejąć TVN. Od lat gości na polskim rynku medialnym. Według informacji "Pulsu Biznesu", do walki wchodzi Ringier Axel Springer Polska (RASP)
19:41 Węgry opuszczają Międzynarodowy Trybunał Karny. Minister sprawiedliwości Węgier Bence Tuzson ujawnił podczas spotkania z ambasadorami, że Węgry planują wycofać się z Międzynarodowego Trybunału Karnego
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Bełchatów zaprasza na koncert z Bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem, 3 kwietnia (czwartek), g. 18.00, Oratorium Jana Pawła II ul. Kościuszki 2, Bełchatów
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza

Gigantyczne inwestycje miedziowego giganta. Sztuczna Inteligencja KGHM

Źródło: Telewizja Republika

KGHM Polska Miedź to spółka z wieloletnimi tradycjami. Od zawsze była nastawiona na nowoczesne technologie. Od momentu powstania, firma wyznaczała trendy. Teraz mocno rozwija wykorzystywanie danych. KGHM Centrum Analityki stoi przed wielkim zadaniem: tak nakierować Sztuczną Inteligencję, aby innowacje posłużyły do rozwoju firmy i poprawiły bezpieczeństwo pracowników.

KGHM Polska Miedź rozszerza działania w celu wykorzystania danych w biznesie. Temu poświęcona była konferencja, Dolina  Miedziowa, zorganizowana przez KGHM Polska Miedź i KGHM Centrum Analityki. Omawiano na niej m.in. kwestie sztucznej inteligencji i możliwości jakie stwarza SI w przetwarzaniu danych i trafnym prognozowaniu.

Dane w służbie człowieka

- KGHM Centrum Analityki to chyba najmłodsza spółka w Grupie KGHM – twierdzi prezes zarządu KHGM CA, Daniel Lichota. - Dlaczego powstała? KGHM na każdym etapie produkcji zbiera całą masę danych do przeanalizowania. Jesteśmy przekonani, że w tych danych są ukryte innowacje, są ukryte możliwości optymalizacji procesu produkcji. To jest zadaniem Centrum Analityki – na podstawie dostępnych danych w grupie kapitałowej KGHM proponować rożnego rodzaju innowacje.

- Tych danych jest tak dużo, że grupa ludzi z CA nie jest sama w stanie ich analizować – wyjaśnia prezes Lichota. - Pomocne są więc algorytmy Sztucznej Inteligencji. To algorytmy matematyczne, które pomagają nam w czasie rzeczywistym na raz analizować wiele źródeł danych i jednocześnie sugerować optymalizację - również w czasie rzeczywistym.

Żeby to zobrazować - w KGHM mamy minimum 1500 maszyn dołowych, maszyn wartych kilka milionów każda, maszyn które mają do 200 źródeł danych. W czasie rzeczywistym możemy je analizować, choćby do tzw. konserwacji utrzymaniowej czyli np. przykład zajmować się przewidywaniem awarii. To jest dla nas najważniejsze, bo zwiększa bezpieczeństwo pracowników oraz zwiększa efektywność finansowo-kosztową.

Badanie danych to przyszłość

- Te same algorytmy, które wykorzystywane są do badania i przewidywania skutków działań maszyn, mogą być wykorzystywane do przewidywania działa jednostek, poszczególnych ludzi. Służy to do takich zmian, aby poprawić nasz nastrój, a przez to nasze efekty pracy – wyjaśnia prof. Michał Kosinski, ekspert w dziedzinie psychometrii i analizy osobowości w sieci z Uniwersytetu Stanforda, prelegent podczas konferencji Dolina Miedziowa.

- Gdzie nie zastosujemy algorytm, tam on pokonuje człowieka. Algorytmy nie tylko wygrywają w szachy czy grę go, ale ostatnio także okazały się lepsze od pilotów myśliwców. Takie właśnie algorytmy można wykorzystać wspaniale w hutach. Algorytm przetwarza dane i pozwala nam np. tak działać, aby uniknąć wypadków czy przestojów w wielkiej, skomplikowanej produkcji. A także przewidzieć przyszłość: które maszyny już wymagają naprawy, a które zepsują się za jakiś czas. Pozwalają dowiedzieć się, co w takiej hucie zmienić, jak poprawić wydajność pracy zarówno ludzi, jak i maszyn – dodaje prof. Kosiński.

Bezpieczeństwo i wielkie pieniądze

- Analityka, na przykładzie Facebooka czy innych firm technologicznych, która przetwarza dane poszczególnych ludzi, jest możliwa także w sferze danych przemysłowych – twierdzi prezes Lichota. - My tych danych mamy mnóstwo. Algorytmy są stosunkowo proste, ważne jest jak je wykorzystywać. Żeby były skuteczne muszą mieć dwie cechy, wiarygodność, ale tez szybkość działania.

Szef KGHM Centrum Analityki ma prosty przepis na sukces: SI podejmująca decyzje w czasie rzeczywistym pozwala zminimalizować te straty, których firma nie uniknęłaby. - W tej chwili mamy takie projekty w hucie, dotyczące agregatów pompowych, czy tzw. stabilizacji strat ciepła w szybie reakcyjnym pieca zawiesinowego, żeby zoptymalizować straty ciepła, żeby minimalizować koszty energetyczne, minimalizować ślad węglowy. To jest dla nas ważne i nie interesuje nas, co będziemy zmieniali co godzinę. Te zmiany są dokonywane czasami w milisekundach – objaśnia Daniel Lichota.

- Możemy szukać takich mikro regulacji, oszczędności, które - ktoś powie, że są niewielkie, taka złotówka na jakimś parametrze. Tylko trzeba pamiętać, że takich parametrów mamy tysiące. Dzięki analizowaniu takich danych mamy te możliwość innowacji i wielkich oszczędności. Zwiększamy konkurencyjność obniżamy koszty. Ale podkreślę – dla KGHM najważniejsze jest element bezpieczeństwa. Mamy coraz lepsze wyniki w tym obszarze. Dzięki przewidywaniu - przy pomocy algorytmów SI - jesteśmy w stanie to zminimalizować albo wyeliminować – podsumowuje prezes Lichota.

Dolina Miedziowa i farmy wiatrowe

To właśnie innowacje i nowoczesne technologie pozwalają na bycie firmom Grupy KGHM konkurencyjnymi na rynkach, a także obniżać koszty produkcji. W 2023 roku KGHM Polska Miedź zamierza przeznaczyć 1 procent rocznego spółki na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe. To blisko 200 mln zl. Przy okazji konferencji Dolina Miedziowa wyłoniono tez zwycięzców Hakatonu – maratonu programowania. Wyróżniono 7 pomysłów; a pula nagród sięgnęła 120 tys zl.

Co jeszcze? Grupa KGHM i firma TotalEnergies zbudują morskie farmy wiatrowe. Podpisały umowę partnerską dotyczącą udziałów polskiego rządu na rozwój przybrzeżnych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Polska uruchomiła nowy system aukcyjny, obejmujący 11 obszarów na polskiej części Morza Bałtyckiego o przewidywanej mocy ponad 10 gigawatów. Chodzi o wykorzystanie potencjału Bałtyku w zakresie wytwarzanie energii wiatrowej. W swojej strategii miedziowy gigant deklaruje osiągniecie neutralności energetycznej do 2050 roku. Ma już za sobą etap planowania, jest zaangażowany w konkretne działania. Złożono już wstępne wnioski o kolejną rundę pozwoleń na Bałtyku. TotalEnergies to globalna spółka energetyczna, która produkuje i  sprzedaje energię na skalę światową: ropę, biopaliwa, gaz ziemny i ekologiczny, odnawialne źródła energii i energię elektryczną. Spółka działa w 130 krajach.

Wielkie zyski finansowe KGHM

Grupa KGHM pokazała wyniki finansowe, najlepsze od wielu lat. W 2021 roku skonsolidowany zysk netto, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wynosił 6 mld 16 mln zl. I to drugi wynik w historii, a jednostkowy – 5 mld 17 mln. Miedziowy gigant zanotował 6-procentowy wzrost produkcji miedzi w całej grupie. Wpływ na takie wyniki miało, m.in. zwiększenie przychodów na skutek zwiększenia cen metali, obniżka kosztów podstawowej działalności operacyjnej oraz skuteczne zarzadzanie.

Ogromna część zysków spółek Skarbu Państwa jest wypracowywana zagranicą. W ocenie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, takie firmy jak Orlen czy KGHM są międzynarodowe. Ich logotypy są znane w wielu krajach poza Polską.

Telewizja Republika

Wiadomości

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Ziobro reaguje na słowa prezesa NRA. "Niech Pan wraca tam, gdzie razem z Giertychem tkwi Pan od dawna i to po same uszy"

Przemysław Czarnek: to, jak traktuje się ludzi, to jest sadyzm. Po zmianie władzy, Giertycha znajdziemy nawet we Włoszech

Kard. Bergoglio po śmierci Jana Pawła II: był spójny, nigdy nie uchylał się od odpowiedzialności

Żarty się skończyły? OKO.press teatralnie zamyka portal na jeden dzień

Prof. Cenckiewicz: kontrwywiad ABW pozyskał realne dowody na ruską ingerencję w proces wyborczy w roku 2023

Nawrocki w Suchej Beskidzkiej: nie możemy pozwolić odebrać sobie św. papieża Polaka, krzyża i Polski

Podpisz petycję! Zablokujmy bluźnierczy festiwal antychrześcijańskiej nienawiści

Najnowsze

Europa Wschodnia ma niedźwiedzi problem. Słowacja podjęła decyzję

USA: 10-proc. cło 5 kwietnia. Cła na poszczególne kraje 9 kwietnia

Mulawa: Cyba to morderca! Warunki w szpitalu? Polacy mogą tylko pozazdrościć

Wipler o wpisie Tuska o "cyberataku": została zhakowana skrzynka ważnego działacza PO, będzie afera

Siedlisko zwyrodnialców nie istnieje. Zlikwidowano jedną z największych platform pedofilskich na świecie

Era myśliwców VI generacji nadchodzi. Jak zmienią się walki powietrzne?

Administracja Trumpa zidentyfikowała grupę "Dirty 15" | LISTA

Prezydent: Jan Paweł II ma miejsce w panteonie wielkich Polaków