Przejdź do treści
Europejskie Forum Przyszłości, 6-8 października: zarezerwuj termin już dzisiaj
materiały prasowe

Gigant z Doliny Krzemowej poszuka pierwszego jednorożca w województwie śląskim, a największe autorytety będą debatować o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu. Tak w telegraficznym skrócie prezentuje się agenda Europejskiego Forum Przyszłości, nowego wydarzenia w kalendarzu największych imprez społeczno-gospodarczych w Polsce, które w dniach 6-8 października odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

– Zarezerwuj termin już dzisiaj – zachęca Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizator Europejskiego Forum Przyszłości. Na Stadionie Śląskim odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezes ŚFR oficjalnie zaprezentował agendę wydarzenia. A to odbędzie się w tym miejscu już w najbliższych dniach - 6-8 października.

Stadion Śląski, czyli nowoczesna przestrzeń konferencyjna

Europejskie Forum Przyszłości to trzy dni debat w pięciu stadionowych przestrzeniach, w tym jednej zupełnie nowej. Bo Stadion Śląski to nie tylko arena wielkich wydarzeń sportowych, ale także nowoczesna powierzchnia konferencyjna. – Wciąż rozwijamy naszą ofertę dla biznesu i już niebawem oddamy do użytku nowe centrum konferencyjne będące zapleczem do organizacji międzynarodowych eventów. Do dyspozycji będzie ponad 1,7 tys. mkw. w pełni wyposażonej powierzchni, z możliwością dowolnej aranżacji i podzielenia sali na trzy części. Wierzę, że mając tak rozbudowaną infrastrukturę, będziemy liczącym się partnerem właśnie takich wydarzeń jak Europejskie Forum Przyszłości – mówi Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.

Inicjatywa Marszałka Województwa Śląskiego

– Wierzę, że Europejskie Forum Przyszłości będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i kreowania rozwiązań. Województwo Śląskie, jako Europejski Region Przedsiębiorczości, stawia sobie ambitne cele w zakresie gospodarki i nowoczesnych technologii. Śmiało patrzymy w przyszłość, przygotowując się do transformacji. Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian – komentuje Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Potrzebę szerokiej dyskusji o przyszłości gospodarki w Województwie Śląskim widzi także Wojciech Kałuża, wicemarszałek Województwa Śląskiego: – Odpowiedzią na to jest organizacja Europejskiego Forum Przyszłości. Będzie to przestrzeń merytoryczna dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Chcemy wsłuchać się szczególnie w głos młodych, którzy w przyszłości będą ten region kreować. Już dziś serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w EFP. Zachęcam także do współdziałania w procesie przeobrażania naszego regionu, który posiada ogromny potencjał, aby konkurować z podobnymi regionami w skali Europy.

Trzy dni spektakularnych wydarzeń

W telegraficznym skrócie: pierwszy dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, także w wymiarach cyfrowym oraz elektromobilności. – Niezwykle ważnym elementem pierwszego dnia jest akcentowanie wymiaru współpracy transregionalnej: dwa jubileusze Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego oraz Strategia Karpacka, która ma stać się kolejną makrostrategią europejską, a tym samym przynieść ekstra środki finansowe dla trzech polskich województw, w tym śląskiego – podkreśla Marcin Wilk. Drugi dzień EFP upłynie pod znakiem przedsiębiorczości – to czas startupów i inwestorów, ale także 25-lecia stref ekonomicznych w Polsce. Z kolei w trzecim zaproszeni goście będą rozmawiali o przemyśle czasu wolnego i turystyce.

Przede wszystkim innowacyjność

Agenda EFP powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie partnerów, takich jak Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

– Misją Europejskiego Forum Przyszłości jest stworzenie ram dla cyklicznego dialogu przedstawicieli środowisk politycznych, biznesowych oraz naukowych w sprawach fundamentalnych z punktu widzenia rozwoju regionu, w kontekście przemian zachodzących w Europie oraz na świecie. Mając na uwadze pełną realizację misji Europejskiego Forum Przyszłości, z przyjemnością przyjąłem funkcję przewodniczącego Rady Programowej EFP – mówi dr Artur Kozłowski, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, przewodniczący Rady Programowej EFP.

Instytut Łukasiewicz-EMAG od 1 kwietnia 2019 r. współtworzy Sieć Badawczą Łukasiewicz – trzecią co do wielkości sieć badawczą w Europie, skupiającą 32 instytuty, zlokalizowane w 12 miastach oraz zatrudniające 8 tys. pracowników. Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje dla przedsiębiorczości i wspiera rozwój polskich firm. Dostarcza klientom atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania biznesowe w obszarach automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania.

25 lat KSSE

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia i nie zwalnia tempa. Najlepsza strefa w Europie i druga na świecie jest partnerem strategicznym Europejskiego Forum Przyszłości. – Nasze doświadczenie w transformacji przemysłowej i współpracy z sektorem automotive jest niebagatelne. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, wyznaczamy nowe trendy, czego przykładem może być własny akcelerator biznesowy Kssenon. Dodatkowo, wciąż pozyskujemy nowe obszary inwestycyjne; dzięki współpracy z Suez Canal Economic Zone powstaje obecnie Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna w Egipcie – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., pełniący w roku jubileuszu KSSE rolę Ambasadora Regionalnego Województwa Śląskiego podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju.

Gigant z Doliny Krzemowej po raz pierwszy w regionie

Kluczowym obok KSSE partnerem Europejskiego Forum Przyszłości jest Plug and Play, akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów. – To jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26 czy BigID. Teraz wspólnie z nami zorganizuje konkurs dla startupów. Kto wie, może na Stadionie Śląskim narodzi się pierwszy polski unicorn (czyli startup wart ponad 1 mld dolarów amerykańskich) – zastanawia się Marcin Wilk.

materiały prasowe

Wiadomości

Pół tony kokainy. Żaden z Polaków nie trafił do więzienia

Atak Izraela na gęsto zaludnione dzielnice Bejrutu

Śmiertelny wypadek na DK 73 w Śladkowie Małym. Droga zablokowana

Meloni: Musimy pomóc im w tej nadziei. Planem jest pokój

Nawet polityk Lewicy uważa, że sprawa ks. Olszewskiego powinna znaleźć się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu

Mocny list Radia Maryja do Giertycha: „Mecenasie, tak zwyczajnie po ludzku …”

Wielkie serce Igi Świątek. Wsparła chore dzieci

Prezydent Duda 15 października chce wygłosić orędzie do Sejmu, Hołownia nie zgadza się

Kinga Gajewska dzwoni do dziennikarza i przeklina!

Kwiecień: żaden z posłów nie ma tak mocnego mandatu jak prezydent. Trzeba to szanować

Prognoza pogody na piątek [szczegóły]

KOmisja wykonała swoje zadanie. Jest raport

Bojówkarze Tuska bezczeszczą pamięć ofiar tragedii Smoleńskiej

Zmarła Ethel Kennedy, wdowa po zamordowanym w 1968 r. Robercie Kennedym

UJAWNIAMY! Małżeństwo dziennikarzy wywierało presję na PKOl, po zwolnieniu członka ich rodziny

Najnowsze

Pół tony kokainy. Żaden z Polaków nie trafił do więzienia

Nawet polityk Lewicy uważa, że sprawa ks. Olszewskiego powinna znaleźć się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu

Mocny list Radia Maryja do Giertycha: „Mecenasie, tak zwyczajnie po ludzku …”

Wielkie serce Igi Świątek. Wsparła chore dzieci

Prezydent Duda 15 października chce wygłosić orędzie do Sejmu, Hołownia nie zgadza się

Atak Izraela na gęsto zaludnione dzielnice Bejrutu

Śmiertelny wypadek na DK 73 w Śladkowie Małym. Droga zablokowana

Meloni: Musimy pomóc im w tej nadziei. Planem jest pokój