Polska nie powinnna czekać na inne kraje z ofertą odbudowy infrastruktury na Ukrainie – mówiono podczas drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rozmawiano także m.in. o współpracy z partnerami zza Oceanu oraz dalszych nakładach na digitalizację.
Jak przekonywał Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena, jednego z największych i najaktywniejszych polskich eksporterów, nasz kraj powinien być liderem w odbudowie ukraińskiej gospodarki.
- Polska powinna być pierwszym krajem z ofertą dla odbudowującą się Ukrainy. Przedsiębiorcy bez udziału państwa takiej oferty nie złożą, potrzebna jest współpraca – komentował Domarecki. Zwrócił też uwagę na gospodarcze priorytety Ukrainy w jej na dobre rozpoczętej drodze do europejskiej integracji: Ukraina chce mieć wolną gospodarkę, przepływy handlowe z UE oraz chce być bezpieczna.
Kłopotom finansowym ukraińskiego sektora mogłoby częściowo zaradzić uruchomienie eksportu energii z Ukrainy do państw UE. Jak podkreślił Artur Lorkowski z Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, dla Polski oznaczałoby to zakup konkurencyjnej cenowo energii. Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polska jest przygotowana na to, by w tym roku całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. W październiku, zgodnie z harmonogramem, zostanie uruchomiony gazociąg Baltic Pipe łączący Polskę z Norwegią, a ponadto rozbudowywany jest terminal LNG w Świnoujściu.
– Kontrakt z Gazpromem wygasa z końcem roku. Jeżeli to będzie konieczne, jeśli taka decyzja zapadnie, jesteśmy w stanie odciąć się od rosyjskich dostaw faktycznie rzecz biorąc w każdym momencie. Także jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, czyli ewentualne przerwanie dostaw. Polska jest z tego punktu widzenia w znacznie lepszej sytuacji od innych krajów odbierających rosyjski gaz – zapewniał Naimski.
Rozmawiano także o współpracy polsko-amerykańskiej, która mocno pogłębiła się w ostatnim czasie. – Polska zawsze była ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych, natomiast teraz może budować nową rolę Europy Środkowej w wymiarze współpracy transatlantyckiej - powiedział Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
Potwierdza to Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – Ludzie w Stanach Zjednoczonych usłyszeli o Polsce w czasie, gdy toczy się wojna na Ukrainie. Teraz jest duże zrozumienie dla znaczenia relacji polsko-amerykańskich - dodał Krzysztof Drynda. Podkreślił, że to przekłada się na gospodarcze relacje i wspólne działania, czego dowodem jest olbrzymia przewaga projektów amerykańskich obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Wśród wyzwań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami wymieniano m.in. digitalizację. - Cyfryzacja pozwala zdobyć przewagę nad konkurencją. Trzeba szukać takiej organizacji, która buduje odporność i możliwość działania w różnych warunkach. Ale nie można też mieć cyfrozy – powiedziała wiceprezes Impela Monika Chudobska.
Drugiego dnia EKG odbywa się 60 debat o tym, co najważniejsze dla polskiej i europejskiej gospodarki, gale prestiżowych konkursów, spotkania, prezentacje, prelekcje, bankiety. Główne bloki tematyczne dzisiejszego dnia to sektor energii w nurcie transformacji w wielu kontekstach oraz nowe cyfrowe technologie w aspekcie szans, wyzwań i zagrożeń, jakie niosą
W programie znalazł się też segment poświęcony międzynarodowej współpracy gospodarczej, nowym uwarunkowaniom handlu zagranicznego i jego finansowaniu. Rozpiętość geograficzna tematów: od Czech, poprzez Ukrainę i Gruzję, po Afrykę i Amerykę.
W Katowicach jest specjalny wysłannik Telewizji Republika Aleksander Wierzejski.