Przejdź do treści

EKG Katowice. Wojna z Rosją, współpraca z USA i cyfryzacja polskich firm

Źródło: canva.com/Telewizja Republika

Polska nie powinnna czekać na inne kraje z ofertą odbudowy infrastruktury na Ukrainie – mówiono podczas drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Rozmawiano także m.in. o współpracy z partnerami zza Oceanu oraz dalszych nakładach na digitalizację.

Jak przekonywał Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena, jednego z największych i najaktywniejszych polskich eksporterów, nasz kraj powinien być liderem w odbudowie ukraińskiej gospodarki.

- Polska powinna być pierwszym krajem z ofertą dla odbudowującą się Ukrainy. Przedsiębiorcy bez udziału państwa takiej oferty nie złożą, potrzebna jest współpraca – komentował Domarecki. Zwrócił też uwagę na gospodarcze priorytety Ukrainy w jej na dobre rozpoczętej drodze do europejskiej integracji: Ukraina chce mieć wolną gospodarkę, przepływy handlowe z UE oraz chce być bezpieczna.

Kłopotom finansowym ukraińskiego sektora mogłoby częściowo zaradzić uruchomienie eksportu energii z Ukrainy do państw UE. Jak podkreślił Artur Lorkowski z Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, dla Polski oznaczałoby to zakup konkurencyjnej cenowo energii. Z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił, że Polska jest przygotowana na to, by w tym roku całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. W październiku, zgodnie z harmonogramem, zostanie uruchomiony gazociąg Baltic Pipe łączący Polskę z Norwegią, a ponadto rozbudowywany jest terminal LNG w Świnoujściu.

– Kontrakt z Gazpromem wygasa z końcem roku. Jeżeli to będzie konieczne, jeśli taka decyzja zapadnie, jesteśmy w stanie odciąć się od rosyjskich dostaw faktycznie rzecz biorąc w każdym momencie. Także jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, czyli ewentualne przerwanie dostaw. Polska jest z tego punktu widzenia w znacznie lepszej sytuacji od innych krajów odbierających rosyjski gaz – zapewniał Naimski.

Rozmawiano także o współpracy polsko-amerykańskiej, która mocno pogłębiła się w ostatnim czasie. – Polska zawsze była ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych, natomiast teraz może budować nową rolę Europy Środkowej w wymiarze współpracy transatlantyckiej - powiedział Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Potwierdza to Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – Ludzie w Stanach Zjednoczonych usłyszeli o Polsce w czasie, gdy toczy się wojna na Ukrainie. Teraz jest duże zrozumienie dla znaczenia relacji polsko-amerykańskich - dodał Krzysztof Drynda. Podkreślił, że to przekłada się na gospodarcze relacje i wspólne działania, czego dowodem jest olbrzymia przewaga projektów amerykańskich obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Wśród wyzwań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami wymieniano m.in. digitalizację. - Cyfryzacja pozwala zdobyć przewagę nad konkurencją. Trzeba szukać takiej organizacji, która buduje odporność i możliwość działania w różnych warunkach. Ale nie można też mieć cyfrozy – powiedziała wiceprezes Impela Monika Chudobska.

Drugiego dnia EKG odbywa się 60 debat o tym, co najważniejsze dla polskiej i europejskiej gospodarki, gale prestiżowych konkursów, spotkania, prezentacje, prelekcje, bankiety. Główne bloki tematyczne dzisiejszego dnia to sektor energii w nurcie transformacji w wielu kontekstach oraz nowe cyfrowe technologie w aspekcie szans, wyzwań i zagrożeń, jakie niosą 

W programie znalazł się też segment poświęcony międzynarodowej współpracy gospodarczej, nowym uwarunkowaniom handlu zagranicznego i jego finansowaniu. Rozpiętość geograficzna tematów: od Czech, poprzez Ukrainę i Gruzję, po Afrykę i Amerykę.

W Katowicach jest specjalny wysłannik Telewizji Republika Aleksander Wierzejski.

EKG, PAP

Wiadomości

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sędzia nie może być tchórzem - mówi I Prezes SN Małgorzata Manowska

MŚ piłkarzy ręcznych. Pierwsze zwycięstwo Polaków

Amerykanie są w szoku słysząc o walce z wolnymi mediami w Polsce

Jabłoński: widać zdecydowane działania Trumpa. Dzisiaj nikt nie powinien psuć relacji z USA

Trzaskowski chwali się... spadkiem w sondażach

Stanowski chce być kandydatem, ale nie prezydentem

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w tureckim hotelu

Najnowsze

Biały Dom zamyka biura "różnorodności". Do środy wieczór

Trump ogłasza największy projekt infrastruktury AI w historii

Rosja zaczyna tonąć. Co ją ciągnie na dno?

Autorka Harry'ego Pottera do ideologów gender po dekrecie Trumpa

Liga Mistrzów. Majecki zatrzymał Aston Villę Casha

Sekretarz Stanu USA wbija Chinom pierwszy klin. Efekt Trumpa

Trump już wie, co zrobi, jeśli Putin odmówi negocjacji

Rosja wzywa Trumpa. Państwo schyłkowe stawia warunki