Przejdź do treści

Debata „Czas Przedsiębiorców V”

Źródło: TV Republika

Jolanta Pawlak i Krystian Kaźmierczyk podczas czterech debat ekonomicznych z cyklu „Czas Przedsiębiorców” analizowali najważniejsze wydarzenia gospodarcze ostatnich miesięcy. Poruszyli tematy od rozliczeń podatkowych, przez kredyty inwestycyjne po fundusz Trójmorza.

 

Główna debata ekonomiczna na antenie Telewizji Republika odbyła się we czwartek 15 października. Wzięło w niej udział aż 18 ekspertów. Jednym z poruszanych tematów była strategia rozwoju rynków kapitałowych. Michał Kłos, dyrektor biura podatków PKN ORLEN starał się odpowiedzieć na pytanie, jak zachęcić przedsiębiorców mechanizmami podatkowymi do obecności na Giełdzie Papierów Wartościowych. – Jeżeli chodzi o podmioty, które chciałyby zdobywać kapitał poprzez giełdę, należy spojrzeć na te instrumenty, które w tym momencie są osiągalne i na sposób ich implementacji. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to zatrzymywanie zysków w przedsiębiorstwie w celu ich reinwestowania. Jest to dobry instrument dla podmiotów, które są nastawione na rozwój. Przykładem jest estoński CIT, którego oceniam jako metodę inwestowania państwa. Każda złotówka zainwestowana i zwolniona z podatku CIT, przekłada się na kolejne kilka złotych podatków obrotowych, czy dochodowych w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych. To także dodatkowe wpływy do budżetu państwa w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych od MŚP – skomentował.

 

Inwestowanie poprzez obniżenie danin

Dyrektor Kłos tłumaczył, że wszelkie ulgi, jakie oferuje legislator w zakresie podatków są pewną lokatą, która zacznie procentować dla gospodarki i budżetu państwa za kilka miesięcy, jeśli chodzi o wpływy do budżetu, lub kilka lat, jeśli chodzi o dochód z inwestycji, które będą one generować. Spytany o to, w jaki sposób Orlen skorzysta z ulg podatkowych, przykładowo na robotyzację, odpowiedział, że trwają prace, aby wykorzystać te ulgi w sposób optymalny. – Jesteśmy podmiotem inwestującym w wiele branż i wiele obszarów gospodarki. Korzystamy z ulg na badania i rozwój. Inwestujemy duże środki w polski rozwój petrochemii i współprace z instytutami badawczymi, w szczególności z Politechniką Warszawską i Gdańską. Te ulgi przekładają się również na obniżenie podatków dla osób, które współpracują z nami, choćby poprzez zastosowanie specjalnych rozliczeń, jeśli chodzi wytwarzanie wartości intelektualnych – skomentował.

 

Mechanizmy rozwojowe

Dziennikarze Telewizji Republika sprawdzali również, jak państwowe podmioty bankowe wspierały przedsiębiorców w czasie epidemii. – Wszystkie rozwiązania, które zaczęliśmy stosować podczas pandemii, to zdobywanie nowych doświadczeń. Zmieniliśmy istniejące już instrumenty, przykładowo gwarancje de minimis – tłumaczy Robert Kasprzak z BGK. – Dzięki temu, że uczyniliśmy je bardziej elastycznymi poprzez wydłużenie okresu obowiązywania gwarancji, zwiększenia zakresu ochrony gwarancyjnej aż do 80 proc. kredytu, czy rezygnacji z jakichkolwiek prowizji za ich udzielanie, cieszą się one ogromnym powodzeniem. Skorzystało z nich już ponad 36 tysięcy firm, a kwota finansowania to 22 miliardy złotych – mówił Kasprzak. Wyjaśniał również, że BGK zaskoczyła ogromna skala wykorzystania pożyczek płynnościowych ze środków Unii Europejskiej. – Pożyczki z Programu „Operacyjny i inteligentny rozwój” przerosły wszelkie oczekiwania. Przewidziana kwota została szybko powiększona do 2 miliardów. BGK wspólnie z Ministerstwem Rozwoju będzie obserwowało, jaka jest dynamika i zapotrzebowanie na rynku. Staramy się reagować elastycznie na to, co się dzieje – zapewnił Kasprzak.

 

Sytuacja na giełdzie

Główną debatę poprzedziły również trzy wcześniejsze spotkania poświęcone ekonomii. Krystian Kaźmierczyk rozmawiał z Maciejem Bombolem z GPW oraz Piotrem Palutkiewiczem z ZPP. Przypomnieli przedsiębiorcom o tym, że giełda jest miejscem, gdzie można zdobyć kapitał. Ocenili również giełdowy debiut spółki Allegro, której wycena sięgnęła 70 miliardów. O funduszu Trójmorza rozmawiała Jolanta Pawlak z dr Dawidem Piekarzem, ekspertem ds. bezpieczeństwa energetycznego. Omawiali aktywność inwestycyjną banków rozwoju, szczególnie w obszarze Północ-Południe. Trzecia dyskusja była poświęcona przyszłości rozwoju polskiej gospodarki w obliczu nowych obostrzeń związanych z pandemią koronowirusa i metodach rozliczeń podatkowych z tym związanych.

Pełne rozmowy ze wszystkich debat są dostępne na kanale YouTube Telewizji Republika. Przypomnijmy, że już po raz piąty w formule „Czas przedsiębiorców” udało się dokonać dogłębnej i wieloaspektowej analizy kondycji polskiej gospodarki.

 

 

TV Republika

Wiadomości

Czy wierzyć w polskie sondaże wyborcze? | Salonik polityczny

Wrzosek "jest mocno zaangażowana po naszej stronie". Tak pisała o niej poseł Lewicy

Hołda: Trzaskowski jest człowiekiem o wszystkich poglądach

Rozstrzygnięcia konkursów | Republika wstajemy!

Oświadczenie pełnomocnika Barbary Skrzypek. Informował o jej złym stanie zdrowia

Kaleta: podejmiemy próbę powołania komisji śledczej

320 tysięcy złotych z MKiDN na wątpliwe projekty fana ośmiu gwiazdek

Czyją kolonią będzie Europa? | Salonik polityczny

Przesłuchanie Barbary Skrzypek. Wrzosek grozi tym, którzy chcą poznać prawdę

Morawiecki: za to, co stało się z Barbarą Skrzypek politycznie są odpowiedzialni Tusk i Bodnar

Watykan wezwał do umorzenia długów biednych państw

Żaryn: Wrzosek nie ma prawa być dopuszczona do żadnego śledztwa o charakterze politycznym

Małgorzata Wassermann uderza w prokuraturę: zniszczyliście szacunek do zawodu prawniczego

Bogucki do prokuratury: dlaczego nie dopuściliście pełnomocnika Barbary Skrzypek?

W nadzwyczajnym wydaniu "Politycznej Kawy" gościem będzie Mateusz Morawiecki

Najnowsze

Czy wierzyć w polskie sondaże wyborcze? | Salonik polityczny

Oświadczenie pełnomocnika Barbary Skrzypek. Informował o jej złym stanie zdrowia

Kaleta: podejmiemy próbę powołania komisji śledczej

320 tysięcy złotych z MKiDN na wątpliwe projekty fana ośmiu gwiazdek

Czyją kolonią będzie Europa? | Salonik polityczny

Wrzosek "jest mocno zaangażowana po naszej stronie". Tak pisała o niej poseł Lewicy

Hołda: Trzaskowski jest człowiekiem o wszystkich poglądach

Rozstrzygnięcia konkursów | Republika wstajemy!