Przejdź do treści
„Biznes Polska”. Jak wygląda polski rynek dronów?
Źródło: Telewizja Republika

Pandemia sprzyja rozwojowi technologii. W ostaniach latach mieliśmy kilka ciekawych pilotaży z dronami transportowymi. Firma FARADA zajmuje się produkowaniem dronów w transporcie medycznym.

Prezes firmy „FARADA” Szymon Kupaj tłumaczy, że podejmowane są współprace zagraniczne, gdzie flota przygotowywana jest do codziennego transportu pomiędzy jednostkami laboratoriów, szpitali, punktów pobrań. Szczególnie sprawdza się to w przypadku walki z pandemią, gdzie transport musi być szybki i niezawodny.

Transport dronowy sprawdza się w większych aglomeracjach, gdzie mówiąc wprost - mała obudowana lodówka, dronem jest w stanie przemieścić się dwa razy szybciej i taniej.

Zakres transportu medycznego wśród dronów jest szeroki

- Od prostych próbek krwi, aż po elementy wycinków podczas operacji – oznajmił prezes Kupaj. Firma „FARADA” przygotowuje specjalne lodówki do przewożenia przeszczepów. Misją jest również budowanie nowych dróg, sieci, ale także mamy ambicję iść na całą Europę – podkreślił prezes.

Potencjał perspektywy rozwoju firmy jest szeroki. „FARADA” planuje rozszerzyć swoją działalność poza branżę medyczną.

Prezes firmy „BZB” Kacper Budnik tłumaczy, że Polska jest bardzo rozpoznawana na rynku międzynarodowym w świecie dronowym. Rozwiązania militarne czy cywilne zastosowanie – powstaje coraz więcej firm. Mamy świetnych informatyków, inżynierów, i w tym kierunku powinniśmy iść – podkreślał Budnik.

Jak wygląda polski rynek dronów?

- Każda z firm w Polsce dopełnia konkurencję, dwie firmy nie robią dwóch identycznych rzeczy. Podzieliliśmy fajnie cały rynek i każdy zajmuje się odrębną specjalizacją – dodał Kacper Budnik.

Rynek dronów rozwija się dynamicznie na całym świecie, wspierając szybko rozwijającą się branżę bezzałogową. Sieć badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa realizuje różne projekty.

Polscy producenci zajmują się nie tylko produkcją samych dronów. Wzrasta również zapotrzebowanie na produkcję systemów antydronowych.

- Jeżeli zabezpieczymy się w odpowiedni sposób przed użytkownikami, którzy chcą zrobić krzywdę przy użyciu dronów poprzez implementację systemów antydronowych, będą to koszty nieporównywalnie mniejsze, niż gdybyśmy się przed tym nie zabezpieczyli – tłumaczył dr. inż. Mikołaj Jarkowski, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych. Drony, które nie powinny pojawić się w przestrzeni powietrznej, powinny być z niej usunięte w sposób bezpieczny – dodał Jarkowski.

Instytut lotnictwa jest autorem takiego rozwiązania antydronowego, gdzie drona intruza możemy złapać w siatkę i odholować w bezpieczne miejsce, po czym opuścić na ziemię na spadochronie. To jest rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo osób i mienia, znajdującego się pod terenem zagrożonym.

PAŻP zachęca i wspiera przedsiębiorców, aby rozwijały swoje firmy, wprowadzając rozwiązania dronowe i podłączały się do systemu PansaUTM, do którego może dołączyć dowolna firma.

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski tłumaczy, że każdy dron będzie mógł bezpiecznie wykonywać swoje operacje w polskiej przestrzeni powietrznej.

- Chcieliśmy, aby system był otwarty, aby każdy użytkownik, który stworzy jakąkolwiek funkcjonalność, będzie mógł się podłączyć do systemu PansaUTM i korzystać z danych przetwarzanych przez ten system. Zapraszamy biznesy z pomysłem na rzecz gospodarki polskiej, światowej czy też porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli Polski – podkreślił prezes PAŻP.

Usunięto obraz.

TV Republika

Wiadomości

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Rosja jest wyjątkowo agresywna w cyberprzestrzeni

Stróżniak zabronił puszczać "Przeżyj to sam" na wiecach KOD-u

Aktor opowiada szczerze o swoim alkoholizmie

Zandberg kandydatem? Dziennikarze wpadli na trop

Czy Hołownia jest dla konserwatywnych wyborców racjonalną alternatywą?

Niemcy chcą sprowadzać imigrantów-fachowców

Ryba: Nawrocki pokazał, że jest człowiekiem rodzinnym

Krwawy atak na bar. Są zabici i ranni

Petru pójdzie pracować na kasę do dyskontu

Tajemnice Uniwersytetu w Siedlcach i TW Misiek. Ujawniamy!

Włoskie ośrodki dla osób ubiegających się o azyl stoją puste. Gdzie migranci?

Przedstawiciel Polski kontra przedstawiciel „warszawskiej elitki”

Najnowsze

I tura wyborów w Rumunii. Prorosyjski kandydat na czele

Stróżniak zabronił puszczać "Przeżyj to sam" na wiecach KOD-u

Aktor opowiada szczerze o swoim alkoholizmie

Zandberg kandydatem? Dziennikarze wpadli na trop

Czy Hołownia jest dla konserwatywnych wyborców racjonalną alternatywą?

Atak rosyjskich dronów na Kijów

Protest w Nowym Sadzie. "Bulwar zakrwawionych rąk"

Rosja jest wyjątkowo agresywna w cyberprzestrzeni