Przejdź do treści
ARP wspiera polskich przedsiębiorców. Stawia też na rozwój i innowacje! [wideo]
canva.com

Agencja Rozwoju Przemysłu od lat pomaga polskim przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby pomóc w rozwoju mikro, małym i średnim firmom zostały utworzone m.in. Specjalne Strefy Ekonomiczne czy Polska Strefa Inwestycyjna. ARP dysponuje również szerokim wachlarzem instrumentów wsparcia finansowego i pozafinansowego, pomaga także przedsiębiorstwom przejść przez niezwykle trudny proces restrukturyzacji.

Jak podaje Łukasz Gałczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, w Polsce jest łącznie czternaście Specjalnych Stref Ekonomicznych, z czego za dwie odpowiada Agencja Rozwoju Przemysłu. Strefy powstały, aby pomóc przedsiębiorcom w inwestowaniu, a także stwarzają warunki szeroko rozumianego otoczenia biznesu poprzez budowę hal, biurowców, a także udostępnienie terenów. Dzięki SSE inwestorzy rozwijają swój biznes nie tylko w dużych miastach, ale także małych miasteczkach. Co ma również pozytywny wpływ na lokalną społeczność, poprzez utworzenie dużej ilości nowych miejsc pracy oraz na samorządy, w związku ze wzrostem podatków pochodzących od przedsiębiorców. 

Gałczyński zaznaczył, że na podstawie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, utworzona została Polska Strefa Inwestycji. Jest to instrument, z którego na terenie całego kraju może skorzystać każda firma. Wysokość wsparcia zależy m.in. od poziomu rozwoju w danym regionie czy poziomu bezrobocia. W ramach pomocy otrzymać można zwrot części poniesionych nakładów w postaci zwolnień z podatku CIT.

Wiceprezes zarządu ARP wskazuje, że Agencja Rozwoju Przemysłu od lat zajmuje się wsparciem przedsiębiorstw w procesie restrukturyzacji. W ostatnim czasie został utworzony program nazwany Polityką Nowej Szansy. Jest to instrument pomocowy, przeznaczony dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wsparcie skierowane jest do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Firmy mogą ubiegać się o pożyczkę, w postaci pomocy publicznej, na bardzo korzystnych warunkach. Program ma pomóc przedsiębiorcom skutecznie zrestrukturyzować swoją działalność. Wyjaśnił również, że Agencja Rozwoju Przemysłu sama uczestniczy w tym procesie, wykupując firmy od syndyków czy poprzednich właścicieli, podejmuje się ryzyka przeprowadzenia restrukturyzacji. Doskonałym przykładem jest m.in. spółka Polski Tabor Szynowy (dawniej EKK Wagon) czy Polregio. Aktualnie firmy te, po przeprowadzonej restrukturyzacji notują wysokie zyski na rynku i coraz mocniej poszerzają swoją ofertę. 

Jednym z instrumentów ARP wspierających przedsiębiorców jest także Tarcza Antykryzysowa, która powstała jeszcze w czasie pandemii i w dalszym ciągu jest kontynuowana w postaci pożyczki publicznej w ramach Polityki Nowej Szansy oraz pożyczki rynkowej, dla firm, które nie mają zdolności kredytowej w bankach. Budżet Tarczy sięga około dwóch miliardów złotych. Jak podkreśla Gałczyński, wszystkie instrumenty wsparcia Agencji Rozwoju Przemysłu oferowane są przedsiębiorcom za pomocą Centrów Obsługi Przedsiębiorców, które ulokowane są w ośmiu miejscach na terenie kraju. 

Agencja Rozwoju Przemysłu posiada również w swojej ofercie programy finansowane z funduszy europejskich, jednym z nich jest Sieć Otwartych Innowacji, gdzie ARP wspiera przedsiębiorstwa działające w Polsce w zakresie pozyskiwania i skutecznego wdrażania innowacyjnych rozwiązań. 

ARP bierze także udział w rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych, które są kluczowym elementem transformacji gospodarczej i energetycznej kraju. 

Wdrażamy i wspieramy wdrażanie technologii odnawialnych źródeł energii, które już są dość powszechne na rynku, ale jednocześnie staramy się przygotowywać do tej rewolucji, która nadejdzie najprawdopodobniej w najbliższych latach. Jednym z takich elementów są doliny wodorowe” – powiedział. 

Jak wskazuje wiceprezes ARP, doliny wodorowe to organizacje utworzone z inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mające na celu zrzeszenie przedsiębiorców chcących prowadzić inwestycje na rynku wodorowym.

 

Więcej w materiale wideo dostępnym poniżej. Polecamy!

Telewizja Republika

Wiadomości

Spłonęła kamienica. W pogorzelisku odnaleziono ciało

W Pakistanie wciąż niespokojnie. Zginęły już 82 osoby, 156 jest rannych!

Kamica nerkowa: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Liga NBA: Zwycięstwo Spurs nad liderem

SPRAWDŹ TO!

SZOK! Poseł od Hołowni: Dobrze, że obcięto budżet na IPN

Zastraszanie dziennikarzy

„Oko na niedzielę” | Trump, Vance i Musk - wielka nadzieja dla Kościoła i świata

PŚ w skokach: Dzisiaj rugi konkurs indywidualny

Gdzie mieszka najwięcej miliarderów na świecie?

MMA: Pasja, adrenalina i sztuka walki na najwyższym poziomie | Republika wstajemy!

Koniec weekendu. Sprawdź prognozę pogody!

Dziś PiS ogłosi kandydata. Potwierdzi się nasz news? [SONDA]

Polska 24 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Święta i Sylwester w Zakopanem. Kto wybiera taką opcję?

Black Friday - sprawdź cenę zanim kupisz

Najnowsze

Spłonęła kamienica. W pogorzelisku odnaleziono ciało

SZOK! Poseł od Hołowni: Dobrze, że obcięto budżet na IPN

SPRAWDŹ TO!

Zastraszanie dziennikarzy

„Oko na niedzielę” | Trump, Vance i Musk - wielka nadzieja dla Kościoła i świata

PŚ w skokach: Dzisiaj rugi konkurs indywidualny

W Pakistanie wciąż niespokojnie. Zginęły już 82 osoby, 156 jest rannych!

Kamica nerkowa: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Liga NBA: Zwycięstwo Spurs nad liderem