3/4 Polaków nie wie, że Unia Europejska wprowadza właśnie nowe podatki!
Jak podał portalspozywczy.pl (powołując się na Warsaw Enterprise Institute), zdecydowana większość Polaków (66 proc. – 70 proc.) nie ma świadomości, że w najbliższym czasie Unia Europejska wprowadzi nowe podatki wpływające bezpośrednio do budżetu UE takie, jak CBAM, podatek Pillar II, czy przejęcie części wpływów z ETS.
Badania Warsaw Enterprise Institute ukazują, że nasza wiedza o podatkach choć rośnie to pozostawia nieco do życzenia. Aż 10 proc. Polaków wciąż sądzi, że podatków po prostu... nie płaci.
Jest jednak jedna rzecz w kwestii podatków, która wciąż nas zaskakuje. To fakt, że własne podatki szykuje Unia Europejska. Większość Polaków (66 proc. – 70 proc.) nie ma świadomości, że w najbliższym czasie Unia Europejska wprowadzi nowe podatki wpływające bezpośrednio do budżetu UE takie, jak CBAM, podatek Pillar II, czy przejęcie części wpływów z ETS.
Czego dotyczą te podatki? CBAM, to graniczny podatek węglowy, które ustanawia mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2. Docelowo mechanizm ma za zadanie nałożenie ograniczeń, dodatkowych obowiązków i kosztów na towary wytworzone w branżach wysokoemisyjnych, które są sprowadzane do Unii Europejskiej z państw trzecich.
CBAM obowiązuje w przypadku szerokiej gamy towarów, wśród których wymienić należy m. in.: wkręty, śruby, nakrętki, wkręty do podkładów, haki gwintowane, nity, zawleczki, przetyczki, podkładki (włącznie z podkładkami sprężystymi) i podobne artykuły z żeliwa lub stali, pozostałe artykuły z żeliwa lub stali, konstrukcje z aluminium i części takich konstrukcji, zbiorniki, cysterny, kadzie i podobne pojemniki z aluminium, splotki, kable, taśmy plecione i temu podobne, z aluminium, nieizolowane elektrycznie.
W trakcie okresu przejściowego, który trwać ma do 31 grudnia 2025 roku zakres obejmowania CBAM nie wykroczy poza spis przedstawiony powyżej. Należy mieć jednak na uwadze, że plany rozszerzenia spisu towarów podległych omawianym regulacjom zostanie rozszerzony i obejmie wszystkie sektory uwzględnione w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
Drugi z podatków to "globalny podatek minimalny Pillar 2". Pillar 2 obejmie grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody wynoszą co najmniej 750 mln EUR. Głównym założeniem Pillar 2 jest wyrównanie efektywnego opodatkowania dochodów takich grup kapitałowych do poziomu 15%.
ETS (EU ETS) to znany nam wszystkim od najgorszej strony Europejski System Handlu Emisjami – „wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2)”.
Źródło: tvrepublika.pl, x.com