Dżihadyści zdobyli miasto Zumar na północy Iraku

Artykuł
flickr/DVIDSHUBCC BY 2.0

Sunniccy rebelianci z Państwa Islamskiego zdobyli na północy Iraku miasto Zumar i znajdujące się w pobliżu pole naftowe. Wcześniej obszar był kontrolowany przez Kurdów – poinformowali świadkowie, na których powołuje się agencja Reutera.

Świadkowie podkreślają także, że dżihadyści wezwali mieszkańców wiosek i miejscowości znajdujących się przy granicy z Syrią o jak najszybsze opuszczenie domów. Reuter sugeruje, że może to być zapowiedź kolejnej ofensywy.

Na swojej stronie internetowej Państwo Islamskie podało, że w trakcie trwających 24 godziny walk zabili wielu kurdyjskich bojowników, dzięki czemu przejęli kontrolę nad Zumar i 12 wioskami. Dżihadystom udało się też zdobyć pole naftowe Ain Zalah i sąsiadującą z nim rafinerię. Informację potwierdziła lokalna firma petrochemiczna.

Bojownicy przybyli w okolice trójkąta granicznego między Irakiem, Syrią i Turcją – podało Państwo Islamskie.

Do tej pory sunniccy rebelianci przejęli kontrolę nad czterema polami naftowymi, które pomagają w dalszym finansowaniu ich działalności.

W piątek wieczorem islamiści dokonali ataku moździerzowego na miasto Dżurf al-Sakhr, zabijając 11 żołnierzy i 12 członków szyickiej milicji Asaib Ahl al-Haq (Liga Sprawiedliwych). Następnie armia przeprowadziła kontratak na pozycje dżihadystów w Dżurf al-Sakhr oraz w pobliżu miast Al-Hamja i Latifija na południe od Bagdadu, podczas którego zginęło kolejnych siedmiu żołnierzy - poinformowała iracka armia.

W ostatnim czasie w Iraku nasila się zbrojna rebelia islamistyczna. Dżihadyści z Państwa Islamskiego kontrolują już znaczne obszary na północy i zachodzie kraju.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy