Przejdź do treści
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

„Dziennikarski poker”. Wawrzyk: Wypowiedź Sikorskiego pokazała, że PO chce wpuścić wszystkich migrantów

Źródło: Telewizja Republika

Gośćmi red. Tomasza Sakiewicza w programie „Dziennikarski poker” byli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.

- Przez wiele lat nie zdawaliśmy sobie sprawy, jaką ogromną wartość ma Niepodległość. Dopiero teraz w obliczu tego zagrożenia na granicy wschodniej, zdaliśmy sobie sprawę, że tę niepodległość można bardzo szybko utracić, jeśli się nie dba o ojczyznę. Gdyby rządziła Platforma Obywatelska, to byśmy mieli w kraju migranta na migrancie – powiedział Przemysław Czarnek.

Nie mogło zabraknąć tematu szkolnictwa w czasach pandemii koronawirusa. Minister Przemysław Czarnek powiedział, że szkoły w 95 proc. będą nauczały stacjonarnie. Przewidzieliśmy, że może dojść do zakażeń i dlatego daliśmy wolną rękę szkołom i sanepidom do tego, aby mogli w dowolnym momencie przejść na naukę zdalną. Nie przewidujemy przejścia na naukę zdalną wszystkich placówek.

Rozmówcy skomentowali także pomysł Sikorskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej zaproponował utworzenie „centrum recepcyjnego na granicy”.

Były minister spraw zagranicznych, a obecnie eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski stwierdził, że kryzys na polsko-białoruskiej granicy można było znacznie ograniczyć i rozwiązać wcześniej, gdyby rząd PiS zdecydował się na zaangażowanie w to Unii Europejskiej.

- Dlaczego nie zbudował centrów recepcyjnych na granicy z Białorusią tak, aby migranci w sposób profesjonalny i humanitarny mogli składać podanie o azyl? - pytał Sikorski.

- Wypowiedź Radosława Sikorskiego pokazała, że PO chce wpuścić wszystkich migrantów tylko dlatego, że chce pokazać, że PiS jest zły. Chodzi o to, żeby migranci pojawiali się w Polsce legalnie, a nie tak jak teraz – powiedział wiceminister Wawrzyk.

Wiceminister Wawrzyk odniósł się też do kwestii niedopuszczenia do przemówienia w europarlamencie premiera Mateusza Morawieckiego.

- Czy jest inny kraj, w którym europosłowie cieszą się, że premiera ich kraju nie dopuszczono do głosu na forum Parlamentu Europejskiego? To, co zrobili europosłowie opozycji, jest niebywałym skandalem, który nie mieści się w żadnym cywilizowanym dyskursie politycznym – mówił wiceminister Wawrzyk.

Ostatnim tematem w programie była praworządność w Unii Europejskiej. Wiceminister Piotr Wawrzyk powiedział: - UE nie zawsze kieruje się praworządnością, zwłaszcza w stosunku do Polski i Węgier w ostatnich latach. Polska spełniła wszystkie warunki formalne do tego, aby otrzymać obiecane pieniądze. Nie ma podstaw formalnych, żeby UE wstrzymywało te pieniądze. Jeśli taka sytuacja będzie się przedłużała, to upomnimy się o swoje prawa – zakończył wiceminister Piotr Wawrzyk.

TV Republika

Wiadomości

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Najnowsze

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu