Domżał: rybołówstwo było podstawą bytu dla wielu pokoleń żyjących na tych terenach

Gościem kolejnej odsłony programu Polska na dzień dobry wakacje był dr Robert Domżał – dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.
TV Republika

TV Republika tym razem odwiedziła Wybrzeże, gdzie red. Ilona Januszewska rozmawiała z dyrektorem Narodowego Muzeum Morskiego w Kątach Rybackich, dr Robertem Domżałem.

Dr Robert Domżał wskazywał, że Muzeum jest odwiedzane przez różnych turystów.

– Nasi turyści są bardzo różni. Jest duża liczba rodzin z dziećmi, ale także seniorów i grupy młodzieży. Każdy, kto jedzie przez Mierzeję Wiślaną,  zmierza w kierunku Krynicy Morskiej, staje u nas, żeby poznać tę historię i wrócić do korzeni, zobaczyć gdzie i w jaki sposób to się zaczęło – wskazuje gość TV Republika.

Nadmorskie rejony zawsze były sercem rybołówstwa.

– Zalew Wiślany zawsze przyciągał rybaków. Rybołóstwo było podstawowym elementem i bazą dla całych pokoleń ludzi, którzy się tu osiedlali – zaznaczył dyrektor muzeum.

– To była podstawa bytu - dodał

Dużą rolę w funkcjonowaniu Muzeum odgrywa kontakt z lokalnymi mieszkańcami.

– Muzeum zostało otworzone z myślą o mieszkańcach. Powstało z życzliwości gminy Sztutowo. Przy tworzeniu wystaw pozyskiwaliśmy bardzo dużo eksponatów od lokalnych rybaków – powiedział Domżał.

– Staramy się aktywnie działać w terenie. (…) Współpracujemy z lokalnymi gminami i miastami – wskazuje.

Duża część cennych eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych.

– Najstarsze esponaty mają sto lat. Przetrwały dlatego, że były użytkowane przez lokalnych szkutników, więc przetrwały w lokalnych warsztatach, domach i szopach – wskazuje Domżał.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy