Czy polskie samoloty będą walczyć nad Ukrainą? Stanowisko MSZ

Artykuł
Wiceszef MSZ był pytany w Radiu Zet, czy Polska dostarczy myśliwce Ukrainie
Fot. PAP/Piotr Nowak

Nie będziemy udostępniać naszych lotnisk; polskie samoloty nie będą walczyły nad Ukrainą - takie jest stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. "Nad Ukrainą walczą ukraińskie samoloty" - podkreślił.

Wiceszef MSZ był pytany w Radiu Zet, czy Polska dostarczy myśliwce Ukrainie. Przydacz zaznaczył, że w ramach NATO i UE toczą się cały czas rozmowy, w jaki sposób można jeszcze wesprzeć Ukrainę. Przyznał, że jeśli chodzi o przekazywanie konkretnego sprzętu, to w jego przekonaniu, tego typu publiczne dywagacje i dyskusje nie służą sprawie obrony Ukrainy. "Jeśli będzie dochodzić do takich decyzji, to one będą najpierw dyskutowane wewnątrz naszej sojuszniczej grupy natowskiej" - wyjaśnił.

CZYTAJ: Rosjanie zobaczyli wojnę na ekranach TV. Wszystko za sprawą Grupy Anonymous

Na uwagę, że stanowisko kancelarii premiera jest w tej sprawie jednoznaczne, iż nie wysyłamy naszych myśliwców, Przydacz podkreślił: "Nie będziemy udostępniać naszych lotnisk i polskie samoloty nie będą walczyły nad Ukrainą - takie jest stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej". "Polskie samoloty nie będą walczyły nad Ukrainą, nad Ukrainą walczą ukraińskie samoloty" - zadeklarował Przydacz.

Wiceszef MSZ mówił również, że polscy dyplomaci z Ukrainy i ich rodziny w większości zostali ewakuowani. Przypomniał, że obecnie na terytorium Ukrainy funkcjonują dwie polskie placówki - tj. ambasada RP w Kijowie oraz konsulat generalny we Lwowie. "Pan ambasador (Bartosz Cichocki-PAP) wraz ze swoim niezbędnym personelem, najbardziej ograniczonym, funkcjonuje w Kijowie. Ta obecność ma też swoją symbolikę, swój polityczny wymiar" - zaznaczył Przydacz. Podkreślił, że Polska wspiera swoich ukraińskich sąsiadów w trudnej sytuacji.

CZYTAJ: Polska wysłała myśliwce na Ukrainę? Wąsik weryfikuje doniesienia

"Konsulat generalny we Lwowie również ma swoje znaczenie symboliczne, ale też ma swoje konkretne zadanie. Potok migrantów, uchodźców, który płynie przez zachodnią Ukrainę jest monitorowany przez naszą placówkę we Lwowie" - dodał.

W rozmowie padło również pytanie o wizytę wiceprezydent USA Kamali Harris, która przyleci w tym tygodniu do Polski. Wiceszef MSZ powiedział, że prace nad programem tej wizyty jeszcze trwają. Poinformował, że wiceprezydent USA "na pewno" spotka się z najważniejszymi politykami w Polsce. "Myślę, że z panem prezydentem Andrzejem Dudą i także z panem premierem Mateuszem Morawieckim - do takich rozmów powinno dojść, bo to są tak naprawdę +odpowiednicy+ pani wiceprezydent Kamali Harris" - powiedział.

Poinformował również, że tematami rozmów mają być m.in. wzmocnienie współpracy obronnej w obliczu rosyjskiej agresji oraz kwestie dotyczące uchodźców.

CZYTAJ: Putin nie będzie zachwycony. Zełenski sparodiował go w swoim wystąpieniu [WIDEO]

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy