Czy polska konstrukcja podbije rynki? Ten samochód potrafi się zmieniać

Artykuł
Triggo
Facebook/Triggo

Triggo to nie po prostu mały samochód do jazdy miejskiej. Ten pojazd potrafi się zmieniać, a to dzięki zmiennej geometrii podwozia, co w przypadku parkowania bardziej upodobnia go do motocykla. Jak poinformował auto.dziennik.pl, właśnie ruszyła jego produkcja w zakładach AMZ Kutno.

Triggo to dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny. Jego pomysłodawcą jest motocyklista i przedsiębiorca Rafał Budweil. Założona przez niego spółka właśnie ogłosiła start produkcji w zakładach AMZ Kutno.

triggo_004_670

Na razie tylko seria pilotażowa

– Rozpoczęliśmy produkcję pilotażowej serii prototypów Triggo. To kolejny krok milowy w rozwoju projektu, dzięki któremu w ciągu kilku kwartałów będziemy dysponować flotą kilkudziesięciu pojazdów, które zostaną rozdystrybuowane potencjalnym partnerom biznesowym rozlokowanym w Polsce, Europie i Azji – powiedział Rafał Budweil, prezes zarządu Triggo S.A.

– AMZ Kutno wniesie do projektu swoje know-how i wieloletnie doświadczenie w produkcji pojazdów małoseryjnych, dbając o odpowiednią i wysoką jakość prototypów. Na przełomie 2021 i 2022 roku mamy ambicje ukończyć realizację serii pilotażowej. Jednocześnie toczymy zaawansowane rozmowy biznesowe i analizujemy różne warianty w zakresie wytwarzania Triggo w skali masowej – wyjaśnił.

triggo_003_670

Modele Triggo wyprodukowane w Kutnie posłużą do testów w najróżniejszych warunkach, a zebrane informacje mają pomóc w rozwoju konstrukcji.

Samochód o zmiennej geometrii... podwozia

Triggo jest w 100 proc. elektryczny. Dzięki swojej niezwykłej konstrukcji potrafi przemykać przez korki i parkować niczym motocykl zajmując zaledwie jedną piątą miejsca wyznaczonego dla samochodu. Najważniejszą cechą tego pojazdu jest zmienna geometria podwozia. Dzięki niej kierowca może poruszać się w dwóch trybach: drogowym i manewrowym.

triggo_005_670

W trybie drogowym szerokość przedniej osi wynosi 148 cm, a prędkość maksymalna to 90 km/h. W ustawieniu manewrowym przednie zawieszenie zwęża się do 86 cm, w czym pojazd przypomina motocykl. Wówczas prędkość jest ograniczona do 25 km/h. Triggo jest też niezwykle zwrotny — promień skrętu to tylko 3,5 m.

Zasięg na jednym ładowaniu to ok. 100 km. W Triggo zastosowano system wymiennych akumulatorów, co zdaniem konstruktorów pozwala na szybkie „zdobycie prądu” bez konieczności tworzenia infrastruktury ładowania. Proces wymiany baterii ma trwać kilka minut.

triggo_001_670

Źródło: auto.dziennik.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy