COP26: miliardy na rolnictwo krajów rozwijających się
45 krajów biorących udział w konferencji klimatycznej COP26, zobowiązało się do przekazania 4 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się. Wszystko po to, aby rolnictwo tych państw stało się bardziej ekologiczne i odporne na zmiany klimatu, a gospodarka gruntami bardziej zrównoważona.
Obiecane na trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej środki mają pomóc rolnikom w krajach rozwijających w zwiększeniu wydajności, wdrożeniu innowacji, w tym rozwoju upraw bardziej odpornych na zmiany klimatu i poprawę zdrowia gleby, tak aby ograniczyć konieczność zajmowania na potrzeby rolnictwa kolejnych gruntów.
Powsttrzymanie deforestacji przyczyni się do ochrony klimatu
Nieustanne poszerzanie obszarów rolnych jest - zdaniem ekologów - jednym z głównych źródeł przyczyniających się do ocieplania się klimatu. Szczególnie intensywnie ten proces zachodzi w krajach rozwijających się, w których jednocześnie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby ludności, a co za tym idzie popytem na żywność i grunty rolne.
- Potrzebujemy działań ze strony każdej części społeczeństwa, w tym pilnej transformacji w skali globalnej sposobu, w jaki zarządzamy ekosystemami oraz uprawiamy, produkujemy i konsumujemy żywność. Musi nastąpić uczciwa i sprawiedliwa transformacja, która ochroni środki do życia i bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi na całym świecie, a rolnicy, ludność rdzenna i społeczności lokalne odegrają w tych planach główną rolę - oświadczył brytyjski minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.