Brytyjski minister zdrowia: służbę zdrowia czeka kilka trudnych tygodni
Brytyjską publiczną służbę zdrowia NHS czeka kilka trudnych tygodni, bo choć wariant Omikron koronawirusa ma łagodniejszy przebieg niż Delta, nie było dotychczas takich wskaźników zakażeń jak teraz - ostrzeg minister zdrowia Sajid Javid.
W piątek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 178 tys. zakażeń koronawirusem i stwierdzono 229 zgonów z powodu Covid-19.
Javid podczas wizyty w jednym ze szpitali w Londynie podkreślił, że dzięki szczepionkom, lekom i testom Wielka Brytania jest dziś w lepszej sytuacji niż była o tej porze rok temu.
– Pomimo tego wszystkiego nadal obserwujemy rosnącą liczbę hospitalizacji, szczególnie w przypadku starszych grup wiekowych - to budzi niepokój. I myślę, że patrząc na NHS musimy uczciwie powiedzieć, że czeka nas kilka trudnych tygodni – powiedział minister zdrowia.
Dodał, że są pewne „zachęcające sygnały” w związku z wariantem Omikron, bo zachorowania są mniej poważne, niż było w przypadku Delty, a według rządowych analiz, dawka przypominająca szczepionki zmniejsza ryzyko hospitalizacji o prawie 90 proc., ale Omikron pozostaje wysoce zakaźny i "takich wskaźników infekcji jak teraz jeszcze nie widzieliśmy".
Jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń, to jest ona o 1500 mniejsza niż była dzień wcześniej i o ponad 11,5 tys. mniejsza niż w piątek przed tygodniem, ale łączny bilans z ostatnich siedmiu dni – 1,26 mln – jest o 20 proc. wyższy niż był w poprzednich siedmiu dniach.
Natomiast liczba nowych zgonów jest niższa o dwa w stosunku do czwartku, ale wyższa o 26 w porównaniu z zeszłym piątkiem, a łączny bilans z ostatnich siedmiu dni – 120 – jest aż o 46 proc. większy niż był w poprzednich siedmiu.
Tym, co w ostatnich dniach budzi szczególne zaniepokojenie, jest rosnąca presja na służbę zdrowia. Według stanu z czwartku, w szpitalach w całym kraju przebywało 18,4 tys. pacjentów z Covid-19, co jest najwyższą liczbą od połowy lutego zeszłego roku, a w ciągu ostatniego tygodnia zwiększyła się ona o ponad 50 proc.
Do tej pory dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 dostało prawie 35,07 mln osób, co stanowi 61 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia.