„Broniarz i ZNP wyszli z rozmów, zanim one się na dobre rozpoczęły”. Czarnek o dialogu ze związkowcami

Artykuł
Przemysław Czarnek
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Od kilku lat wynagrodzenia nauczycieli rosną, ale zdecydowanie za wolno. My chcemy to zmienić, a tymczasem pan Broniarz i ZNP wyszli z rozmów, zanim one się jeszcze na dobre rozpoczęły – ocenił we wtorek w wPolityce.pl szef MEiN Przemysław Czarnek.

We wtorek w wywiadzie dla wPolityce.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odniósł się do słów szefa ZNP Sławomira Broniarza, który powiedział w Radiu Zet, że ostatnie rozmowy związków z resortem na temat zmian w oświacie były źle przygotowane.

- Od kilku lat wynagrodzenia nauczycieli znów rosną, ale zdecydowanie za wolno. My chcemy to zmienić, a tymczasem pan Broniarz i ZNP wyszli z rozmów, zanim one się jeszcze na dobre rozpoczęły, bo nie chcą rozmawiać na temat systemowych zmian uatrakcyjniania zawodu nauczyciela i zdecydowanego zwiększania wynagrodzeń dla nauczycieliAle my i tak będziemy rozmawiać – powiedział Czarnek. Dodał, że resort i tak będzie zapraszać do rozmowy.

Czarnek: Zawód nauczyciela musi być bardziej atrakcyjny

- Zawód nauczyciela musi być zdecydowanie bardziej atrakcyjny. Nauczyciele muszą zdecydowanie lepiej zarabiać, muszą mieć też więcej czasu dla uczniów i na kształcenie uczniów, mniej na biurokrację – dodał.

Czarnek odniósł się też do stwierdzenia Broniarza, że zwiększenie kompetencji kuratora oświaty będzie skutkować prewencyjną cenzurą.

- Pan Sławomir Broniarz jako, de facto, polityk Lewicy mógłby zastanowić się nad tym, co mówi. Cenzura to jest raczej domena jego kolegów partyjnych jeszcze z wcześniejszych lat, z okresu PRL. Niech nie mierzy innych swoją miarą – odparł.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy