Bp Guzdek o ofiarach katastrofy smoleńskiej: Ufamy, że Bóg nagrodził ich życiem wiecznym

Artykuł
Po mszy pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy złożono znicze
Fot. Ordynariat Polowy

Podczas porannej Mszy św. w katedrze polowej WP modlono się w intencji bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz w krypcie katedry złożone zostały znicze.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że „na terenie naszej Ojczyzny jest wiele mogił, które kryją doczesne szczątki polityków i dyplomatów, żołnierzy, powstańców i partyzantów, którzy służyli sprawie wolności”. – Przed jedenastoma laty wydarzyła się tragiczna katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem. Przybyło wiele grobów zarówno na Wojskowych Powązkach w Warszawie, jak też w wielu miejscach Ojczyzny. Rozumiemy płacz i smutek tych, którzy stracili krewnych i przyjaciół, osoby piastujące najważniejsze urzędy państwowe, dowódców wojskowych, przedstawicieli Rodzin Katyńskich oraz ludzi zasłużonych dla naszej Ojczyzny – mówił bp Guzdek.

Zdaniem Ordynariusza Wojskowego ich ofiara życia „przyczyniła się do tego, że prawda o zbrodni katyńskiej – przez tak wiele lat ukrywana – przebiła się do świadomości współczesnego świata”. – Jezus powiedział o sobie: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki” (J 11,25-26). Ufamy, że Bóg nagrodził ich życiem wiecznym. Z taką nadzieją i przekonaniem przez ostatnie lata modlili się w katedrze polowej krewni i przyjaciele bp.gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego i służb mundurowych oraz księża kapelani – mówił bp Guzdek. Dziś kontynuujemy tą cichą, pokorną modlitwę prosząc o pojednanie i zaprzestanie wszelkich sporów w imię miłości i troski o dobro naszej Ojczyzny – dodał.

Po Mszy św. pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej złożone zostały znicze. Generałowie wraz z bp. Guzdkiem i koncelebransami modlili się w krypcie katedry przy sarkofagach kryjących doczesne szczątki bp. gen. broni Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego.

Źródło: Ordynariat Polowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy