Przejdź do treści
21:02 Warszawa: W czwartek TK ma zająć się rozporządzeniem MEN o jednej godzinie religii lub etyki tygodniowo
Zaproszenie Jutro (3.07) Elżbieta Witek, wiceprezes PiS, weźmie udział w konferencji dot. bezpieczeństwa na granicy PL-DE (godz. 12:30), a następnie przeprowadzi kontrolę poselską w SG w Zgorzelcu (godz. 13:15)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Boże Ciało w różnych zakątkach świata. Zobacz, jak celebrują tę uroczystość inne kontynenty

Źródło: Fot. Flickr

Dla katolików pod każdą szerokością geograficzną Eucharystia to centrum życia religijnego. Wyrażają i podkreślają to na różne sposoby, ale wspólnym mianownikiem zawsze jest wiara w to, że Hostia stanowi wyraz realnej obecności Boga. Obchody tej uroczystości są zróżnicowane na całym świecie.

W niektórych krajach takich jak w Etiopia, Francja, czy Włochy, a od niedawna nawet Watykan uroczystość Bożego Ciała została przeniesiona na drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W wielu zakątkach świata nadal jednak obchodzona jest w czwartek i to w sposób niezwykle widowiskowy.

Taniec paziów, krzyki i oklaski

W Hiszpanii w 1991 r. Boże Ciało zostało przeniesione oficjalnie na niedzielę. Wywołało to jednak sprzeciw w wielu miejscowościach i w wielu zostało przywrócone. W niektórych miastach, jak w np. w Toledo, są teraz dwie procesje: w czwartek i w niedzielę. W Sewilli możemy zobaczyć taniec paziów, w Camuñas toczy się teatralna walka dobra ze złem przed Najświętszym Sakramentem, a w Kadyksie uczestnicy mogą podziwiać przepiękne karoce. To, co charakterystyczne dla pobożności Hiszpanów, to to, że procesjom towarzyszą żywe emocje wyrażane przez krzyki, oklaski niekiedy także specjalne śpiewy. Oprócz procesji są konkursy i zabawy ludowe do późnych godzin nocnych.

Błogosławieństwo przy zachodzie słońca

Ciekawą formę Boże Ciało ma w Paryżu. Arcybiskup Paryża po południu sprawuje Mszę św. w bazylice Sacré-Cœur, na wzgórzu Montmartre. Na zakończenie odbywa się wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Następnie kapłan wychodzi z monstrancją z bazyliki na zewnątrz, aby udzielić błogosławieństwa. Wtedy zbliża się wieczór, a więc błogosławieństwo udzielane jest przy zachodzącym słońcu. To jest niesamowite przeżycie dla mieszkańców Paryża, ale także dla tych, którzy czasem specjalnie na to święto przyjeżdżają do stolicy Francji.   Natomiast w innym zakątku Francji, a dokładniej w górskiej miejscowości Château Lambert, Najświętszy Sakrament umieszczany był na udekorowanym wozie, ciągniętym przez konie. Zachował się piękny tron służący do wystawienia Najświętszego Sakramentu.   

 

Dywany z kwiatów

Za oceanem, w Boliwii, ludzie przygotowują na ulicach dywany z kwiatów, kolorowego piasku i kamyków. Wierni obsypują ołtarz specjalnie przygotowanymi kwiatami, a po uroczystościach zabierają je z powrotem do domów jako wyraz szczęścia czy błogosławieństwa. Uroczystości często organizuje się na stadionach, która często połączona jest z występami grup młodzieżowych.

Procesja może być niebezpieczna

W Bangladeszu uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest raczej skromnie. Na wioskach, zwłaszcza w małych osadach, gdzie większość stanowią chrześcijanie, odbywają się skromne procesje wokół kościoła czy kaplic. Natomiast w miastach lub w misjach, wokół których w większości mieszkają muzułmanie raczej nikt się nie odważy organizować procesji.

W USA np. na Wschodnim Wybrzeżu obchody trwają 3 dni i są nieporównywalnie widowiskowo bogatsze niż w Polsce. W Ziemi Św. już nie jest tak barwnie. Z kolei wśród Indian w Peru to fiesta z procesją. W Granadzie zaś obchody trwają cały tydzień.

Opiekun.kalisz.pl

Wiadomości

Prom zatonął niedaleko turystycznego raju. Wiele ofiar

Argentyna: mroźna zima jakiej nie było od kilkudziesięciu lat!

Pożar w turystycznym raju. Całkowicie wymknął się spod kontroli

Reżyser Pasji przybył na górę Athos; zanim zacznie zdjęcia do Zmartwychwstania Chrystusa

Eksplozja w magazynie fajerwerków. Siedem osób nie żyje

Diddy częściowo oczyszczony z zarzutów. Zapadł wyrok w głośnym procesie rapera

Ofensywa pryszczycy! Zamknęli wszystkie targi bydła w kraju

Amerykański wywiad: możliwe, że Iran zaminuje Cieśninę Ormuz

Bodnar zapowiedział konsekwencje prawne w stosunku do obrońców granicy

Zła passa Tuska trwa. Aż 58 proc. nie chce go jako premiera

Nowy tor Stegny w Warszawie – znamy zwycięski projekt kompleksu łyżwiarskiego

Tusk udaje kontrole na granicy. Rzeczywistość jest inna

PILNE: Na warszawskim Grochowie płonie stacja energetyczna

Wiśniewski znów zrobił SHOW! Jubileusz Ich Troje w Sopocie: nowa płyta, Mandaryna na scenie i... pełna widownia byłych żon!

Wieczysta Kraków zatrzymuje liderów. Pazdan i Pietrzak z nowymi kontraktami

Najnowsze

Prom zatonął niedaleko turystycznego raju. Wiele ofiar

Eksplozja w magazynie fajerwerków. Siedem osób nie żyje

Diddy częściowo oczyszczony z zarzutów. Zapadł wyrok w głośnym procesie rapera

Ofensywa pryszczycy! Zamknęli wszystkie targi bydła w kraju

Amerykański wywiad: możliwe, że Iran zaminuje Cieśninę Ormuz

Argentyna: mroźna zima jakiej nie było od kilkudziesięciu lat!

Pożar w turystycznym raju. Całkowicie wymknął się spod kontroli

Reżyser Pasji przybył na górę Athos; zanim zacznie zdjęcia do Zmartwychwstania Chrystusa