Od kilku lat w wielu parafiach oraz przedszkolach i szkołach katolickich popularne są bale i procesje Wszystkich Świętych. Imprezy dla najmłodszych mają odciągnąć dzieci od amerykańskiego zwyczaju obchodów Halloween.
Bale Wszystkich Świętych są okazją do integrowania się dzieci z katolickich rodzin. Podczas spotkań dzieci w lekkiej formie poznają Świętych Kościoła Katolickiego.
Wydarzenia często łączone są z nabożeństwem różańcowym dedykowanym najmłodszym. Dzięki temu nowy zwyczaj łączy to, że październik jest miesiącem różańcowym i że zaraz po nim jest Święto Wszystkich Świętych.
W parafiach Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach oraz św. Kazimierza w Kościelisku odbyły się korowody świętych. Dzieci oraz młodzież przebierały się za świętych z różnych epok????????️⤵️ @ekaipl @RadioMaryja https://t.co/psjzOcLi0t
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) October 28, 2021
W parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie odbyło się podobne wydarzenie – Chcemy cieszyć się świętymi, chcemy innych zaprosić i powiedzieć, że nie jest jeszcze za późno. Każdy z nas lubi mówić o świętych, podziwiać ich, ale gdy słyszy, że ma być święty, to myśli: „Ale to nie ja, to mnie nie dotyczy”. Nie! My musimy oswoić się z tym na nowo. Święty to nasz szczęśliwy przyjaciel. Tak jak my chodził po ziemi, ale był konsekwentny w tym, żeby kochać Boga całym sercem i szanować drugiego człowieka. Zapraszamy dzieci, by pokazać, że jesteśmy razem w tej drodze do świętości, że wspieramy się – mówił proboszcz parafii ks. prał. Krzysztof Ukleja dla Radia Warszawa.
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych.
Korowód i bal Wszystkich Świętych zaliczony ???????? pic.twitter.com/99RCpzadkW
— K. (@luckytwiceee) October 29, 2021
Pozornie atrakcyjne dla dzieci wydaje się obchodzenie Halloween. Rodzice mają prawo odmawiać uczestnictwa swoich dzieci w imprezach z tej okazji organizowanych przez szkoły. Warto jednak by rodzice nie zabraniali kategorycznie dzieciom uczestnictwa w zabawie.
Redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński w rozmowie dla PAP zastrzegł, że udział w organizowanych z okazji Halloween zabawach nie musi być grzechem, lecz jedynie – czymś, co nie jest dobre i dlatego należy tego unikać. Radziłbym, bardziej niż na zabranianiu, skupić się na rzeczowej rozmowie z nauczycielami i innymi rodzicami” – stwierdził.
Bal Wszystkich Świętych????????????????❤ czy Bal Hallowen????☠????♀️????♂️????♂️
— Dominik Kuciński (@DominikKucinsk) October 30, 2019
Drodzy Rodzice, nawracajcie na to uwagę. To nie tylko forma zabawy, ale też przykład i wzór symboli, jakie chcecie przekazywać Waszym Dzieciom.
To naprawdę ma znaczenie! pic.twitter.com/58xiH11d1d
– Na te obchody należy spojrzeć jako zagrożenie dla polskiej kultury. Tak jak w przyrodzie pojawiają się inwazyjne gatunki, które wypierają nasze rodzime gatunki – i dlatego są zagrożeniem dla ekosystemu – tak samo obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne dla naszej polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego szacunkiem i chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – powiedział ks. Henryk Zieliński.
Halloween przypada 31 października. Obchodzone jest m.in. w USA, Kanadzie i w Wielkiej Brytanii. Tego dnia dzieci przebierają się za potwory, wampiry czy kościotrupy i chodzą wieczorem po udekorowanych specjalnie na tę okazję domach, prosząc o cukierki. Symbolem Halloween jest wydrążona w środku dynia z powycinanymi w skorupie otworami przypominającymi oczy, nos i przeważnie wyszczerbioną szczękę, z zapaloną w środku świeczką.
Bal Wszystkich Świętych w Ochronce w Rudniku n. Sanem ???? Wcale nie jesteśmy spóźnienie - to super egzamin z całomiesięcznego poznawania przez #dzieci świętych ???? Patron zabawy - św. Andrzej! A jakże przecież #Andrzejki tuż, tuż ????#służebniczki #wychowanie pic.twitter.com/Peo1xjHiFO
— Służebniczki BDNP ???????? (@Sluzebniczki) November 28, 2018
Co roku rytuał ten budzi alarm ekologów, banków żywności i działaczy społecznych. Dokładna skala marnotrawstwa żywności w Halloween w USA nie jest znana, jednak według statystyk cytowanych przez pismo „Atlantic", co roku na wysypiska śmieci trafia prawie 600 tys. ton dyń. W Wielkiej Brytanii około 14,5 mln dyń zostanie wyrzuconych do śmieci. 41 proc. osób kupuje dynie tylko w celu wykonania dekoracji, a nie, aby je zjeść – wynika z badań organizacji ekologicznej Hubbub.
Odpowiedzią na zjawisko marnowania dyń jako dekoracji w Polsce są akcje organizowane przez zoo. Ogrody zoologiczne m.im w Warszawie, Krakowie i Poznaniu czekają na niepotrzebne już nikomu dyniowe ozdoby. Będą one upominkiem dla mieszkańców zoo.