„Bezdomni dla Bezimiennych”. Zaopiekują się zapomnianymi grobami

Artykuł
Fot. Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego

Po raz ósmy osoby bezdomne wraz z wolontariuszami Fundacji Kapucyńskiej wyruszą na Cmentarz Południowy w Antoninowie k. Warszawy, aby uporządkować groby nieznanych zmarłych. W ub. roku akcja nie mogła się odbyć, ponieważ przez pandemię cmentarze zostały zamknięte.

Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek 28 października.

– Z niekryta radością i utęsknieniem Fundacja, bezdomni i wolontariusze powracają sprzątać groby na Cmentarzu Południowym. Są to groby osób, których tożsamość nie została ustalona i pochowani zostali w bezimiennych mogiłach. Na tabliczkach nad tymi mogiłami widnieje napis NN lub Szczątki Ludzkie. Grobów tych nikt nie odwiedza i nikt o nie dba – wyjaśnia Fundacja Kapucyńska.

W czwartek przed Dniem Zadusznym grupa ochotników, którzy zgłosili się do akcji, o godz. 9.00 wyruszy na cmentarz. Sprzątanie rozpocznie sie od godz. 10.00 i potrwa prawdopodobnie do 16.00.

– Uporządkujemy ok. 200 grobów, wymienimy ok. 150 drewnianych krzyży i posadzimy ok. 200 chryzantem oraz zapalimy 300 zniczy. Razem z grupą ok. 20 osób bezdomnych i wolontariuszy spędzimy na cmentarzu kilka godzin i razem wrócimy do Domu bł. Aniceta Jałmużnika, aby zjeść wspólny posiłek – zapowiadają członkowie Fundacji Kapucyńskiej.

Akcja porządkowania bezimiennych grobów jest szczególnie ważna dla osób bezdomnych, ponieważ to najczęściej oni stają się po śmierci bezimienni. Pochowani są tam również ludzie całkowicie samotni, chorzy, uzależnieni i opuszczeni, którzy z różnych powodów znaleźli się w tragicznej sytuacji jeszcze za życia. Akcja ta to nie tylko sprzątanie grobów, ale również modlitwa, pamięć i refleksja nad własnym życiem.

 

Źródło: ekai.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy