Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Andrzej Duda deklaruje pamięć o historii. „Nie zapominamy o Wołyniu”

Źródło: PAP/Leszek Szymański

Polskie władze nie zapominają o Wołyniu; to są bardzo trudne problemy i wierzę, że rozmowy doprowadzą do takich rozwiązań, które państwo przyjmiecie - powiedział prezydent Andrzej Duda w przekazie, kierowanym do Polaków na Ukrainie. Jednak podkreślił przy tym, że trzeba patrzeć w przyszłość.

Prezydent zaznaczył, że w poniedziałek rozmawiał z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, między innymi na temat polsko-ukraińskiej umowy, dotyczącej polskich szkół i nauczania języka polskiego. Wyraził nadzieję, że uda się rozwiązać ten problem.

Duda, który od niedzieli przebywa na Ukrainie, w poniedziałek spotkał się w ambasadzie RP z Polakami mieszkającymi w tym kraju oraz z członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Spotkanie Prezydenta @AndrzejDuda z Polakami mieszkającymi na Ukrainie, członkami Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie. pic.twitter.com/EQTQWaj3Ic

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 23, 2021

Pamięć o przeszłości równie ważna, jak planowanie przyszłości

W trakcie spotkania podkreślił, że pamięta o wielu problemach o charakterze historycznym, ale także o tych codziennych, dotyczących między innymi miejsc kultu, które istnieją w relacjach polsko-ukraińskich. Prezydent powiedział, że „problemy, które trzeba ułożyć w naszych relacjach, są układane”.

- Musimy szukać rozwiązania wszystkich tych kwestii, włącznie z tymi najtrudniejszymi włącznie. Nie zapomnimy o nich. Proszę się nie martwić, polskie władze nie zapominają o Wołyniu, polskie władze nie zapominają o tych, którzy zostali tam pomordowani. To są bardzo trudne problemy i to są bardzo trudne rozmowy i one się toczą. Wierzę, że doprowadzą do takich rozwiązań, które przyjmiecie państwo, pamiętając o swoim wielkim bólu, który pozostaje w państwa rodzinach, ale jednak z satysfakcją, że pamięta się o tych, którzy odeszli, którzy zostali bestialsko pomordowani – stwierdził Duda.

Prezydent powiedział także, że należy patrzeć w przyszłość. „Ta przyszłość dla państwa, państwa dzieci, wnuków jest nie mniej istotna niż przeszłość. Tę przyszłość trzeba budować. Jesteśmy sąsiadami. Chciałbym mówić, mówię: bratnimi narodami, które żyją po dwóch stronach granicy, których losy wzajemnie się przeplatały. Były momenty ważne i piękne. Były też momenty ogromnie trudne, bolesne, dramatyczne, ale tę wspólną przyszłość musimy budować” - mówił.

Podkreślił, że „wolna, niepodległa suwerenna Ukraina jest absolutnie w strategicznym interesie Rzeczpospolitej, Ukraina, która będzie się dobrze rozwijała, która będzie demokratyczna, dobrze rządzona, na której ludziom będzie się żyło coraz lepiej, na coraz wyższym poziomie. Dlatego wspieramy Ukrainę, która będzie państwem silnym i która będzie państwem żyjącym w pokoju z Polską, w dobrych relacjach”.

Wskazał, że jest to ważne także dla tych, którzy chcą prowadzić biznes po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy. „Dziś niestety czasy mamy takie, że trzeba dbać o bezpieczeństwo Ukrainy, o jej suwerenność, o to, by miała przywróconą integralność terytorialną, by zlikwidować ten stan destabilizacji, który jest wprowadzany przez naszego wielkiego sąsiada. Myślę tu o Federacji Rosyjskiej” - powiedział.

Już niedługo obchody 30. rocznicy niepodległości Ukrainy

Zaapelował także do zebranych, by nadal prowadzili działalność, a jeśli mają problemy - by je zgłaszali. „Będziemy się tymi problemami zajmowali” - zapewnił. Podziękował też za „podtrzymywanie polskości”.

Andrzej Duda nawiązał też do zaplanowanych na wtorek obchodów związanych z 30. rocznicą niepodległości Ukrainy; jak podkreślił, są one ważne także dla Polski jako sąsiada Ukrainy. „To była bardzo ważna i mądra decyzja, by natychmiast uznać niepodległość Ukrainy” - oświadczył.

Dodał, że jest dla niego wielką satysfakcją, że wziął w poniedziałek udział w zainicjowaniu szczytu Platformy Krymskiej - forum, na którym wspólnota międzynarodowa mówi o integralności terytorialnej Ukrainy i nawołuje do jej przywrócenia. Wyraził przekonanie, że ten problem w przyszłości zostanie rozwiązany pozytywnie dla Ukrainy.

PAP

Wiadomości

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Najnowsze

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE