ARGENTYNA! ARGENTINA! ARGENTINE! Francja oddaje Puchar Świata! [wideo]

Artykuł
Telewizja Republika

Argentyna zdobywa Puchar Świata po dramatycznym meczu z Francją i po serii rzutów karnych. Argentyna - Francja 3:3 po dogrywce, karne 4:2 Finał: Argentyna - Francja 3:3 po dogrywce (2:2, 2:0), karne 4-2. Bramki: 1:0 Lionel Messi (23-karny), 2:0 Angel Di Maria (36), 2:1 Kylian Mbappe (80-karny), 2:2 Kylian Mbappe (82), 3:2 Lionel Messi (109), 3:3 Kylian Mbappe (118-karny). W historii piłkarskich mistrzostw świata już w 35 meczach do rozstrzygnięcia konieczny był konkurs rzutów karnych.

Lionel Messi zdobył w finałowym meczu z Francją (3:3, karne 4-2) swoją 12. i 13. bramkę w mistrzostwach świata. W klasyfikacji wszech czasów daje mu to czwarte miejsce, ex aequo z Francuzem Justem Fontaine.

Na szóste, ex aequo z legendarnym Brazylijczykiem Pele, awansował Francuz Kylian Mbappe, który w niedzielę popisał się hat-trickiem. To drugi w historii zdobywca trzech goli w meczu finałowym mundialu. Pierwszym był Anglik Geoff Hurst w 1966 roku.

Francuz Kylian Mbappe został pierwszym od 1966 roku piłkarzem, który zdobył trzy gole w finałowym meczu mistrzostw świata. Przed nim dokonał tego Geoff Hurst, kiedy Anglia wygrała z RFN 4:2 po dogrywce.

Mbappe jest autorem 54. hat-tricka w historii mundialu, a drugiego w zakończonej w niedzielę edycji w Katarze. W 1/8 finału trzy gole dla Portugalii w meczu ze Szwajcarią (6:1) strzelił Goncalo Ramos.

Autorem pierwszego hat-tricka był Amerykanin Bert Patenaude w 1930 roku.

Czterech graczy dwukrotnie uzyskało co najmniej trzy bramki w jednym spotkaniu. Byli to: Węgier Sandor Kocsis, Francuz Just Fontaine, Niemiec Gerd Muller (w ciągu czterech dni w 1970 roku) i Argentyńczyk Gabriel Batistuta (na dwóch turniejach).

Na liście znajdują się trzy polskie nazwiska: Ernesta Wilimowskiego - cztery gole w spotkaniu z Brazylią w 1938 roku, Andrzeja Szarmacha - trzy trafienia w meczu z Haiti w 1974 roku i Zbigniewa Bońka - trzy bramki w potyczce z Belgią w 1982 roku.


Zobaczcie najciekawsze akcje i gole w meczu.


Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy