Przejdź do treści
21:40 Chełm: Prezydent-elekt Karol Nawrocki podczas obchodów 82. rocznicy Rzezi Wołyńskiej: Nie możemy zgodzić się na to, że odmawia się nam Polakom prawa do pochowania ofiar ludobójstwa wołyńskiego
19:45 Ukraina: Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek o przywróceniu dostaw broni ze strony Stanów Zjednoczonych
17:15 Poseł Marcin Romanowski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez grupę posłów zasiadających w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnych - chodzi o bezprawne próby przejęcia KRRiT
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

160. rocznica powstania styczniowego. Prezydent Duda opublikował film

Źródło: YouTube.com/Prezydent RP Andrzej Duda

Historia chorągwi oddziałów Powstania Styczniowego stanowi kanwę filmu, który od dziś jest dostępny na kanale prezydenta Andrzeja Dudy na platformie YouTube. Kustosze Muzeum Wojska Polskiego przedstawiają w nim historię chorągwi oddziału Jurijewicza oraz prezentują ostatnią kwaterę konspiracyjną Romualda Traugutta. Możesz obejrzeć go w oknie poniżej.

Film "Historia w sztandarze zapisana" został opublikowany z okazji przypadającej w niedzielę 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W filmie kustosz Muzeum Wojska Polskiego Jarosław Prych przypomniał, że w 1863 r. na ziemiach polskich wybuchło kolejne powstanie skierowane przeciwko carskiej Rosji.

"Powstające partie powstańcze, tak jak każde wojsko, chciały mieć własne sztandary. Tym bardziej, że żywe w pamięci były wspomnienia poprzednego powstania, powstania listopadowego, gdzie brak właśnie sztandarów dla oddziałów Wojska Polskiego był jedną z przyczyn rozprężenia wojskowego i braku dyscypliny, szczególnie w drugiej fazie powstania", wyjaśnił.

Przypomniał również historię powstańczego oddziału Jurijewicza: 21 młodych ludzi, którzy z Kijowa ruszyli na odsiecz powstaniu i jeszcze na terenie Ukrainy zostali zaatakowani przez chłopów i zamodrowani.

Podkreślił, że na chorągwi oddziału Jurijewicza - na płacie w trzech barwach: białym, czerwonym i niebieskim - znalazły się trzy herby: orła, pogoni litewskiej i Michała Archanioła. "To jest nawiązanie do tradycji unii horodelskiej, bo te barwy symbolizują trzy zimie między innymi", wyjaśnił.

Jak zastrzegł, po rozbiciu oddziału chorągiew dostała się w rosyjskie ręce i trafiła do Petersburga. "Prawdopodobnie była przechowywana w Muzeum Artylerii w Petersburgu. Dopiero w latach 20., na mocy traktatu ryskiego, rewindykowano ją do zbiorów Polski i trafiła do Muzeum Wojska Polskiego", przypomniał. 

Prych podkreślił, że dwie z ocalałych chorągwi powstańców styczniowych służyły później jako znaki bojowe żołnierzom polskim walczącym w 1920 r. "Jedna z tych chorągwi służyła tworzącym się oddziałom legionów polskich, a później odrodzonego Wojska Polskiego", poinformował.

Przypomnijmy, powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

PAP

Wiadomości

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

Prezydent-elekt Nawrocki apeluje o ekshumacje ofiar Wołynia

Dworczyk: Czas na prawdę i godny pochówek

KRRiT pod ostrzałem. Romanowski: To próba usunięcia organu konstytucyjnego!

SPRAWDŹ TO!

Bodnar wystosował długi list do prezydenta Dudy

Złoty przycisk od Youtube dla Sławomira Mentzena

Lech i Legia ruszają po pierwsze trofeum w sezonie

Przygotowania do obchodów 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Najnowsze

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Tusk się pogubił? Najpierw mówi, że problemu nie ma, potem zamyka granicę!

TVP odpuszcza „Lalkę”! Wszystko przez Netflixa?

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171