Zwolennicy Schumana powinni utworzyć wspólną frakcję. Krysiak o kształcie PE

Artykuł
Parlement Europejski
flickr.com/CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

- Frakcja Schumana miałaby przeciwstawiać się zapędom Francji i Niemcom do tworzenia superpaństwa — mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana.

Krysiak mówił o Europejskim Festiwalu Schumana organizowanym przez Instytut Myśli Schumana, który Patronatem Honorowym objął premier Mateusz Morawiecki. „Festiwal potrwa do 6 czerwca, będą odbywać się po 4 spotkania w soboty i niedziele, a jednym z ważnych tematów będzie utworzenie frakcji Schumana w europarlamencie” - powiedział.

Zwolennicy Schumana tracą siły, nie działając razem

Dodał, że powyższy pomysł wynika ze spotkania premierów Polski i Węgier na temat wspólnego działania.

- Instytut zachęca, by pomysł współpracy opierał się właśnie o frakcję Schumana w Parlamencie Europejskim. Jednym z powodów jej utworzenia, miałoby być utworzenie przeciwstawnej siły oddziaływania na KE czy PE niż ta obecna — podkreślił ekonomista.

Przypomniał, że dziś zwolennicy Schumana są rozsiani po różnych frakcjach w europarlamencie. „Tracą siłę, nie pracując razem, a frakcja Schumana miałaby tę siłę redukującą monopol decyzyjny Niemców i Francji. Schuman przestrzegał bowiem przed kierunkiem supermocarstwa czy superpaństwa, jakie chcą z Europy stworzyć Berlin i Paryż” - mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy