Konferencja o przyszłości Europy w Strasburgu. Macron: Przetrwaliśmy kryzys dzięki solidarności

Artykuł
Emmanuel Macron
flickr.com/euronews

Otwierając cykl debat i konsultacji społecznych w sprawie reformy Unii prezydent Emmanuel Macron podkreślił, że kryzys sanitarny związany z pandemią pokazał słuszność europejskiego modelu. Macron w niedzielę otworzył konferencję poświęconą przyszłości Europy. Wygłosił też przemówienie w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Okazją było Święto Europy.

- Wspólnie przetrwaliśmy ten kryzys, ponieważ od 71 lat budowaliśmy to, co nie było wcale oczywiste. Przetrwaliśmy przede wszystkim dzięki Europie solidarności. Nigdzie indziej na świecie nie dano takiego pierwszeństwa ludzkiemu istnieniu. W Europie wybraliśmy solidarność i humanizm — stwierdził prezydent Francji.

Emmanuel Macron powiedział również, że konferencja na temat przyszłości Europy będzie okazją na zastanowienia się nad słabościami Unii. „Nie możemy mieć solidarnej Europy, jeżeli nie bronimy suwerenności naszego terytorium” - stwierdził.

Euorpa powinna przyspieszyć współpracę w dziedzinie zdrowia

Prezydent Francji podkreślił, że Europa powinna zająć się relokalizacją strategicznych branż przemysłowych, ale także przyspieszeniem inwestycji i wzmocnieniem współpracy w dziedzinie polityki zdrowotnej.

Macron wyraził też nadzieję na szybkie przywrócenie sesji plenarnych parlamentu europejskiego w Strasburgu. Z powodu pandemii od ponad roku europarlament obraduje tylko w Brukseli.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy