Unia Europejska chce pomóc Delhi. Rozpoczął się szczyt UE—Indie

Artykuł
Przywódcy 27 państwa podczas szczytu w Porto
flickr.com/Kancelaria Premiera

W Porto rozpoczął się wideoszczyt Unia Europejska — Indie. Przywódcy 27 krajów członkowskich, po zakończeniu dwudniowego, unijnego szczytu połączyli się z premierem Indii Narendrą Modim. Jednym z tematów ma być pomoc Indiom, które zmagają się z dramatyczną sytuacją epidemiczną. Rozmowy mają dotyczyć także współpracy gospodarczej.

Jednym z tematów ma być pomoc Indiom, które zmagają się z dramatyczną sytuacją epidemiczną. Ponadto podczas wideoszczytu ma zapaść decyzja o wznowieniu negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu.

- Oczekiwania są duże i jestem przekonana, że będziemy mogli zrobić duży krok naprzód. We wzajemnych relacjach jest wiele niewykorzystanego potencjału, a najwięcej w handlu i inwestycjach — powiedziała przed rozpoczęciem szczytu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.

Zbliżenie między Unią i Indiami staje się koniecznością

Rokowania w sprawie unijno-indyjskiej umowy o wolnym handlu zostały wstrzymane w 2013 roku, bo obie strony nie umiały się porozumieć co do zakresu obniżek ceł, ochrony patentowej czy bezpieczeństwa danych. Jednak obawy przed rosnącymi wpływami Chin zbliżyły ponownie Unię i Indie do siebie. „Mamy do czynienia z przełomem we wzajemnych relacjach” - skomentował wysoki rangą unijny urzędnik zaangażowany w przygotowanie wideoszczytu.

Po raz pierwszy zdarza się, że szczyt Unia — Indie odbywa się z udziałem przywódców krajów członkowskich. Do tej pory w dwustronnych szczytach Wspólnotę reprezentowali tylko liderzy unijnych instytucji — Rady i Komisji Europejskiej.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy