Orban: Zgadzamy się z premierem Morawieckim i szefem włoskiej Ligi w ważnych kwestiach

Artykuł
W wielkich, perspektywicznych kwestiach doszliśmy do jednomyślności - powiedział Orban
Fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Osiągnęliśmy jednomyślność z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i szefem włoskiej Ligi Matteo Salvinim w takich kluczowych kwestiach jak gwarancje bezpieczeństwa wobec Rosji – powiedział premier Węgier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

– Oczywiście mogą być różnice zdań, ale w wielkich kwestiach jesteśmy je w stanie rozwiązać. Włosi zgadzają się z Polakami – ja też podzielam ten pogląd – że kraje bałtyckie i Polska potrzebują prawowitych gwarancji bezpieczeństwa powiedzmy wobec Rosji. Trzeba im je dać – oświadczył Orban, pytany o różnice zdań między uczestnikami spotkania w Budapeszcie, jeśli chodzi o stosunek do Rosji i migracji.

Według premiera Węgier Włosi rozumieją natomiast, że migrantów nie należy rozdzielać między kraje członkowskie UE, tylko „odesłać do kraju, pomóc im, żeby mieli dokąd wracać”.

– W tych wielkich, perspektywicznych kwestiach doszliśmy wczoraj do jednomyślności – podkreślił Orban.

Potrzebna jest ojczyzna, naród, rodzina”

Wyraził przy tym przekonanie, że „jednym z zasadniczych procesów następnego półrocza europejskiej polityki będzie budowanie nowej chrześcijańskiej demokracji”.

– Sprzymierzamy się, aby ci, którzy tak myślą – że potrzebna jest ojczyzna, naród, rodzina, że chrześcijaństwo, wolność i godność ludzka są ważne – też mieli swoją reprezentację. Ją właśnie teraz budujemy – zaznaczył premier Węgier.

Morawiecki, Orban i Salvini zapowiedzieli po spotkaniu w Budapeszcie współpracę na rzecz renesansu Europy i jej wartości. Polski premier podkreślił, że Europa nie może być dyktatem silniejszych. – Siły, które odcinają się od wspólnego dorobku tradycji Europy, szacunku do rodziny, suwerennego państwa, godności człowieka, szacunku dla prawdy, prawa narodów do samostanowienia - to są siły, którym chcemy zaproponować pewną kontrofertę – powiedział.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy