Wybory prezydenckie w USA: Biden czy Trump? Walka na ostatniej prostej

Artykuł
Biden czy Trump? Kto zostanie nowym prezydentem USA?
Fox News

Amerykanie wybierają prezydenta. O urząd walczą starający się o reelekcję Donald Trump oraz kandydat Demokratów Joe Biden. Schodzą już wyniki z pierwszych stanów. Trump może liczyć na głosy elektorów w Indianie i Kentucky, Biden – w Vermont i Virginii.

Zgodnie z tradycją wybory prezydenckie w USA odbywają się w pierwszy wtorek listopada. Wybory są powszechne, ale niebezpośrednie, dlatego obywatele głosują na elektorów, którzy następnie wybiorą prezydenta. Posiedzenie Kolegium Elektorów odbywa się zawsze w pierwszy poniedziałek po drugiej środzie grudnia. W tym roku będzie to 14 grudnia.

Przypomnijmy, że droga do prezydentury wiedzie przez kilkanaście stanów, w których Donald Trump i Joe Biden Jr. będą walczyć do samego końca. Swing states, które zadecydują o zwycięstwie w Kolegium Elektorów i o tym, kto na kolejne cztery lata trafi do Białego Domu. Wśród tych stanów znajduje niezwykle istotna Pensylwiana, rozwijająca się Georgia, pełna niezależnych wyborców Karolina Północna i miejsce zaskakującej porażki Demokratów w 2016 r. - Wisconsin.

Prezydenta USA wybiera Kolegium Elektorów. Od 1964 roku elektorów jest 538, czyli tylu, ilu kongresmenów plus trzech przedstawicieli Dystryktu Kolumbii. Liczba elektorów wystawionych przez dany stan jest równa liczbie jego senatorów i reprezentantów  W senacie każdy stan reprezentuje dwóch senatorów. Liczba reprezentantów jest zależna od liczby obywateli danego stanu (najludniejszy stan, Kalifornia, ma pięćdziesięciu pięciu elektorów, a najsłabiej zaludnione stany po trzech). Stołeczny Dystrykt Kolumbii, niebędący stanem, nie ma reprezentacji w kongresie, ale wybiera tylu elektorów, ilu mógłby, gdyby był stanem – czyli trzech.

Stany z największą liczbą głosów elektorskich to 


1.Kalifornia ma 55 głosów wyborczych

2. Teksas ma 38 głosów wyborczych.

3. Nowy Jork i Floryda mają po 29 głosów wyborczych.

4. Illinois i Pensylwania mają po 20 głosów wyborczych. 

5. Ohio ma 18 głosów wyborczych. 

Stany z najmniejszą liczbą głosów elektorskich to

1. Alaska, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Montana, Dakota Północna, Dakota Południowa, Vermont i Wyoming mają po trzy głosy wyborcze. 

2. Hawaje, Idaho, Maine, New Hampshire i Rhode Island mają po cztery głosy. 

3. Nebraska, Nowy Meksyk i Zachodnia Wirginia mają po pięć głosów. 

4. Arkansas, Iowa, Kansas, Mississippi, Nevada i Utah mają po sześć głosów. 

5. Connecticut, Oklahoma i Oregon mają po siedem głosów. 

We wtorkowych wyborach Partia Demokratyczna zapewniła sobie zachowanie kontroli nad Izbą Reprezentantów USA – podały w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego stacje telewizyjne Fox News i ABC.

 

Źródło: Fox News/ ABC/ Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy