Przejdź do treści
21:05 USA: Prezydent Donald Trump poinformował w piątek, że natychmiast zrywa negocjacje handlowe z Kanadą, ponieważ kraj ten nie wycofał się z planów nałożenia podatku od usług cyfrowych
Wydarzenie PIOTRKÓW TRYBUNALSKI – SOBOTA 28.06. godz. 9.00–13.00 targ przy ul. Wyzwolenia, godz. 15.00–19.00 przed Galerią przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów ws. odwołania Prezydenta i Rady Miasta oraz sprzeciwu wobec nielegalnej migracji
Wydarzenie W niedzielę 29 czerwca o godz. 14 przed ratuszem w Zamościu odbędzie się obywatelski protest przeciw lokowaniu nielegalnych imigrantów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wielki sukces Instytutu Pileckiego w Berlinie. Niemieccy nauczyciele chętnie korzystają ze szkoleń o raportach Rotmistrza

Źródło: Twitter/@PileckiInstitut

Berliński Instytut Pileckiego zorganizował w grudniu szkolenie online dla niemieckich nauczycieli o raportach rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak się okazuje, inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem, a do Instytutu zgłaszają się nauczyciele z całego kraju.

Celem działania Instytutu jest zwrócenie uwagi na „białe plamy” w historiografii. W Niemczech historia Polski jest wciąż słabo znana, a na szkolenia online prowadzone przez Instytut Pileckiego zgłaszają się nauczyciele z całego kraju.

– Wychodzimy naprzeciw temu zainteresowaniu i już przygotowujemy kolejne webinaria. Współpraca z niemieckimi szkołami i nauczycielami jest dla nas bardzo ważna – podkreśla Hanna Radziejowska, dyrektor berlińskiego Instytutu Pileckiego w rozmowie z PAP.

– Jednym z celów Instytutu Pileckiego w Berlinie jest zwrócenie uwagi na „białe plamy” w historiografii, a szczególnie w nauczaniu historii w szkołach niemieckich i konstruktywne im przeciwdziałanie. To ostatnie jest tym ważniejsze, że Polska odgrywa niestety drugorzędną, a nawet całkowicie podrzędną rolę w wielu niemieckich podręcznikach do historii – dowiadujemy się na stronie inicjatywy. Radziejowska zwraca uwagę, że „w niemieckich kompendiach przygotowujących do matury z historii nie omawia się przebiegu okupacji Polski podczas II wojny światowej poza wskazaniem daty i przyczyny wybuchu wojny oraz przedstawianymi w kontekście Holokaustu lokalizacjami obozów zagłady".

 

Leider spielt Polen in vielen deutschen Schul-Geschichtsbüchern eine sekundäre bis vollkommen untergeordnete Rolle.

Dem wollen wir mit modernen Tools wie Padlet oder Mentimeter entgegenwirken. Und dabei den Unterricht auch packender weil interaktiver gestalten.

2/3 pic.twitter.com/yZFZ7bAmBF

— Pilecki-Institut (@PileckiInstitut) December 17, 2020

Badaczka zaznacza, że niemiecka młodzież nie przeczyta w podręcznikach o Powstaniu Warszawskim, Polskim Państwie Podziemnym i rządzie emigracyjnym. Radziejowska przeczytała osiem podręczników do historii i znalazła tam zaledwie jedną wzmiankę o Armii Krajowej.

W obliczu pandemii wiele instytucji korzysta z nowoczesnych metod. Również wiele inicjatyw Instytutu Pileckiego w Berlinie odbywa się przede wszystkim online. Przykładem jest prezentacja z początku grudnia „Witold Pilecki i jego relacje z Auschwitz", przedstawiona podczas Digital History Network dla uczestników z Niemiec, Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy i kilku innych krajów. Z kolei historyczne ujęcie praw człowieka było tematem szkolenia zorganizowanego w języku rosyjskim w lipskim Instytucie Moldau w ramach zimowej szkoły dla uczestników z Mołdawii i Ukrainy. Największym sukcesem jest dla Instytutu seminarium dla niemieckich nauczycieli, zatytułowane: „Czy alianci powinni zbombardować Auschwitz? Relacje Witolda Pileckiego".

Jak się okazuje, zainteresowanie było tak ogromne, że „przerosło możliwości techniczne”. Instytut zapowiedział już kolejne, są nawet pierwsi zapisani.

To niezmiernie ważne, że ludzie odpowiedzialni za wykształcenie dzieci i młodzieży w kraju naszych zachodnich sąsiadów są zainteresowani prawdą o historii Polski. Zwłaszcza, że nasze sąsiedztwo z Niemcami, mimo upływu lat jest wciąż trudne. Dość powiedzieć, że dopiero w ostatnich latach czołowi niemieccy politycy jasno i wprost wyrażają ubolewanie za zbrodnie III Rzeszy  na Polsce i Polakach podczas II wojny światowej.

 

Polskie Radio, IAR, PAP

Wiadomości

Ekspert: więcej błędów na niekorzyść Nawrockiego, nie Trzaskowskiego

Prezydent Andrzej Duda przybył w sobotę rano z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa [WIDEO]

Berlin wciąż finansuje wojnę. Niemcy nadal wydają miliardy na gaz ziemny z Rosji

Sławosz Uznański już w kosmosie. Polak rozpoczął badania na ISS

Pokrowsk broni się jeszcze. Putin mobilizuje hordy

Śledztwo ABW w sprawie nielegalnego finansowania kampanii?

Trump zakończył negocjacje z Kanadą: my mamy wszystkie karty

Ofiary śmiertelne nocnych ataków na Odessę

Kraje Bałtyckie wycofały się z porozumienia. Broń przeciw Rosji

Operacja Wedlock: MI5 szpiegowało MI6 przez 20 lat. Powodem jeden człowiek

Ukraina zniszczyła rosyjskie myśliwce w ataku dronów na Wołgograd

Fala upałów w turystycznym raju. Pożary pustoszą pięć regionów

Jeff Bezos i Lauren Sanchez na "weselu stulecia" w Wenecji. A ona???

Zwycięstwo Trumpa: Sąd Najwyższy USA zmienia zasady gry dla sędziów federalnych

Doda wyznała, że miała czerniaka. Pokazała nagranie sprzed operacji i apeluje: "Zero solarium. Badajcie się!"

Najnowsze

Ekspert: więcej błędów na niekorzyść Nawrockiego, nie Trzaskowskiego

Pokrowsk broni się jeszcze. Putin mobilizuje hordy

Śledztwo ABW w sprawie nielegalnego finansowania kampanii?

Trump zakończył negocjacje z Kanadą: my mamy wszystkie karty

Ofiary śmiertelne nocnych ataków na Odessę

Prezydent Andrzej Duda przybył w sobotę rano z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa [WIDEO]

Berlin wciąż finansuje wojnę. Niemcy nadal wydają miliardy na gaz ziemny z Rosji

Sławosz Uznański już w kosmosie. Polak rozpoczął badania na ISS