Przejdź do treści
11:29 Ukraina: uroczystą mszą świętą w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na Wołyniu uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
10:18 Hiszpania: sześć osób z obrażeniami, w tym cztery osoby ranione rogami przez byki, zostało przewiezionych do szpitala w niedzielę po siódmej gonitwie z tymi zwierzętami w Pampelunie w trakcie festiwalu Sanfermines
09:17 Dziś o godz. 15.55 czasu polskiego ma odbyć się pożegnanie załogi Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W poniedziałek czworo astronautów, w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpocznie powrót na Ziemię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wielki sukces Instytutu Pileckiego w Berlinie. Niemieccy nauczyciele chętnie korzystają ze szkoleń o raportach Rotmistrza

Źródło: Twitter/@PileckiInstitut

Berliński Instytut Pileckiego zorganizował w grudniu szkolenie online dla niemieckich nauczycieli o raportach rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak się okazuje, inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem, a do Instytutu zgłaszają się nauczyciele z całego kraju.

Celem działania Instytutu jest zwrócenie uwagi na „białe plamy” w historiografii. W Niemczech historia Polski jest wciąż słabo znana, a na szkolenia online prowadzone przez Instytut Pileckiego zgłaszają się nauczyciele z całego kraju.

– Wychodzimy naprzeciw temu zainteresowaniu i już przygotowujemy kolejne webinaria. Współpraca z niemieckimi szkołami i nauczycielami jest dla nas bardzo ważna – podkreśla Hanna Radziejowska, dyrektor berlińskiego Instytutu Pileckiego w rozmowie z PAP.

– Jednym z celów Instytutu Pileckiego w Berlinie jest zwrócenie uwagi na „białe plamy” w historiografii, a szczególnie w nauczaniu historii w szkołach niemieckich i konstruktywne im przeciwdziałanie. To ostatnie jest tym ważniejsze, że Polska odgrywa niestety drugorzędną, a nawet całkowicie podrzędną rolę w wielu niemieckich podręcznikach do historii – dowiadujemy się na stronie inicjatywy. Radziejowska zwraca uwagę, że „w niemieckich kompendiach przygotowujących do matury z historii nie omawia się przebiegu okupacji Polski podczas II wojny światowej poza wskazaniem daty i przyczyny wybuchu wojny oraz przedstawianymi w kontekście Holokaustu lokalizacjami obozów zagłady".

 

Leider spielt Polen in vielen deutschen Schul-Geschichtsbüchern eine sekundäre bis vollkommen untergeordnete Rolle.

Dem wollen wir mit modernen Tools wie Padlet oder Mentimeter entgegenwirken. Und dabei den Unterricht auch packender weil interaktiver gestalten.

2/3 pic.twitter.com/yZFZ7bAmBF

— Pilecki-Institut (@PileckiInstitut) December 17, 2020

Badaczka zaznacza, że niemiecka młodzież nie przeczyta w podręcznikach o Powstaniu Warszawskim, Polskim Państwie Podziemnym i rządzie emigracyjnym. Radziejowska przeczytała osiem podręczników do historii i znalazła tam zaledwie jedną wzmiankę o Armii Krajowej.

W obliczu pandemii wiele instytucji korzysta z nowoczesnych metod. Również wiele inicjatyw Instytutu Pileckiego w Berlinie odbywa się przede wszystkim online. Przykładem jest prezentacja z początku grudnia „Witold Pilecki i jego relacje z Auschwitz", przedstawiona podczas Digital History Network dla uczestników z Niemiec, Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy i kilku innych krajów. Z kolei historyczne ujęcie praw człowieka było tematem szkolenia zorganizowanego w języku rosyjskim w lipskim Instytucie Moldau w ramach zimowej szkoły dla uczestników z Mołdawii i Ukrainy. Największym sukcesem jest dla Instytutu seminarium dla niemieckich nauczycieli, zatytułowane: „Czy alianci powinni zbombardować Auschwitz? Relacje Witolda Pileckiego".

Jak się okazuje, zainteresowanie było tak ogromne, że „przerosło możliwości techniczne”. Instytut zapowiedział już kolejne, są nawet pierwsi zapisani.

To niezmiernie ważne, że ludzie odpowiedzialni za wykształcenie dzieci i młodzieży w kraju naszych zachodnich sąsiadów są zainteresowani prawdą o historii Polski. Zwłaszcza, że nasze sąsiedztwo z Niemcami, mimo upływu lat jest wciąż trudne. Dość powiedzieć, że dopiero w ostatnich latach czołowi niemieccy politycy jasno i wprost wyrażają ubolewanie za zbrodnie III Rzeszy  na Polsce i Polakach podczas II wojny światowej.

 

Polskie Radio, IAR, PAP

Wiadomości

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Ligi Narodów. Polskie siatkarki pokonały Bułgarię, teraz czas na Turczynki lub Chinki

Rząd chce wykończyć branżę styropianową?

Europa wciąż cierpi przez politykę migracyjną Merkel. Była kanclerz tymczasem otrzymuje kolejne wyróżnienie

O krok od tragedii na lubuskim jeziorze

Imigracja zalewa Europę. Dane nie zostawiają wątpliwości

"Mamy prawo przetrwać jako naród". Vox zapowiada deportacje milionów imigrantów

Wisienka na torcie: po zwycięstwie gratulacje od gwiazdy "Przyjaciół"

Najnowsze

Niemiecka korweta w centrum Szczecina

Badania potwierdzają, że radio cały czas ma się dobrze. Rośnie też Radio Republika

Hiszpańskie media: Świątek koronowała się na Wimbledonie po brutalnym zwycięstwie, które przejdzie do historii tenisa

Deszcz do 50 mm i wiatr do 85 km/h. Burze dziś znów dadzą o sobie znać, wiemy w których regionach

Jak o Wołyniu uczą na Ukrainie? Internauci pokazują przykłady z podręczników

Bp Mering na Jasnej Górze: znów tak, jak w komunistycznych czasach, Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy

Patrole Ruchu Obrony Granic nadal działają. I w dzień i w nocy

Papież wraca do tradycji noszenia eleganckich butów