„W Polsce jest bardzo dużo bursztynu. Rewolucja surowcowa jest w drodze”. Główny geolog kraju o ogromnym potencjale Polski

Artykuł
Fot. Telewizja Republika

W Polsce jest bardzo dużo bursztynu. Nie tylko w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej – mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek (sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju), który był gościem red. Adriana Stankowskiego w Telewizji Republika.

Przypomnijmy: Urząd Morski w Gdyni potwierdził, że w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej wykryto złoża bursztynu w dwóch miejscach. 

– Na podstawie prac dotychczas zleconych przez Urząd Morski w Gdyni w zakresie oszacowania ewentualnego występowania złoża bursztynu w miejscu planowanej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, stwierdzono jego występowanie w dwóch miejscach – poinformowała Magdalena Kierzkowska, rzecznik UM w Gdyni.

Co powiedział na ten temat główny geolog kraju, który był gościem Telewizji Republika?

– W Polsce jest bardzo dużo bursztynu. Nie tylko w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. (...) W Polsce jest też niestety plaga nielegalnej eksploatacji bursztynu. (...) Przez ostatnie rządy nie mamy żadnej polityki surowcowej – dopiero teraz jest ona przygotowywana.

– Dzisiaj najważniejszymi surowcami są metale wydobywane na kilogramy, te najrzadsze. To przyszłość surowcowa na najbliższe 10-15 lat. (...) Rewolucja surowcowa jest w drodze.

– W Polsce nie ma żadnej koncesji na wydobycie. Mamy jednak kilkadziesiąt koncesji na poszukiwania.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy