USA zawieszają stosowanie szczepionki J&J. Biały Dom: Nie wpłynie to na plan szczepień

Artykuł
Biały Dom uspakaja: plan szczepień nie jest zagrożony
PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL

Biały Dom poinformował, że zalecana przerwa w stosowaniu preparatu przeciwko koronawirusowi Johnson & Johnson „nie będzie miała znaczącego wpływu” na plan szczepień w USA. Podawanie Johnson & Johnson zostało już m.in. zawieszone w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły we wtorek wstrzymanie szczepień z użyciem jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób. To jedna z trzech szczepionek używanych w USA.

Biały Dom zapewnił, że zalecenie FDA i CDC „nie będzie miało znaczącego wpływu” na proces szczepień w USA. Administracja zobowiązała się do wykonania ponad 200 milionów zastrzyków do końca kwietnia.

Wystarczające zapasy Pfizera i Moderny

- Szczepionka Johnson & Johnson odpowiada za mniej niż 5 procent wszystkich zarejestrowanych do tej pory zastrzyków w Stanach Zjednoczonych — przekazał w oświadczeniu Jeff Zients, prezydencki koordynator ds. pandemii. Doradca Joe Bidena zapewnił, że USA mają „zapewnioną wystarczającą liczbę dawek Pfizera i Moderny dla 300 milionów Amerykanów”.

Zients dodał, że władze federalne pracują z administracją lokalną i stanową, by zarejestrowanym na szczepienie Johnson & Johnson zapewnić możliwość zmiany preparatu na produkt Pfizera lub Moderny.

Do zalecenia FDA i CDC zastosowały się we wtorek sieci popularnych sklepów CVS i Walgreens, gdzie w niektórych lokalach wykonuje się szczepienia. Przerwę wprowadzono także w stanie Nowy Jork. Stołeczny Waszyngton odwołał wszystkie terminy szczepień Johnson & Johnson w ciągu najbliższych pięciu dni.

Korzyści przeważają nad ryzykiem

Dla osób, które otrzymały preparat Johnson & Johnson ponad miesiąc temu ryzyko jest „bardzo niskie” - uspakajała we wtorek na wirtualnej konferencji prasowej doktor Anne Schuchat z CDC.

O to, by „nie panikować”, apelował natomiast doktor Carlos del Rio z Emory University w Atlancie. „Chcę podkreślić, że korzyści zdecydowanie przewyższają ryzyko. Szczepionki już uratowały tysiące istnień” - powiedział na antenie stacji CNN lekarz. „Widzimy, jak mimo wzrostu liczby wykrywanych przypadków śmiertelność w USA spada. To dlatego, że szczepimy ludzi” - dodał.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy