Tajne dokumenty AK trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Sensacja historyczna

Artykuł
Dokumenty Armii Krajowej
fot. PAP/Rafał Guz

Ponad 800 wyjątkowych dokumentów tajnych struktur Armii Krajowej trafiło do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Dokumenty mówią m.in. o rozpracowywaniu agentów gestapo. Należały do kontrwywiadu i sądów specjalnych AK.

Według historyków to bardzo cenne materiały dotyczące spraw, które przez dekady były tajne. Dokumenty poszerzają naszą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym.

Materiały były przez lata w prywatnych rękach. Odkupiono je dzięki wsparciu Polskiej Grupy Energetycznej.

- Część dokumentów jest zaszyfrowana. W ich odczytaniu ma pomóc Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Materiały mają także znaczenie dla współczesnych żołnierzy, bo pokazują postawy patriotyczne – powiedział dr Konrad Paduszek ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Dokumenty zostaną również poddane konserwacji w archiwum Akt Nowych w Warszawie.

dm_670

– Z dokumentów dowiadujemy się o akcjach polskiego podziemia, o rozpracowywaniu niesłychanie ważnych i trudnych agentów niemieckiej żandarmerii i gestapo. Ale również o rozpracowaniu ruchu komunistycznego – stwierdził Tomasz Karasiński, prezes Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowania Radosław”, które prowadzi Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

– To jest zbiór dokumentów pokazujący, jakim fenomenem było Polskie Państwo Podziemne, które posiadało swoją służbę kontrwywiadu, posiadało swój aparat wymiaru sprawiedliwości. Tu są instrukcje, jak pracowały sądy specjalne – zaznaczył Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy