Sylwester i Nowy Rok bez fajerwerków. Obostrzenia w wielu krajach
Tegoroczny sylwester obchodzony jest z obostrzeniami wynikającymi z pandemii Covid-19. Pokazy fajerwerków zostały odwołane w wielu miejscach na całym świecie, niektóre kraje wprowadziły również generalny zakaz używania materiałów pirotechnicznych tej nocy.
"Chcesz mieć fajerwerki? Pojedź do Polski"
W Niemczech sprawa puszczania fajerwerków stała się głośnym tematem w grudniu, ponieważ władze federalne i regionalne wprowadziły zakaz ich sprzedaży w celu odciążenie służb ratunkowych i szpitali, które pracują na granicy swoich możliwości. Jednak biorąc pod uwagę, że istniejące zapasy nadal mogą zostać zdetonowane, policja twierdzi, że połowiczny zakaz jest bezużyteczny.
– Każdy, kto chce mieć fajerwerki, może pojechać do Polski i je kupić - powiedział rzecznik związku zawodowego policji Benjamin Jendro, cytowany przez dw.com.
W niektórych landach, np. w Bawarii, Turyngii, czy Berlinie, oprócz godziny policyjnej wprowadzono zakaz strzelania w miejscach publicznych, co oznacza m.in. brak corocznego świętowania pod Bramą Brandenburską. W Bremie i Hamburgu obowiązuje całkowity zakaz strzelania, również z prywatnych posesji.
W Holandii zakaz sprzedaży sztucznych ogni
Podobnie w Holandii już w połowie listopada rząd ogłosił ogólnokrajowy zakaz sprzedaży sztucznych ogni oraz odpalania fajerwerków w sylwestra; 11 grudnia decyzję podtrzymał sąd.
Francja: godzina policyjna od 20.00, podobnie w Hiszpanii
We Francji godzina policyjna w ostatni dzień roku rozpoczyna się już o 20.00 i zmobilizowano 100 tys. policjantów i żandarmów do egzekwowania tych przepisów. Tradycyjne pokazy sztucznych ogni w Paryżu zostały odwołane i zastąpiono je koncertami transmitowanymi na żywo.
Media spodziewają się za to podpaleń samochodów, co stało się dorocznym wydarzeniem na francuskich przedmieściach od czasu zamieszek w 2005 roku w Paryżu i innych miejscowościach. W 2019 roku w całym kraju w sylwestra podpalono aż 1457 samochodów. Rok wcześniej takich incydentów było 1290.
W większości państw europejskich zgromadzenia i tradycyjne świętowanie są zabronione tej nocy, czy to z powodu lockdownu, jak we Włoszech, czy przez godzinę policyjną, jak w Hiszpanii.
Wyjątkiem Nowa Zelandia
Tymczasem w największym mieście Australii, Sydney, gdzie liczba zakażeń koronawirusem rośnie codziennie, mieszkańcy byli proszeni o pozostanie w domu i nieoglądanie słynnego pokazu sztucznych ogni w porcie, który odbył się jak co roku.
W Nowej Zelandii, w której jak się wydaje udało się wyeliminować Covid-19 po siedmiotygodniowej blokadzie, plany sylwestrowe przebiegały normalnie.
W Stanach Zjednoczonych urzędnicy nałożyli ograniczenia na uroczystości w wielu stanach i miastach. W Nowym Jorku kryształowa kula na Times Square zjedzie podczas tradycyjnego odliczania do północy, ale obszar ten nie będzie otwarty dla publiczności. Pokazy sztucznych ogni zostały odwołane w takich miastach jak San Francisco i Las Vegas.