Resort chce zmian dla nauczycieli. Likwidacja tzw. godzin karcianych

Artykuł
Anna Zalewska
Telewizja Republika

Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowuje zmiany w reformie szkolnictwa, które dotyczą nauczycieli. Wśród nowych rozwiązań jest m.in. likwidacja tzw. godzin karcianych, czyli obowiązkowych zajęć pozalekcyjnych.

Jak wyjaśnia rzeczniczka resortu edukacji, tzw. godziny karciane zostały zlikwidowane 1 września. Wcześniej nauczyciele nie otrzymywali za nie dodatkowego wynagrodzenia, które wg. MEN-u im się należało. Teraz zajęcia te będą prowadzone w innej, wcześniejszej formule, która była sprawdzona.

 – To rozwiązanie jest o tyle korzystne, gdyż mówimy o tym, że nauczyciel powinien być wynagradzany za zajęcia, które faktycznie prowadzi, za godziny, które faktycznie realizuje w ramach swoich zajęć – podsumowała Anna Ostrowska. 

Resort cały czas monitoruje zmiany, które powinny być wprowadzone w szkołach od bieżącego roku szkolnego. Za nieprzestrzeganie nowych zasad będą nakładane kary finansowe.

– Tworzymy rejestr dyscyplinarny, prowadzony przez ministra edukacji narodowej, jako skuteczne narzędzie niedopuszczające do pracy z dziećmi nauczycieli ukaranych najwyższymi karami dyscyplinarnymi. Staramy się chronić dzieci przed osobami, które nie powinny z nimi pracować – dodaje Ostrowska.

Wśród nowych zmian są również nagrody finansowe dla nauczycieli, którzy otrzymali tytuł profesora oświaty oraz rejestr dyscyplinarny dla wszystkich pedagogów.

Źródło: wpolityce.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy