"Sulejmani zostanie pomszczony". Ostrzeżenia o ataku na Waszyngton do kontrolerów ruchu lotniczego w Nowym Jorku

Artykuł
Nagranie dla CBS News dotarło w rocznicę śmierci Sulejmaniego
PAP/EPA/WU HONG

W środę telewizja CBS podała niepokojące informacje o nagraniu z „mrożącą krew w żyłach groźbą”: - W środę lecimy samolotem do Kapitolu. Sulejmani zostanie pomszczony – takie groźby mieli usłyszeć w poniedziałek nowojorscy kontrolerzy ruchu lotniczego.

Nagranie dla CBS News dotarło w rocznicę śmierci oskarżanego przez USA o terroryzm dowódcy irańskich sił specjalnych al-Kuds, generała Kasema Sulejmaniego, zabitego w amerykańskim ataku dronowym w Bagdadzie, zarządzonym przez prezydenta Donalda Trumpa. Irańczycy od dawna ślubowali zemstę za zgładzenie wpływowego wojskowego.
 
Nieznany nadawca

- Nie jest jasne, kto wysłał groźbę. Chociaż władze nie wierzą, że ostrzeżenie o ataku jest wiarygodne, jest ono badane jako naruszenie kanałów częstotliwości w ruchu lotniczym – twierdzi powołując się na swe źródła CBS News.

Pentagon i inne agencje rządowe miały zostać poinformowane we wtorek o zdigitalizowanym nagraniu głosu. Według tych źródeł groźba miała zasugerować uderzenie w Kapitol tego samego dnia, w którym Kongres ma policzyć wyniki głosowania Kolegium Elektorów w wyborach prezydenckich.

Niepokojący incydent

Zdaniem ekspertów incydent jest niepokojący, ponieważ może wpłynąć na instrukcje dla pilotów dotyczące tego, jak i gdzie latają samoloty.

We wtorek wysłano wiadomość do kontrolerów ruchu lotniczego, przypominając im, że każde zagrożenie lub przypadek, kiedy samolot zbacza z toru lotu powinny być natychmiast zgłaszane.

- FBI nie komentuje, ale stwierdziło, że "wszystkie groźby przemocy wobec bezpieczeństwa publicznego są traktowane poważnie". Federalny Zarząd Lotnictwa powiedział, że jest w kontakcie z organami ścigania – informuje CBS.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy