Ponad 100 tys. zaszczepionych funkcjonariuszy służb. Przodują policjanci i strażacy OSP

Artykuł
Do końca kwietnia pierwszą dawką powinni być zaszczepieni wszyscy policjanci, którzy się zgłosili
Fot. PAP/Leszek Szymański

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi przyjęło dotychczas 100 tys. 171 funkcjonariuszy służb mundurowych, m.in. policjantów, strażaków i strażników granicznych – poinformował resort spraw wewnętrznych i administracji.

Szczepienia służb mundurowych trwają od 24 marca. „Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca” – przekazano w komunikacie zamieszczonym na stronie resortu.

Jak wynika z danych MSWiA dotychczas zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych.

Ponadto spośród pozostałych służb mundurowych najwięcej zaszczepionych osób zostało w Służbie Celno-Skarbowej, bo blisko 5 tys. oraz w strażach gminnych i miejskich – ponad 3,8 tys. osób. „Poza tym w ramach tej grupy szczepią się również: Służba Ochrony Państwa, Straż Ochrony Kolei, Inspekcja Transportu Drogowego oraz ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze” - przekazało MSWiA.

Szczepienia przebiegają sprawnie

Resort przypomniał, że szczepienia służb mundurowych zainaugurowano 24 marca w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym.

„Od tego dnia na terenie całego kraju systematycznie szczepieni są kolejni funkcjonariusze. Proces szczepień funkcjonariuszy służb mundurowych odbywa się w szpitalach węzłowych i łącznie w 133 punktach szczepień. Większość z nich to placówki służby zdrowia MSWiA” – zaznaczono komunikacie.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka mówił, że szczepienie służb grupy MSWiA przeciwko COVID-19 przebiega bardzo sprawnie. – Tak jak zapowiadaliśmy, do końca kwietnia pierwszą dawką powinni być zaszczepieni wszyscy funkcjonariusze policji, którzy zgłosili się, a ich stan zdrowia na to pozwala – powiedział.

– Co ważne, tam, gdzie jest to możliwe, szczepienia wykonują nasze zespoły medyczne, jak np. w Warszawie zespół medyczny z oddziału prewencji, a szczepimy naszych ludzi również wieczorem, w weekendy i święta, by jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej osób – podkreślił.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy