Polska pod nadzorem Brukseli? Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa: Wiele przemawia za objęciem Warszawy nadzorem

Artykuł
Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger
FLICKR/ ITU Pictures/CC BY-SA 2.0

W niedzielnym wydaniu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger stwierdził, że będzie wnosił o objęcie Polski nadzorem Unii Europejskiej w związku z zmianami wprowadzanymi przez obecny rząd.

– Wiele wydarzeń, argumentów przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem – powiedział komisarz UE w rozmowie z dziennikarzami FAZ.

Guenther Oettinger poinformował, że sprawa zostanie wniesiona do obrad na kolejnym spotkaniu Komisji Europejskiej (które odbędzie się 13 stycznia), przez przewodniczącego Jean Claude Junckera. Jak podała gazeta, Juncker zamierza zająć się sprawą w sytuacji kiedy istnieje "systemowe zagrożenie dla praworządności".

Niemieccy politycy sprzeciwiają się zmianom wprowadzanym przez PiS w zakresie mediów publicznych, w sytuacji kiedy nowelizacja ustawy medialnej czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Czytaj więcej

1 grudnia Senat przyjął nowelizację ustawy medialnej. Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji senatorowie przyjęli bez poprawek (Czytaj więcej). Ustawa zakłada m.in., że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał „minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”. Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.

Ustawa zakłada również skrócenie kadencji obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia, których mandat wygaśnie w dniu wejścia w życie noweli. Nowe władze tych mediów wybiorą rady nadzorcze na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po zasięgnięciu opinii KRRiT.

Ponadto zarządy TVP i Polskiego Radia w okresie przejściowym - od wejścia w życie ustawy do powołania nowych władz spółek - nie mogą „dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania”.


Czytaj więcej:

Ustawa medialna już w tym tygodniu? Magierowski: Prezydent ma na decyzję w tej sprawie 21 dni

Czabański: Media publiczne trzeba pluralizować

 

Źródło: TVN24, dailymail.co.uk, breitbart.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy