„Polska na dzień dobry”. Maląg: Inwestycja w rodzinę to inwestycja w przyszłość Polski

Fot. Unsplash/Jonathan Borba

Dziś w programie „Polska na dzień dobry” Aleksander Wierzejski rozmawiał z Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Marlena Maląg zauważyła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazuje przede wszystkim, że jest wiarygodni. PiS realizuje programy społeczne, chociaż „opozycja mówiła, że nie ma pieniędzy”.

– Program 500+ pomaga spełniać marzenia wielu rodzin. Rodziny niejednokrotnie po raz pierwszy wyjechały na wakacje – zauważyła. – Rodzina jest fundamentem naszego państwa. Państwo jest zobowiązane wspierać rodzinę – dodała.

Marlena Maląg poinformowała, że w ramach programu 500+ do rodzin trafiło już ponad 140 mld zł. – Wielokrotnie stawia się pytanie o waloryzację tej kwoty. W tym trudnym czasie, kiedy walczymy z epidemią koronawirusa, program 500+ to kolejna tarcza antykryzysowa. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że bieda nie ma już twarzy dziecka – powiedziała.

Minister odniosła się tez do wpływu programu na demografię. – Aby odwrócić błędy demograficzne, potrzeba więcej czasu niż jedna kadencja – powiedziała.

Odnosząc się do konkretnych danych, Marlena Maląg powiedziała, że „na jedno dziecko w ciągu roku rodzic otrzymuje 6 tys zł. Do 18 r. życia jest to 108 tys zł”. – Możemy to przełożyć na konkretne dane: ubóstwo wśród dzieci spadło z 10 do 4 proc., dochód rozporządzalny rodzimy wzrósł o 500 zł – mówiła Maląg.

– Inwestycja w rodzinę to inwestycja w przyszłość Polski – podsumowała.

Minister komentowała też wczorajsze słowa Jarosława Kaczyńskiego. – Mamy ukształtowany kręgosłup w kierunku wartości. Naszym obowiązkiem jako państwa jest być wiarygodnym i stwarzać warunki, by młodzi ludzie mogli zakładać rodziny i wychowywać dzieci zgodnie z wartościami. Nie damy sobie narzucać, w jakim kierunku ma iść Polska – stwierdziła.

Marlena Maląg była też pytana o wsparcie dla seniorów. – Pakiet wsparcia dla seniorów w ramach solidarności międzypokoleniowej jest bardzo ważny. Patrząc z punktu widzenia gospodarki, to są kolejne tarcze antykryzysowe. Rok 2020, gdyby nie pandemia, miałby zrównoważony budżet. Dobre gospodarowanie budżetem pozwoliło dbać o programy społeczne, ale także ratować miejsca pracy. Kiedy pokonamy pandemię, nasza gospodarka będzie odbijać – zapewniła minister.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy