„Polska na dzień dobry”. Czarnek: Ocena pomysłów Budki nie jest sprawą prostą – tajniki jego myślenia są dość pokrętne

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Aleksander Wierzejski rozmawiał z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem m.in. o egzaminach maturalnych i głosowaniem nad Funduszem Odbudowy.

Czarnek poinformował, że nie było nacisków na przełożenie terminu matur. – Całe środowisko nauczycielskie i uczniowskie podeszło do tego odpowiedzialnie. Już od grudnia przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia. Matury próbne wyszły bardzo dobrze organizacyjnie. Patrzyliśmy oczywiście na trzecią falę pandemii, ale ponieważ punkt kulminacyjnym mieliśmy miesiąc temu, jesteśmy spokojni – zapewnił.

Minister przyznał, że nauka zdalna nie ułatwiała przygotowania do matur. – Nauczanie zdalne i strajki nauczycieli nie sprzyjały przygotowaniu się do egzaminów. Ale powołałem zespoły ekspertów pracujące nad zakresem materiału, aby lekko ograniczyć wymogi egzaminacyjne. Podobnie będzie w zeszłym roku – mówił.

Mimo że wymogi egzaminacyjne zostały ograniczone, Przemysław Czarnek powiedział, że na razie nie ma planów przywrócenia egzaminów na studia. – Będziemy rozmawiać ze środowiskiem akademickim. Ale centralny egzamin maturalny jest na takim samym poziomie we wszystkich szkołach. Kiedy matury były przeprowadzane w szkołach, można było mieć wątpliwości – zauważył.

Czarnek poinformował, że zagłosuje dziś za Funduszem Odbudowy. – Nie tylko dlatego, że mamy dyscyplinę partyjną. Rozważając wszystkie za i przeciw, uznałem, że 770 mld zł lepiej wpłynie na naszą suwerenność niż ich odrzucenie. Rozumiem wątpliwości naszych przyjaciół, także w Zjednoczonej Prawicy, jednak przyjęcie tych środków spowoduje, że nasza siła polityczna wzrośnie – mówił. Dodał, że wziął pod uwagę, iż Unia Europejska „nie przestrzega własnego prawa, wtrąca się bez zachowania równości poszczególnych państw”. – Trudno mówić, że UE jest tworem praworządnym – stwierdził.

Według gościa programu „ocena pomysłów Borysa Budki nie jest sprawą prostą – tajniki jego myślenia są dość pokrętne”. – Przypomnijmy sobie słowa Pomaski, która niedawno biegała po parku i krzyczała, że w Niemczech szczepienia idą gorzej, bo Polacy wzięli szczepionki. Być może podobna logika obowiązuje w tym temacie: lepiej nie wziąć środków unijnych, to więcej zostanie Niemcom – mówił Czarnek.

Minister edukacji stwierdził, że Konstytucja 3 Maja „była absolutną reformą, wręcz rewolucją ustrojową”. – Gdyby była zdecydowanie wcześniej wprowadzona, mogłaby się przyczynić do wzmocnienia kraju. Z perspektywy polityczno-historycznej ocena może być różna. Są historycy, którzy twierdzą, że gdybyśmy nie uchwalili tej konstytucji, to losy Polski potoczyłyby się lepiej. To jest jednak gdybanie: twórcy Konstytucji nie mogli przewidzieć przyszłości, którą my dziś znamy – mówił Czarnek.

Minister przypomniał wczorajsze słowa prezydenta Andrzeja Dudy: „jesteśmy wolni, kiedy jesteśmy razem”. – To piękne słowa. Te kraje, których prezydenci spotkali się wczoraj, blisko współpracujące, mają do odegrania ogromną rolę. Z wielka radością patrzyłem na wszystkie punkty wczorajszych spotkań – to zapowiedź świetnej współpracy.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy