Przejdź do treści
18:45 Szef syryjskiego MSZ uznał, że "Syryjczycy w diasporze są strategicznym atutem narodowym". Był to pośredni komentarz dotyczący wypowiedzi kanclerza Friedricha Merza, że 80 proc. syryjskich imigrantów powinno wrócić do ojczyzny
18:41 Przewodniczący OPZZ powiedział, że podpis prezydenta pod reformą PIP to dobra wiadomość dla pracowników i nie obawia się kontroli ustawy przez Trybunał Konstytucyjny. Ekspertka BCC podkreśliła, że ustawa od początku budziła konstytucyjne wątpliwości
17:50 USA: Biuro Melanii Trump poinformowało, że do domów na Ukrainie wraca sześcioro ukraińskich dzieci, które obecnie przebywają w Rosji. Siódme ukraińskie dziecko ma powrócić do rodziny wkrótce
16:57 Spółka z grupy PKP Cargo sprzedała udziały w Terminalach Przeładunkowych Sławków-Medyka za 11,5 mln zł, stanowiące połowę kapitału zakładowego tej firmy. Kupującym jest Euroterminal Sławków
16:49 Grecja: W południowej i wschodniej części kraju silne wiatry i gwałtowne ulewy wywołane przez niż Erminio powodują lokalne powodzie i osuwiska ziemi. Jedyna odnotowana dotąd ofiara śmiertelna to Polak, który zginął w miejscowości Nea Makri w Attyce
16:10 Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego
15:58 Austria odmówiła Stanom Zjednoczonym korzystania ze swojej przestrzeni powietrznej przy operacjach wojskowych związanych z wojną USA i Izraela z Iranem
15:40 KRRiT wszczyna postępowanie wyjaśniające wobec Prime Show MMA w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów dotyczących ochrony małoletnich oraz zakazem rozpowszechniania treści nawołujących do nienawiści i przemocy
14:57 NCBR: w połowie maja ruszy nabór wniosków o dofinansowanie innowacji w rolnictwie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 560. Klub „Gazety Polskiej” KRUSZWICA (woj. kujawsko-pomorskie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza, poseł Patryk Wicher i europoseł Arkadiusz Mularczyk zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, 11 kwietnia, godz.18:00, WSB ul. Grunwaldzka 17, Nowy Sącz
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłami Markiem Jakubiakiem oraz Mariuszem Goskiem, 10 kwietnia, godz. 18:00 Pensjonat Sanato, ul. 1 maja 29, Busko-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl

Dziś matury. Wymagania egzaminacyjne zostały zawężone

Źródło: Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Dziś rozpoczynają się matury. Około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godz. 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Chęć przystąpienia do matury – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu, lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Takich osób jest blisko 96 tys.

Egzaminy odbywać się będą w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty i do tych z egzaminów przeprowadzonych w ubiegłym roku, również w reżimie sanitarnym.

Drodzy Maturzyści! Dziś rozpoczynacie egzaminy, których pomyślne zaliczenie uważa się za przepustkę do dorosłego życia. Wraz z Agatą, życzymy Wam przysłowiowego szczęścia w tej ważnej życiowej przeprawie. Niech nie opuszcza Was wiara we własne umiejętności i siły! Powodzenia! ????

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) May 4, 2021

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc. w zależności od przedmiotu) określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Maturzysta – tak jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

✍️ Życzenia ministra @CzarnekP dla Maturzystów: - Życzę Wam spokoju, koncentracji i wytrwałości. Wykorzystajcie wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas szkolnej edukacji, aby realizować własne plany i spełniać marzenia. Powodzenia na egzaminach! #matura2021 #egzamin pic.twitter.com/zulxXUuOX1

— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 3, 2021

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Prosimy Cię, Maryjo, byś czuwała nad każdym polskim maturzystą! I dziś, kiedy rozpoczynają się #matury, na #JasnaGóra zanoszona jest modlitwa za wszystkich zdających egzamin dojrzałości. pic.twitter.com/eWQVpEQSeY

— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) May 4, 2021

CKE podała, że z możliwości niezdawania w tym roku przedmiotu dodatkowego zdecydowało się skorzystać 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Podobnie jak w zeszłym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane zostaną one tylko i wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

CKE poinformowała, że przeprowadzone będą 842 egzaminy ustne, w tym: 34 egzaminy z języka polskiego, 758 z języka angielskiego, 34 z języka niemieckiego, 6 z języka rosyjskiego, 5 z języka francuskiego, 3 z języka włoskiego i 2 egzaminy z języka hiszpańskiego.

Drodzy Maturzyści! To już dziś! Życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki ???? #matura2021 #matura pic.twitter.com/GCJENFd1Pd

— Nauka i Edukacja (@NaukaEdukacja) May 4, 2021

Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: „W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano”.

Abiturienci, którzy zdecydowali, że nie będą w tym roku zdawać żadnego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym będą mieli na świadectwie maturalnym adnotację: „W 2021 r. nie wymagano przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego”.

Czas trwania egzaminów pisemnych – tak jak w latach ubiegłych – zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na rozszerzonym – 180 minut.

Kochani Maturzyści!
Życzę Wam wszystkiego najlepszego, optymizmu i wiary we własne siły.
Połamania pióra i wymarzonych tematów.
Trzymam za Was kciuki, powodzenia! pic.twitter.com/8mHXfkJPdZ

— Zbigniew Kuźmiuk (@ZbigniewKuzmiuk) May 4, 2021

Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9 i 14. Zgodnie z harmonogramem CKE w pierwszym dniu matur rano przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja i potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

Aby zdać, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

 Drugi termin matur

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa. Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

 Możliwość odwołania dla abiturientów

Maturzysta, który nadal kwestionuje wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w siedem dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

PAP

Wiadomości

Czarzasty i Kidawa mają powód do wstydu. Prezydent wręcz przeciwnie

Nasilają się ataki Rosjan. W marcu na Ukrainę spadło kilka tysięcy dronów

„Nie pozwolimy, by Węgrzy płacili”. Viktor Orbán odpowiada KE

Zamiast mundialu mecz towarzyski z Nigerią. PZPN potwierdza spotkanie na Narodowym

Śmiertelny wypadek na S17. Utrudnienia mogą potrwać godzinami

Spóźnione oświadczenie Wielichowskiej. Oskarża PiS, Konfederację i prawicowe media [SONDA]

Blisko limitu zadłużenia. Czy czekają nas cięcia i wyższe podatki?

SKANDAL W KŁODZKU! Układ, który mrozi krew w żyłach

Nowe limity cen paliw. Sprawdź, ile jutro zapłacisz

Morawiecki: bezczelny i bezduszny rząd, który chce oszczędzać na zdrowiu Polaków

Celebrytki w "Królowych Przetrwania" o swoich operacjach plastycznych. Prawie każda je przeszła!

Niezależna.pl o kłodzkich standardach: zarzuty zarzutami, ale mieszkanie socjalne się należy

Żurek znowu atakuje prezydenta. Identycznymi słowami mógłby zaatakować siebie

Przewozili ze Słowacji 12 Rosjan bez dokumentów. Wiemy kto!

SERYJNE ZABIJANIE SŁUŻBY ZDROWIA!” Klarenbach ujawnia przerażające fakty o NFZ

Najnowsze

Czarzasty i Kidawa mają powód do wstydu. Prezydent wręcz przeciwnie

Śmiertelny wypadek na S17. Utrudnienia mogą potrwać godzinami

Spóźnione oświadczenie Wielichowskiej. Oskarża PiS, Konfederację i prawicowe media [SONDA]

Blisko limitu zadłużenia. Czy czekają nas cięcia i wyższe podatki?

SKANDAL W KŁODZKU! Układ, który mrozi krew w żyłach

Nasilają się ataki Rosjan. W marcu na Ukrainę spadło kilka tysięcy dronów

„Nie pozwolimy, by Węgrzy płacili”. Viktor Orbán odpowiada KE

Zamiast mundialu mecz towarzyski z Nigerią. PZPN potwierdza spotkanie na Narodowym