Polka ministrem sprawiedliwości na Litwie. Prawniczka współpracowała z Europejską Fundacją Praw Człowieka

Artykuł
Budynek Sejmu w Wilnie przy placu Nepriklausomybės i prospekcie Giedymina.
commons.wikimedia.org/Marcin Białek

32-letnia prawniczka Ewelina Dobrowolska zostanie ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie Litwy. Polka jest znaną obrończynią praw człowieka - walczyła m.in. o poprawną pisownię polskich nazwisk na Litwie.

- Pani Ewelina była bardzo dobrze przygotowana do rozmowy - ocenił prezydent Gitanas Nauseda w piątek wieczorem w wywiadzie dla telewizji publicznej LRT.
Prezydent podkreślił również, że ich stanowiska w niektórych kwestiach nie były takie same. Jednak widać było, że Ewelina Dobrowolska bardzo dobrze przygotowała się na spotkanie. Kandydatka odpowiedziała na wszystkie pytania zadane przez kancelarię prezydenta.

Podczas rozmowy Dobrowolska zadeklarowała, że bardzo poważnie podchodzi do swych przyszłych zadań i "jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność" - poinformował prezydent.

Ewelina Dobrowolska w styczniu tego roku otrzymała mandat radnej miasta Wilna. Startowała z ramienia liberalnej Partii Wolności.
W wyborach parlamentarnych w październiku zdobyła mandat poselski, startując z listy Partii Wolności. Jest pierwszą od wielu lat parlamentarzystką - Polką, która została wybrana do litewskiego Sejmu spoza z listy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin.

Dobrowolska przez wiele lat współpracowała z Europejską Fundacją Praw Człowieka, m.in. reprezentowała przed litewskimi sądami osoby walczące o poprawny zapis swojego imienia i nazwiska w litewskich paszportach. Zgodnie z obowiązującym na Litwie prawem wszystkie nazwiska są lituanizowane. Prawniczka wygrała w sądach ponad 100 takich spraw.

Źródło: RMF FM/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy