Państwo Islamskie w Syrii przyciąga obywateli państw Azji Środkowej

Artykuł
FLICKR.COM/Keith Bacongco/CC BY 2.0

Dżihadystyczna organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS) w Syrii coraz bardziej przyciąga obywateli państw Azji Środkowej - alarmuje w swoim raporcie Międzynarodowa Grupa Kryzysowa (ICG), ośrodek ekspercki z siedzibą w Brukseli.

ICG wzywa rządy państw, których dotyczy raport, aby rozwinęły programy zarówno w zakresie tworzenia miejsc pracy, zabezpieczeń społecznych, jak i zapewnienia lepszej koordynacji między służbami bezpieczeństwa w celu przeciwdziałania temu zjawisku.

Chodzi o pięć krajów Azji Środkowej: Kazachstan, Kirgistan, Turkmenistan, Tadżykistan i Uzbekistan, które są niewłaściwie zarządzane i gdzie powszechna jest korupcja i przestępczość - wskazano w raporcie.

Azja środkowa odwraca się od świeckich państw. Szuka radykalnej alternatywy

Według dokumentu od 2 000 do 4 000 obywateli krajów Azji Środkowej odwróciło się od swych świeckich państw w poszukiwaniu radykalnej alternatywy.

- Obecnie łatwiej jest Państwu Islamskiemu rekrutować w Azji Środkowej niż w Afganistanie czy Pakistanie - ocenia Deirdre Tynan, ekspertka z ICG. Podczas gdy w raporcie stwierdzono, że jedynie odległość między Syrią i Azją Środkową tłumaczy, że nie doszło tam jeszcze do żadnego dużego ataku.

Według ICG rekrutacja IS nasiliła się w ostatnim czasie, ale profil osób wyjeżdżających do Syrii na dżihad jest zróżnicowany: od 17-letniej fryzjerki, przez biznesmenów po samotne matki zabierające ze sobą dzieci.

"Wszyscy uważają, że islamski kalifat mógłby być poważną alternatywą dla życia w postsowieckiej" rzeczywistości - wskazuje raport. Ponieważ - jak tłumaczą jego autorzy - w tych pięciu krajach religia wypełnia pustkę stworzoną przez brak (dobrego) zarządzania i brak zabezpieczeń socjalnych.

Byłe republiki radzieckie nie reagują

W obliczu tego zjawiska żadna z byłych republik radzieckich Azji Środkowej do tej pory nie była w stanie odpowiednio zareagować. Chociaż władze Tadżykistanu i Kazachstanu wprowadziły przepisy wprowadzające kary za walkę poza ich granicami, to nic nie zostało zrobione w celu wykrywania bojowników gotowych do wyjazdu ani żeby pomóc w resocjalizacji tych, którzy chcą wrócić z Syrii lub Iraku - odnotowuje AFP.

ICG ubolewa, że służby bezpieczeństwa w państwach Azji Środkowej wykorzystują te zagrożenia do celów politycznych i do ograniczania wolności jednostki.

Według ICG szczególnie narażony na zagrożenie terroryzmem jest Uzbekistan, gdzie założono powiązany z Al-Kaidą Islamski Ruch Uzbekistanu (IRU). Szacuje się, że liczba Uzbeków, którzy pojechali na wojnę do Syrii może przekraczać 2 500.

W listopadzie i grudniu ub.r. ponad 60 domniemanych dżihadystów gotowych do wyjazdu do Syrii zostało aresztowanych w Tadżykistanie. Większość z nich stanowili zwolennicy Dżamaat Ansarullah, tadżyckiej filii IRU.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy