Nowa inicjatywa małej wioski we Włoszech. Wyprzedają domy za 12 tys. dolarów

Artykuł
Ceny podlegają negocjacji, kiedy zainteresowani kupcy przyjadą do górskiej wioski.
Pixabay.com/@Kookay

Miejscowości Carrega Ligure w północnych Włoszech i Latronico oferują gotowe domy za cenę zaczynającą się od 12 tys. dolarów, czyli około 46 tys. złotych. Na platformach internetowych kupujący mogą obejrzeć zdjęcia, mapy i szczegółowe plany opuszczonych budynków na sprzedaż, a także skontaktować się bezpośrednio z właścicielem.

Carrega Ligure to niewielka górska wioska na pograniczu regionów Piemont, Liguria i Emilia Romagna, w której obecnie mieszka zaledwie 90 osób. Okoliczna gmina rozciąga się na 56 kilometrów kwadratowych i jest rozproszona na 15 zamieszkałych wiosek, jednej wioski z jedynie dwojgiem mieszkańców i jednej całkiem opustoszałej miejscowości. W tej okolicy nie zaznacie towarzyskiego szumu – nie ma barów, supermarketów, nie ma tu nawet sklepów. Tylko piękne widoki, cisza i czyste powietrze.

Podróż w czasie

Wzdłuż dziewiczych strumieni wznoszą się stare młyny, a kaniony, doliny i lasy zamieszkują unikalne gatunki salamander i żab. Nadal pracują tu pasterze, choć uprawę roli porzucono w tych okolicach już dawno, kiedy w latach 50. i 60. XX wieku ich mieszkańcy masowo emigrowali w poszukiwaniu lepszego życia.

Jakiś czas temu Carrega Ligure dołączyła do stale powiększającego się grona włoskich miejscowości, które zdecydowały się sprzedawać zniszczone domy za 1 euro, jednak w trakcie okazało się, że bardzo trudno namierzyć niektórych właścicieli.

- Wymyśliliśmy więc inne podejście – udało nam się zaangażować starych właścicieli i przekonać ich do połączenia sił w celu odzyskania miejskiego krajobrazu. Wystawione na sprzedaż domy nie rozpadają się, wiele z nich jest w dobrym stanie, a właściciele to zazwyczaj ludzie, którzy nadal mieszkają w pobliżu, lecz nie korzystają już ze swojego domu rodzinnego – mówi lokalny radny i były burmistrz Marco Guerrini.

Ceny podlegają negocjacji, kiedy zainteresowani kupcy przyjadą do górskiej wioski, aby osobiście obejrzeć nieruchomości i poznać okolicę. A ta zachwyca, więc nie jest dziwne, że już kilkoro odwiedzających opuściło Carrega Ligure z kluczami do nowego domu.

 

Źródło: national-geographic.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy