Przejdź do treści
Republika Dziś w programie "Gość Dzisiaj" o godz. 20:20 rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, prezesem Trybunału Konstytucyjnego
14:12 Rzecznik prezydenta o wyroku TSUE: polska konstytucja jest nadrzędna wobec wszystkich innych aktów
13:41 IMGW: Czwartek i piątek z gęstymi mgłami na wschodzie i w centrum kraju
12:46 Olsztyn: Zawieszone śledztwo w sprawie śmierci Polaków na wycieczce w Egipcie
12:40 Prezydent: z całą pewnością Pałac Prezydencki to nie jest miejsce, w którym nadal powinien stać Okrągły Stół
11:25 Śląskie: 53-latek postrzelił byłą partnerkę, trafił do aresztu za usiłowanie zabójstwa
11:12 Kraków: Policja rozbiła grupę odpowiedzialną za sprzedaż blisko 110 kg narkotyków
11:02 Wielkopolskie: Dwóch 14-latków w szpitalu po próbach modyfikacji petard
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Marzysz o domu we Włoszech? W Castropignano kupisz go za 1 euro

Źródło: pexels.com

Młodzi ludzie preferują mieszkanie w dużych miastach, zaś starzy umierają. Małe włoskie miejscowości borykają się z wyludnieniem już od kilku lat. Starają się odbudować społeczności, wyprzedając opuszczone domy za grosze. Do listy wiosek “na wyprzedaży” dołączyła właśnie miejscowość Castropignano, która wyprzedaje swoje pustostany za 1 euro.

Castropignano to malownicza wioska zwieńczona zrujnowanym średniowiecznym zamkiem położona ok. 200 km na południowy wschód od Rzymu. Miejscowość zamieszkuje zaledwie 900 osób,  a 60% mieszkańców ma ponad 70 lat. Znajduje się tu około 100 opuszczonych budynków, ale zamiast sprzedawać je temu, kto zaoferuje najwyższą cenę, burmistrz Nicola Scapillati chce znaleźć dla nich odpowiednich opiekunów. 

- Schemat działa tutaj trochę inaczej, poruszam się dwiema równoległymi ścieżkami, docierając jednocześnie do potencjalnych nabywców i starych właścicieli –  krok po kroku, by zaspokoić popyt i podaż. Nie chcę, żeby moje miasto zostało zaatakowane przez same biznesy.

Projekt burmistrza rozpoczął się w październiku, gdy władze zapowiedziały właścicielom opuszczonych nieruchomości, że jeśli sami ich nie wyremontują, miasto przejmie je ze względów bezpieczeństwa. Do tej pory już wielu właścicieli zgodziło się już na przekazanie swoich budynków.

- Boli mnie, gdy widzę, jak piękno naszego starożytnego centrum historycznego jest psute przez spróchniałe, powoli rozpadające się domy – mówi burmistrz.

- To smutne i niebezpieczne. Bez renowacji te budynki są zagrożeniem i każdej chwili mogą się zawalić, więc to także kwestia bezpieczeństwa w naszej miejscowości - dodaje.

Burmistrz Scapillati marzy o tym, by jego miejscowość odzyskała chwałę dawnych lat, gdy Castropignano było kwitnącym ośrodkiem feudalnym, pełnym rzemieślników, kupców i podróżników przemierzających chronione przez potężnego księcia Włochy. 

Położona na skalistym wzgórzu w środkowych Apeninach wioska została zbudowana w miejscu starożytnej osady Samnitów – starożytnego ludu włoskiego, który używał jej do obrony przed Rzymianami. W okolicy można znaleźć wiele historycznych ruin,  w tym doskonale zachowane teatr i świątynie. 

Usunięto obraz.

Okolice Castropignano to najgłębsza część Molise, regionu Włoch w dużej mierze nieznanego turystom, który leży na wschód od Lacjum, na południowym wybrzeżu Adriatyku pomiędzy Abruzją i Apulią. Mała popularność wśród turystów przyczyniła się do zachowania wiejskiej autentyczności regionu, czyniąc z niego jedną z najlepiej zachowanych tajemnic Włoch.

Dostępne nieruchomości mają duży potencjał – architektura miejscowości łączy w sobie kilka różnych stylów, a z wielu domów roztacza się panoramiczny widok na krystalicznie czystą rzekę Biferno, która przepływa przez dolinę.

Rzut beretem od wioski znajduje sią Rzym, Neapol i plaże Adriatyku, a także ośrodki narciarskie. Castropignano jest też świetną bazą wypadową wycieczek na piękne dziewicze wyspy Tremiti.

Jak zdobyć dom w Castropignano?

Wystarczy wysłać bezpośrednio do burmistrza ([email protected]) wiadomość e-mail ze szczegółowym planem na wykorzystanie nieruchomości. Scapillati podkreśla, że aplikacja powinna zawierać również wszystkie preferencje dotyczące budynku, np. dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich, a im bardziej szczegółowy będzie opis, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego domu.

Jaki jest haczyk? Kupujący musi wyremontować nieruchomość w ciągu trzech lat od zakupu i wpłacić na poczet tej umowy kaucję w wysokości 2000 euro, która zostanie zwrócona po zakończeniu rewitalizacji budynku.

Scapillati twierdzi, że większość budynków na sprzedaż jest w przyzwoitym stanie i szacuje, że gruntowna renowacja każdej nieruchomości będzie kosztować średnio 30 000 - 40 000 euro, a nabywcy mogą liczyć na ulgi podatkowe. 

national-geographic.pl/

Polecamy Sejm

Wiadomości

Burza po tekście Wirtualnej Polski. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

Burza w sieci po ujawnionych informacjach ws. Funduszu Sprawiedliwości. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

Dlaczego Polska ma płacić za idiotyczne pomysły Tuska?

NASZ NEWS. Komorowski i wojewoda z PSL na polowaniu. Republika ujawnia, jak bawi się władza

Rolnicy na ulicach Brukseli. Masowy sprzeciw wobec polityki UE i Mercosur

TRZEBA ZOBACZYĆ!

"Musimy to zmienić!". Żurek usatysfakcjonowany decyzją TSUE [WIDEO]

Jabłoński demaskuje kandydata Tuska na ambasadora. Prawda nie powinien reprezentować Polski

TSUE chce ingerować w polską Konstytucję. Trybunał Konstytucyjny reaguje!

Udawanie ducha nie pomogło. Jest już w rękach policji!

Okrągły Stół wyjeżdża z Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Nawrocki kończy epokę postkomunizmu

Mistrzostwa świata wracają do Spodka! Katowice jednym z gospodarzy mundialu 2027

Szynkowski vel Sęk ostro o rządzie Tuska: „Państwo nie złapało podpalaczy z Marywilskiej”

Jak uniknąć demograficznej katastrofy?! Dla TVN dziecko=koniec wolności

Dwóch 14-latków trafiło do szpitala po wybuchu petard!

Szłapka jest problemem Tuska? ,,Zembaczyński czy Żukowska byliby lepsi''

Rodzina rzecznika ministra w państwowej spółce. Nowe ustalenia Republiki

Najnowsze

Burza po tekście Wirtualnej Polski. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

Burza w sieci po ujawnionych informacjach ws. Funduszu Sprawiedliwości. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

TRZEBA ZOBACZYĆ!

"Musimy to zmienić!". Żurek usatysfakcjonowany decyzją TSUE [WIDEO]

Jabłoński o Marku Prawdzie

Jabłoński demaskuje kandydata Tuska na ambasadora. Prawda nie powinien reprezentować Polski

TSUE chce ingerować w polską Konstytucję. Trybunał Konstytucyjny reaguje!

Udawanie ducha nie pomogło. Jest już w rękach policji!

Dlaczego Polska ma płacić za idiotyczne pomysły Tuska?

NASZ NEWS. Komorowski i wojewoda z PSL na polowaniu. Republika ujawnia, jak bawi się władza

Rolnicy na ulicach Brukseli. Sprzeciw wobec polityki UE

Rolnicy na ulicach Brukseli. Masowy sprzeciw wobec polityki UE i Mercosur