Bunt we Włoszech. Region Valle d’Aosta odrzuca restrykcje sanitarne

Artykuł
Region Valle d’Aosta odrzuca restrykcje sanitarne
pexels.com

Region Valle d’Aosta w północnej Italii odrzuca restrykcje epidemiologiczne, które nałożył centralny rząd Włoch. Ogłosił sam siebie "żółtą strefą" i otwiera ponownie bary, restauracje i sklepy.

Według rządu centralnego w Rzymie poszczególne regiony nie mają prawa zmniejszać ograniczeń sanitarnych.

- Włoski rząd wykazał za mało zrozumienia dla problemów regionów górskich – stwierdził Erik Lavevaz, który zarządza regionem Valla d’Aosta.

Podjął decyzję o otwarciu barów, restauracji, muzeów, punktów turystycznych i sklepów na terytorium Valle d’Aosta w północnych Włoszech. Jednocześnie podtrzymał ogólnokrajowy zakaz masowych zebrań oraz nakaz noszenia maseczek. 

it_670_01.

Minister Francesco Boccia, który zajmuje się regionami autonomicznymi we Włoszech stwierdził, że decyzja regionu wyszła poza wszelkie ramy prawne obowiązujące w Italii. Zapowiedział, że natychmiast skieruje sprawę do specjalnego włoskiego Sądu Administracyjnego, który zajmuje się orzeczeniami w sprawie autonomicznych praw regionów. 

3 listopada 2020 r. premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił podział Włoch na strefę czerwoną, pomarańczową i żółtą. Region Valle d’Aosta został przydzielony do czerwonej strefy, ale obecnie samozwańczo ogłosił się strefą żółtą.

Źródło: Breitbart

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy