Liderzy opozycji poszli na rozmowy z Janukowyczem i szefami dyplomacji Polski, Niemiec i Francji [RELACJA NA ŻYWO 18+]

apu,ap,mg 20-02-2014, 07:19
Artykuł

Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny i Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda udali się na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Wcześniej ukraiński parlament przyjął uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.


00.37

CZARNY CZWARTEK NA UKRAINIE

Dzisiejszy dzień na Ukrainie można śmiało nazwać Czarnym Czwartkiem. Według oficjalnych źródeł, w wyniku starć protestujących z milicją zginęło co najmniej 75 osób. Ze źródeł nieoficjalnych wynika, że mogło zginąć nawet 200 osób. Serwis www.unian.ua opublikował listę nazwisk 58 ofiar dzisiejszych zajść na Majdanie. Najmłodsza z nich miała zaledwie 18 lat.

Unia Europejska zdecydowała się na nałożenie sankcji wobec osób winnych przemocy na Ukrainie. Według słów premiera Donalda Tuska, mają one zacząć obowiązywać od piątku.

Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała wyprowadzenie służb mundurowych z Majdanu, decyzja ta została przyjęta oklaskami.

Późnym wieczorem liderzy opozycji ukraińskiej spotkali się z prezydentem Janukowyczem oraz szefami dyplomacji Francji, Polski i Niemiec.

zrzut_ekranu_20140220_o_23.11.32_670


00.30

E-mail od przebywającego w Stanach Zjednoczonych wiceprezesa Telewizji Republika Tomasza Sakiewicz:

W USA i Kanadzie kluby Gazety Polskiej zbierają podpisy pod petycją domagającą się od rządów tych państw wprowadzenia natychmiastowych sankcji dla Moskwy i ludzi Janukowycza za masakrę na Ukrainie. Kluby przygotowują też w oparciu o polskie mniejszości wspólnie z Ukraińcami i przedstawicielami innych narodów demonstracje domagające się ukarania Putina i jego pomagierów. Jedna z takich wspólnych manifestacji odbyła się w Filadelfii.
W załączeniu tekst oświadczenia dla władz po polsku i angielsku.
Tomasz Sakiewicz

Po angielsku:

Polish Newspapers Club in the United States and Canada

Chicago 2/19/2014                               
                                           Declaration


On behalf of the members of the Polish Newspaper Clubs living in the U.S. and Canada and all in support of this statement we turn to the authorities of the United States and Canada as soon as possible the introduction of economic and political sanctions against the regime of Vladimir Putin and Viktor Yanukovych responsible for the current situation in Ukraine. Russia not the first time goes after violence in this region of the world , threatens peaceful countries , democratic societies and libertarian aspirations of nations. The best example was the massacre in Chechnya, military intervention in Georgia and support for murdering people in Ukraine. Current events are happening directly on the Polish border, a State which is in alliance with the USA and a member of the North Atlantic Treaty . Permission for such activities leads to a direct threat to peace in Europe.

Clubs Coordinator Polish newspapers in the U.S.
President of the Polish Newspaper Club  in Chicago
Agata Mikolajczyk

Po polsku:

 

Klub Gazety Polskiej w USA i Kanadzie

Chicago 19.02.2014                

                                   Oświadczenie

W imieniu członków Klubów Gazety Polskiej mieszkających w USA i Kandzie oraz wszystkich popierających to oświadczenie zwracamy się do władz USA i Kanady o jak najszybsze wprowadzenie sankcji ekonomicznych i politycznych wobec reżimów Władimira Putina i Wiktora Janukowycza odpowiedzialnych za obecną sytuację na Ukrainie. Rosja nie po praz pierwszy sięga po przemoc w tym rejonie świata, zagraża pokojowym państwom, demokratycznym społeczeństwom i wolnościowym aspiracjom narodów. Najlepszym tego przykładem były masakra w Czeczenii, interwencja militarna w Gruzji i wsparcie dla mordowania ludzi na Ukrainie. Obecne wydarzenia dzieją się bezpośrednio przy polskiej granicy, państwa będącego w sojuszu z USA i członka Paktu Północnoatlantyckiego. Zezwolenie na takie działania prowadzi do bezpośredniego zagrożenia pokoju w Europie.

Koordynator Klubów Gazety Polskiej w USA
Przewodnicząca Klubu „GP” w Chicago
Agata Mikołajczyk


00.27

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska na Twitterze:

kidawa

 


00.10

"Ukraina zdradzona przez Europę" - czytamy na pierwszej stronie francuskiego dziennika "Liberation".

"Co najmniej 90 manifestantów zostało zabitych w ciągu dwóch dni zamieszek z siłami milicji (...)" - czytamy dalej na stronie.

bg854hpiaaex1z.jpglarge_670.

zrzut strony journal.liberation.fr


23.55

ŻYTOMIERZ: OBALONO POMNIKA LENIA

W Żytomierzu protestujący, używając ciężkiego sprzętu, obalili pomnik Włodzimierza Lenina.

lenin_670

zrzut strony espreco.tv


23.30

Europoseł Jerzy Buzek apeluje na Twitterze o zaostrzenie kursu wobec reżimu Janukowycza.buzek


23.22

MKOL zakazał noszenia żałobnych opasek ukraińskim sportowcom

Ukraińska narciarka Bogdana Matsotska wycofała się z rywalizacji w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

- Nie będę startowała w imieniu rządu Janukowycza - powiedziała.

Jak dodała, ukraińska ekipa chciała nałożyć czarne opaski na znak żałoby z powodu ofiar dzisiejszych zajść w Kijowie.

Jednak MKOL nie wydał na to zgody.

bogdana_670


23.20

SZEF DYPLOMACJI FRANCJI WYJECHAŁ JUŻ Z KIJOWA

Szef MSZ Francji Laurent Fabius wyjechał z Kijowa z powodu zaplanowanej wizyty w Chinach. Rozmowy w Kijowie będą kontynuować szefowie dyplomacji Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier.

O tym, że Fabius opuścił budynek administracji prezydenta Ukrainy i udał się na lotnisko, w drogę do Pekinu, poinformowali francuscy dziennikarze w Kijowie.


23.09

LIDERZY OPOZYCJI IDĄ NA ROZMOWY Z JANUKOWYCZEM I SZEFAMI DYPLOMACJI POLSKI, NIEMIEC I FRANCJI

Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny i Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda udali się z parlamentu na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.

Powiadomiła o tym w czwartek wieczorem rzeczniczka Kliczki Oksana Zinowjewa, którą cytuje agencja Interfax-Ukraina.

"Kliczko z Jaceniukiem i Tiahnybokiem idą na rozmowy z Janukowyczem. Będą też ministrowie Francji, Niemiec i Polski" - napisała na swoim Twitterze Zinowjewa.

Z kolei przedstawiciel prezydenta Wiktora Janukowycza w parlamencie Ihor Mirosznyczenko powiedział w telewizji ICTV, że prezydent oczekuje w czwartek wieczorem liderów Batkiwszczyny, partii UDAR i Swoboda. Mirosznyczenko powiedział, że wcześniej prezydent spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski.

Szefowie dyplomacji: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i Francji - Laurent Fabius przedłużyli pobyt w Kijowie do piątku. "Przed nami noc ciężkich negocjacji" - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.


22.53

McCain: Putin całkowicie ograł USA

USA już w środę nałożyły sankcje wizowe na ok. 20 Ukraińców winnych użycia siły w Kijowie. Ale w Kongresie rośnie presja na prezydenta USA, by bardziej zdecydowanie działał w kwestii Ukrainy. Senator John McCain oskarżył Baracka Obamę o naiwność względem Rosji.

 - To najbardziej naiwna prezydencja w naszej historii. Ta naiwność jest niebywała - mówił w radiu KFYI republikański senator John McCain, oceniając, że w kwestii Ukrainy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi udało się całkowicie "ograć" USA.


22.45

Demonstranci odzyskują coraz większy obszar Majdanu.

Poniżej publikujemy mapę, na której na czerwono zaznaczono obszary Kijowa przejęte dziś ponownie przez aktywistów Euromajdanu.

mapa

 


22.25

Ministrowie UE wciąż prowadzą rozmowy w Kijowie

Szefowie dyplomacji: Polski - Radosław Sikorski, Niemiec - Frank-Walter Steinmeier i Francji - Laurent Fabius udali się na kolejne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Ministrowie przedłużają pobyt w Kijowie do piątku.

sikor_01

Twitter @sikorskiradek


22.20

Owacje na stojąco po tym, jak Rada Najwyższa przegłosowała wycofanie wojsk z Majdaniu i wstrzymanie ognia.


22.15

RADA NAJWYŻSZA PRZEGŁOSOWAŁA WYPROWADZENIE SŁUŻB MUNDUROWYCH Z MAJDANU

Ukraiński parlament przyjął  uchwałę zakazującą prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.

Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Parlament kategorycznie potępił użycie przemocy wobec cywili, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi, tortury, oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. W uchwale podkreślono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW i inne formacje powinny niezwłocznie powstrzymać stosowanie siły wobec obywateli.

Deputowani oświadczyli w uchwalonym dokumencie, że SBU powinna natychmiast przerwać ogłoszoną w środę operację antyterrorystyczną. MSW zobowiązano do przerwania blokad dróg w Kijowie i innych miastach oraz między nimi, a rząd – do anulowania decyzji o ograniczeniu ruchu pojazdów do stolicy Ukrainy.

Wiceszef opozycyjnej partii Batkiwszczyna Serhij Sobolew oświadczył, że uchwała zaczęła obowiązywać w chwili jej przyjęcia.  - Oznacza to, że dowódcy jednostek mają wszelkie podstawy do tego, by rozpocząć ich wycofywanie w miejsca ich stałego stacjonowania – powiedział.

Nadzwyczajną sesję parlamentu zwołano w czwartek po południu. Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński. Przewodniczący Wołodymyr Rybak nie pojawił się na sali. W głosowaniu nad uchwałą uczestniczyli posłowie opozycji, deputowani niezrzeszeni oraz grupa posłów rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów, którzy wyrazili wcześniej sprzeciw wobec działań władz państwowych.


22.02

KOLEJNE DOWODY NA OBECNOŚĆ ROSYJSKICH SŁUŻB MUNDUROWYCH NA MAJDANIE

Dziennikarz ukraińskiej telewizji TCN przedstawił nowy dowód na obecność rosyjskich służb mundurowych na Majdanie. Dziennikarz pokazuje do kamery znaleziony na Majdanie rosyjski naramiennik.

naramiennik_670


21.55

Specjalny wysłannik Telewizji Republika Jan Pawlicki relacjonuje sprzed Rady Obwodowej Miasta Lwowa:

Trwają zapisy do ochrony miasta Lwowa, zebrał się tłum ludzi. Nie ma tutaj milicji, nie ma nawet drogówki! Jest tutaj Legion Halicki – (200 jedna z formacji, które patroluje ulice miasta ochotników) Ludzie zabezpieczają budynki publiczne, centra handlowe. Wiadomo już że w mieście pojawiają się tituszki, które przeprowadzają różne prowokacje. Wczoraj zostali namierzeni i rozpędzeni, nie jest ich specjalnie dużo. Nie ma gdzie trzymać przestępców, nie ma aresztu, ludzie próbują zorganizować tymczasowy areszt. Tutaj jest kilkanaście różnych orgaznizacji społecznych i polit. które tworzą jakieś struktury. Lwowianie nie orientują się w tym za bardzo. Nie ma chaosu, jest strach i konsternacja nad tym, co sie stało w Kijowie. Byłem świadkiem sytuacji pod jednostką wojskową. Ludzie domagali się od wojska na piśmie deklaracji, że wojsko będzie ich chronić. Oficer wyszedł do nich i powiedział, że wojsko jest po stronie narodu.


21.48

Serwis www.unian.ua opublikował listę nazwisk 58 ofiar dzisiejszych zajść na Majdanie.

NAJMŁODSZA OFIARA MA 18 LAT

1. Аратунян (Арутюнов - ?) Георгій Рівне приблизно 50 років

2. Байдовський Сергій Романович Луцьк 22 роки

3. Брезденюк Валерій Вінниця 50 років

4. Бондарчук Сергій Миколайович Старокостянтинів Хмельницької обл. 1961

5. Васильцов Віталій Валерійович Київська обл., Біла Церква 1977

6. Варениця Роман Михайлович Яворівський район Львівська область 14.12.1978

7. Веремій В’ячеслав Київ 32 роки

8. Войтович Назар Юрійович 1996 р.н. (на момент загибелі - неповнолітній)

9. Голоднюк Устим Володимирович Збараж, Тернопільська обл 1994 р.н.

10. Гочин (Точин - ?) Роман Ходорів 1969 р.н.

11. Гриневич Едуард Волинь 1985 р.н.

12. Жаловага Анатолій Григорович Львів 1980 р.н.

13. Захаров Володимир Костянтинович 57 років

14. Дворянець Антоніна Бровари 62 роки

15. Дигдалович Андрій 

16. Дідич/Дідик Сергій Васильович Городенка (Івано-Ф

Źródło: Telewizja Republika, www.facebook.com, pap, onet, radiownet, interia.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy