Luzowanie obostrzeń. Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Artykuł
Dowiemy się, które ograniczenia pozostaną, a które będą zniesione lub złagodzone
Fot. Canva

Dziś poznamy rządowe decyzje dotyczące obostrzeń covidowych. Dowiemy się, jakie ograniczenia pozostaną, a które rygory będą zniesione lub złagodzone. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że dziś zostanie przedstawiony plan na najbliższe tygodnie. Zapraszamy do oglądania konferencji na żywo na naszym portalu już o godz. 10.

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej działającej przy premierze, po spotkaniu tego gremium powiedziała, że lekarze doradzający rządowi skupiali się na kwestiach stricte medycznych, m.in. szczepieniach, rehabilitacji pocovidowej czy nowych wariantach koronawirusa. Jej zdaniem, rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji. – Nie należy się od 4 maja spodziewać wielkiego luzowania obostrzeń epidemicznych – oceniła.

W podobnym tonie wypowiedział się prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Stwierdził, że licytowanie się na zapowiedzi luzowania jak największej liczby obostrzeń od 4 maja nie ma sensu przy aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Zaznaczył, że Rada Medyczna nigdy nie rekomendowała otwierania wszystkiego „na już”. – W obecnej sytuacji epidemicznej najbardziej potrzebne jest nam chłodzenie hurraoptymizmu niektórych osób – ocenił ekspert.

Harmonogram luzowania obostrzeń na maj

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił, że jego zdaniem, do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona. – Rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań – zastrzegał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że przygotowywany jest harmonogram luzowania obostrzeń na maj. – Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci – oprócz edukacji – bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy – mówił szef MZ.

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały. W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim – obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy